Connect with us

Društvo

Katunske sportske igre od 13. do 21. jula

Objavljeno

on

Pod pokroviteljstvom Opštine Danilovgrad u organizaciji Turističke organizacije Danilovgrad i Centra za kulturu Danilovgrad, od 13. do 21. jula održaće se Katunske sportske igre.

Ovo su dvadesetšeste igre koje se organizuju u Bandićima. Pored sportskog biće priređen i kulturno-zabavni program.

Pozivamo vas da nam se pridružite na svečanom otvaranju 13. jula na livadi Bandica! Od 13. do 21. jula, uživajte u uzbudljivim sportskim takmičenjima, druženjima i nezaboravnim trenucima.

Dođite da podržite naše sportiste i provedete nezaboravne dane ispunjene sportom, zabavom i zajedništvom.

Vidimo se!

Društvo

Arhus karavan posjetio Danilovgrad, promocija novog Zakona o upravljanju otpadom

Objavljeno

on

Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Agencija za zaštitu životne sredine i Fond za zaštitu životne sredine, u saradnji sa 5 Arhus centara, pokrenuli su „Arhus karavan“ sa ciljem podizanja svijesti građana o važnosti uključivanja javnosti u očuvanje i poboljšanje životne sredine. Ključna tema Arhus karavana je promocija novog Zakona o upravljanju otpadom i upoznavanje javnosti sa novinama koje ovaj zakon donosi. Plan je da tokom dvije nedjelje Arhus karavan posjeti svih 25 opština u Crnoj Gori, a juče, 3. jula, posjetili su Danilovgrad.

Zakon o upravljanju otpadom je usvojen u aprilu ove godine. Njime se uređuju načini i uslovi upravljanja otpadom, kao i njegova klasifikacija. Ključni benefit i novina usvojenog zakona jeste stvaranje uslova za primjenu cirkularne ekonomije, što podrazumijeva efikasnije korištenje prirodnih resursa. Principi cirkularne ekonomije se odnose na smanjenje proizvodnje otpada i povećanje reciklaže, što će za posljedicu imati stvaranje sekundarnih sirovina i novih proizvoda. Jedna od velikih novina predviđenih zakonom jeste i sistem produžene odgovornosti proizvođača. Proizvođači, odnosno uvoznici proizvoda biće odgovorniji organizaciono i finansijski za upravljanje otpadom za proizvode koje stavljaju na tržište. Tom sistemu podliježu određeni proizvodi kao što su: električna i elektronska oprema, vozila van upotrebe, gume, ambalaže, baterije, akumulator, ribolovni materijal koji sadži plastiku, kao i plastični proizvodi za jednokratnu upotrebu. Planirano je sprovođenje obuka za privredna društva, komunalna preduzeća i druge subjekte koji će biti u sistemu produžene odgovornosti proizvođača. Država će kontrolisati sprovođenje novog sistema preko tržišne i ekološke inspekcije. Još jedna novina odnosi se na zabranu korištenja plastičnih kesa, ali ne u potpunosti, već samo onih kesa koje su najviše u upotrebi. To su kese veće debljine koje se koriste u super marketima i trgovinskim lancima. Ukoliko bi se te kese ipak koristile, distributeri će plaćati određene naknade za njihovu upotrebu i ta naknada će ići Eko-fondu, koji će ta sredstva koristiti isključivo za projekte ekološke prirode. Pored kesa, zabranjeno je i korištenje plastike za jednokratnu upotrebu (plastični pribor za jelo, slamčice, držači za balone…). Zakon je takođe predvidio i posebne naknade za odlaganje miješanog komunalnog otpada, u cilju podsticanja reciklaže i selektivnog prikupljanja otpada. Ključne prednosti ovog sistema jesu smanjenje emisije CO2, ušteda prostora za deponije, korištenje sekundardnih sirovina u proizvodnji i manju eksploataciju nekvalitetnih recikliranih materijala. Značajno je napomenuti da će se valjanim sprovođenjem ovog sistema reciklirati čak 68,650 tona ambalaže u prvih pet godina, što je ekvivalentno smanjenju preko 59.000 tona emisije CO2 i uklanjanju 154,700 automobila sa crnogorskih puteva.

Prikupljeni podaci ukazuju na to da se tokom prethodne godine u Crnoj Gori prikupilo 292,077 tona opštinskog otpada, a procijenjena količina otpada po glavi stanovnika jeste 463,6 kg. U Crnoj Gori trenutno postoje dva regionalna centra za upravljanje otpadom, to su deponije u Baru i Podgorici, privremenih odlagališta otpada je 17, dok je nelegalnih odlagališta čak 346. Predstavnica Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, ističe da planeta Zemlja svakodnevno ukazuje na posljedice koje trpi usljed prekomjernog zagađenja životne sredine. Postojanje deponija je od velike važnosti, one predstavljaju najoptimalnije rješenje za odlaganje otpada u našim uslovima, ističu predstavnici Ministarstva. Takođe ističu da postoji niz strogih kriterijuma za izgradnju deponija – ne mogu biti izgrađene blizu naseljenih mjesta, voda, kako podzemnih, tako i tekućih, što ukazuje na to da su deponije uređeni sistemi, te da ne treba da postoji otpor građana prema njima.

Ciljevi Agencije za zaštitu životne sredine su sljedeći – zaštita i unapređenje prirodne sredine u Crnoj Gori za sadašnje i buduće generacije, što predstavlja osnovni princip održivog razvoja; vršenje transparentne i odgovorne implementacije zakona, propisa i politika u oblasti životne sredine; pružanje pouzdanih i pravovremenih informacija javnosti, nacionalnim i međunarodnim organima i organizacijama o stanju životne sredine u Crnoj Gori. Osnivanjem Agencije stvoreni su uslovi za sprovođenje ciljeva i standarda EU u pogledu zaštite životne sredine. Njena glavna misija jeste aktivno unapređenje ekološkog statusa Crne Gore na profesionalan način, služeći tako prirodi, zdravlju i ekonomskim interesima sadašnjih i budućih generacija, sa vizijom da će Crna Gora biti zemlja u kojoj će se živjeti u harmoniji sa prirodom.
Arhuska konvencija predstavlja sporazum u oblasti zaštite životne sredine, koji eksplicitno povezuje prava zaštite životne sredine i ljudska prava. Prava na kojima Konvencija počiva su – pravo na informaciju o životnoj sredini, pravo javnosti da učestvuje u donošenju odluka od značaja za životnu sredinu, kao i pravo na zaštitu pred organima uprave i pravosudnim organima. Usluge koje građani dobijaju u okviru Arhuske konvencije su prostor za organizaciju sastanaka, okruglih stolova i svih događaja koji su u vezi sa zaštitom životne sredine; uvid u zakone i propise Crne Gore iz oblasti zaštite životne sredine, kao i uvod u propise lokalnih samouprava. Crna Gora je članica Konvencije od 2. februara 2010. godine.

Eko-fond je osnovan 2020. godine, sa ciljem razvoja vizije Crne Gore kao ekološke države. Sredstva Eko-fonda se koriste za finansiranje projekata, programa i drugih aktivnosti kako na državnom, tako i na opštinskom nivou, koji za cilj imaju očuvanje, zaštitu i unapređenje životne sredine. Teme koje Eko-fond usvaja su teme koje su opštine predložile preko Zajednice opština, tako da svaka opština ima mogućnost saradnje sa fondom. Fond se bavi sprovođenjem ciljeva i načela zaštite životne sredine, radi postizanja integralnog i cjelovitog očuvanja kvaliteta životne sredine, očuvanja biološke, geološke raznovrsnosti, kao i racionalnog korištenja prirodnih dobara i energije koji predstavljaju osnovne uslove održivog razvoja. Planirane aktivnosti za 2024. godinu su sljedeće – dodjela bespovratnih sredstava jedinicama lokalne samouprave za realizaciju projekta uklanjanja divljih deponija, zatim dodjela bespovratnih sredstava za nabavku komunalne opreme i uređaja za upravljanje otpadom, a takođe su planirane i subvencije jedinicama lokalne samouprave za projektovanje, uređenje i održavanje zelenih površina.

Nastavite čitanje

Društvo

Iković pripremio potrebne akte za osnivanje kajak klub, inicijativa upućena Pajoviću

Objavljeno

on

By

Odbornik Preokreta Vuk Iković uputio je predsjedniku Skupštine opštine Danilovgrad, Predragu Pajoviću, poruku u vezi sa osnivanjem kajakaškog kluba Danilovgrad. U svojoj poruci, Iković naglašava važnost ove inicijative koja je već podržana kroz akciju sakupljanja sredstava uz pomoć građana i privrednih subjekata. Cilj ove akcije je bio prikupljanje potrebnih kajaka i opreme za osnivanje kluba.

Iković je istakao da je svrha sportsko-rekreativnog kajak kluba razvoj novih sportova na vodi, povećanje vrijednosti rijeke Zete, smanjenje krivolova i povećanje broja turista u Danilovgradu. On je podsjetio da je inicijativu za osnivanje sportskog društva za sportove na rijeci Zeti službi Skupštine dostavio prije više od godinu dana, te da je u prilogu ponovo dostavlja.

Iković je zatražio da se predmetna inicijativa uvrsti na prvu sljedeću sjednicu Skupštine opštine Danilovgrad, koja se planira održati do kraja ovog mjeseca. U cilju bržeg razumijevanja značaja ove inicijative i završetka administrativnih aktivnosti, dostavio je Osnivački akt Sportskog društva Kajaksport Podgorica kao i Zakon o sportu (“Službeni list CG”, br. 44/2018 i 123/2021).

Odbornik je izrazio nadu da će inicijativa biti uvrštena u dnevni red naredne sjednice Skupštine i da će biti u prilici da ozvaniči prvi kajak klub u Danilovgradu, koji će biti u vlasništvu Opštine. Takođe, ponudio je svoju koordinaciju i vođenje tima čiji bi zadatak bio priprema dokumentacije za osnivanje sportskog-rekreativnog kajak kluba.

Osnivanje kajakaškog kluba u Danilovgradu predstavlja značajan korak ka unapređenju sportskih aktivnosti na rijeci Zeti, podizanju ekološke svijesti, smanjenju krivolova i povećanju turističke ponude opštine. Nadamo se da će Skupština opštine Danilovgrad prepoznati važnost ove inicijative i omogućiti osnivanje prvog kajak kluba u vlasništvu Opštine, čime bi se dodatno unaprijedio sportski i turistički potencijal Danilovgrada.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije