Connect with us

Zdravlje

Kontrola povrća i voća iz domaće proizvodnje od naredne sedmice

Intenzivne kontrole, kroz koje će se obaviti uzorkovanje i laboratorijska analiza proizvoda na gazdinstavima, počeće naredne sedmice, saopšteno je iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Iz Uprave su kazali da su, u susret pojačanom plasmanu roda iz ovogodišnje sezone, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja, prethodnih dana organizovali sastanke sa kompanijama koje se bave otkupom voća i povrća.

Kako su naveli, cilj je da se osigura sistem samokontrole i da na tržište, bilo domaće ili inostrano, bude ponuđeno samo bezbjedno voće i povrće.

„U narednoj sedmici počeće intenzivne kontrole, kroz koje će inspektori i ovlašćene osobe iz Uprave izvršiti uzorkovanje i laboratorijsku analizu svih proizvoda na gazdinstavima, kojih ima oko 300, prema dostavljenim spiskovima od otkupljivača“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je kontrola dio monitoringa Uprave i u skladu sa tim biće finansirana kroz obezbijeđena sredstva iz budžeta Uprave za bezbjednost hrane, a za proizvođače će analize proizvoda biti besplatne.

„U slučajevima gdje se utvrde nepravilnosti, biće zabranjeno stavljanje na tržište takvih, nebezbjednih proizvoda“, kaže se u saopštenju.

Iz Uprave su kazali da je osnovno da domaći proizvodi zadovoljavaju parametre bezbjednosti hrane, bez obzira što nose kvalitet više kada je riječ o plasmanu na domaćem tržištu, “samim tim što su svježiji i imaju kraći lanac distribucije do potrošača”.

„Crnogorska hrana sa pravom ima reputaciju izuzetnog kvaliteta. U cilju zaštite zdravlja ljudi, ali i stečene reputacije, nećemo dozvoliti da pojedini proizvođači neodgovorni u korišenju pesticida naruše takvu reputaciju i rezultate crnogorskog sistema bezbjednosti hrane“, kaže se u saopštenju.

Dodaje se da će Uprava, kao i do sada, kroz redovne izvještaje, informisati javnost i o rezultatima tih kontrola.

Iz Uprave su podsjetili da su, u periodu od juna 2017. godine do danas, kroz kontrole hrane iz uvoza, zabranili stavljanje na tržište Crne Gore oko četiri hiljade tona hrane.

„Od početka ove godine, kontrolama hrane namijenjene uvozu, do sada, zabranjeno je stavljanje na tržište blizu 400 tona hrane, dominantno voća i povrća zbog visokog sadržaja rezidua pesticida“, kaže se u saopštenju.

Iz Uprave su kazali da kontinuirano sprovode aktivnosti u cilju zaštite zdravlja građana Crne Gore, osiguravanjem da se na tržištu nađu samo bezbjedni proizvodi, i da se kontrola sprovodi u svim okolnostima, pa i u vanrednim, tokom trajanja epidemije.

Kako su naveli, bezbjedna hrana na tržištu obezbjeđuje se kroz brojne mehanizme.

„Kroz mjere veterinarskih i fitosanitarnih programa obezbjeđuje se zdravlje životinja i bilja, odnosno zdrava sirovina za proizvodnju hrane. Kroz kontrole inspekcije prilikom uvoza vrši se nadzor hrane koja se uvozi, a kroz program bezbjednosti hrane, vrši se nadzor, odnosno monitoring nad bezbjednošću hrane”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da se sve te aktivnosti sprovode samo sa jednim krajnjim ciljem, zaštitom zdravlja ljudi.

Iz Uprave su kazali da se, osim kontrole hrane iz uvoza, kroz mehanizme monitoringa bezbjednosti hrane, intenzivno kontroliše i hrana iz domaće proizvodnje.

„Redovnim kontrolama ove godine, uočeni su rizici od nedozvoljenog prisustva rezidua pesticida u povrću proizvedenom kod pojedinih proizvođača u Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da se aktivnosti iz Plana održive upotrebe pesticida, koji je Vlada donijela 2016. godine, sprovode planiranom dinamikom.

„Na bazi sprovedenih monitoringa, uočeno je da i dalje jedan broj proizvođača nema dovoljan nivo svijesti o važnosti adekvatne upotrebe pesticida i posljedicama koje mogu imati, jer su prema propisima odgovorni za bezbjednost svojih proizvoda i obavezni da sprovedu samokontrolu i dokaze o sledljivosti hrane“, kaže se u saopštenju.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zdravlje

Jedna kašika meda svakog jutra za imunitet

Honey bee on honeycomb.
Kontakt telefon 069/694-881

Benefiti meda nisu nepoznanica čak i laiku, pa tako jedna od prvih asocijacija na med biva upravo zdravlje. Ova zdrava, slatka, ljekovita materija se u ishrani čovjeka koristi još od praistorijskog doba. Od jedne kašike meda svakog jutra za imunitet, preko funkcije prirodnog zaslađivača čaja, kolača, itd., do toga da ćemo kožu namazati njime i svrsati ga u preparate koje koristimo za njegu kože ili pak njege kose, spoznajemo raznolikost njegove nevjerovatne upotrebe.

Honeycomb on plate with honey dipper

Na tržištu možemo naići na najrazličitije vrste meda, a pitanje je kako da se odbranimo od toga da budemo žrtva marketinga i damo novac na med, čiji sastav kasnije ukaže na to da je u pitanju vještačka tvorena, pomiješana sa ogromnom količinom šećera.

Karakteristike koje će nam olakšati potragu i ukazati nam da je med 100% prirodan su sljedeće: kristalizacija, narodski rečeno – ušećerio se, ali ne djelimična, već cjelokupna, tada je svaki konzument meda siguran da je med prirodan, na temperaturi do 37 stepeni med se vraća u tečno stanje, a da pritom ne promijeni ni ukus, ni miris i što je najbitnije, ne gubi svojstva meda, prilikom dekristalizacije, ukoliko temperatura pređe 40 stepeni, to nije njegova prirodna temperatura koja se nalazi u košnici i tad med gubi svoja svojstva i pretvara se u običan zaslađivač, još jedna karakteristika koja će pokazati da je med prirodan jeste njegova prozironost, takođe, njegova fleksibilnost istezanja i neprekidanja niti čak ni do debljine dlake.

Upravo takav med, već dvije decenije, proizvode pčele Đura Đurovića. Na svom imanju u mjestu Grlić, Đuro njeguje svoje pčele, želeći da im obezbijedi sve uslove za njihov rad u plodnom dijelu godine, kada kreće njihova selidba. Možemo slobodno reći da tada kreće odmor pčelara, s obzirom da na kraju samo izvrca ono što su pčele tokom godine sakupile.

Med sa Sretnje

Putanja Đurovog meda glasi vrcaljka – tegla! Brdsko-planinski med sadrži više vrsta ljekovitog bilja, među kojima je i pelin ili kadulja, što mu daje veći kvalitet, izuzetno je taman, ali postoji i med sakupljen u planinskom dijelu, koji je uglavnom livadski, njegove osobine su da je taman i gust. Glavni dokaz kvaliteta Đurovog meda su stalni kupci, koji već 24 godina ne mijenjaju svoj izvor zdravlja!

Adresa na kojoj možete preuzeti svoju teglu meda je Grlić bb, Danilovgrad, kao i market Minaz koji se nalazi preko puta Doma zdravlja. Takođe, svoju teglu možete poručiti preko sljedećeg kontakta: 069/694-881

 

prodaja meda danilovgrad

 

Nastavite čitanje

Porodica

Univerzalni model nastajanja i nestajanja anksioznosti

Prof.sc. D. Jasna Bajraktarević je profesor Univerziteta u Sarajevu i psiholog sa dugogodišnjim iskustvom!

Objavila je na desetine naučnih i stručnih radova, publikacija, monografija i udžbenika. Prof.sc. D. Jasna Bajraktarević je profesor Univerziteta u Sarajevu i psiholog sa dugogodišnjim iskustvom!

Ovaj govor je održan na TEDk događaju u formatu TED konferencije, ali nezavisno organizovan od strane lokalne zajednice.

 

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije