Connect with us

Mjesta i znamenitosti

KUJAVA SELO SA NAJVIŠE LEGENDI

KUJAVA SELO SA NAJVIŠE LEGENDI

Na putu Danilovgrad – Nikšić, sa ma­gi­stra­le, u bli­zi­ni Žu­te gre­de nakon što se skre­ne de­sno stig­ne se do Ku­ja­ve. Kažu da bi trebalo da provedete dobar dio svog života kako bi čuli samo djelić legendi sa Kujave. Većina je i obi­lje­že­na kr­stom kao svje­do­kom stra­da­nja ne­ke­da­šnjih ži­te­lja Ku­ja­ve. 

Ravnište, Miroslavljevo jevanđelje, Krstovi

Selo  je ime dobilo po Nemanjinoj i Miroslavljevoj sestri Kujavi. Po navodima  Bogdana G. Jovanovića ovo selo se prvobitno zvalo Ravnište.

Smatra se da je princeza Kujava, po kojoj je selo dobilo ime, bila sestra župana Stevana Nemanje, kneževa Tihomira, Stracimira i Miroslava. Knez Miroslav je vladao Junskom oblašću na široj teritoriji današnje Hercegovine i Crne Gore. Smatra se da je u manastiru u kojem je živjela princeza Kujava počelo pisanje Miroslavljevog jevanđelja – najznačajnijeg ćiriličnog spomenika srpske i južnoslovenske tj.srpsko-slovenske pismenosti iz 12.vijeka. Na temeljima ovog manastira kasnije je podignuta Kula Burazerovića – turskih aga. Danas, na ostacima kule nalazi se kuća…

Princeza Kujava je umrla u istoimenom selu, i  sahranjena je na mjestu koje se zove „Krstovi“. Upravo na tom mjestu se nalazi veliki kamen u kojem je uklesan krst, za koji se smatra da je grob princeze Kujave.

Sve što se de­ša­va­lo u Cr­noj Go­ri, ra­ni­je u Ze­ti i car­stvu ca­ra Du­ša­na, osta­vi­lo tra­ga i u ovom se­lu. Je­dan je do­bro sa­ču­van i na­la­zi se ne­što ni­že od Ku­ja­vi­nog gro­ba. Na sa­moj oba­li Ze­te na­la­zi se ne­ka­da­šnja Ku­la Bu­ra­ze­ro­vi­ća, tur­skih aga. Po pre­da­nju ona je po­dig­nu­ta na te­me­lji­ma drev­nog ne­ma­njić­kog ma­na­sti­ra. U zi­du ko­ji i da­nas opa­su­je ku­lu, a ne­ka­da ma­na­stir, na­la­zi se još je­dan ka­men sa ukle­sa­nim kr­stom.  Da­nas je na te­me­lji­ma biv­šeg ma­na­sti­ra i ku­le po­dig­nu­ta ku­ća. Ona i da­lje ču­va sje­ća­nje na bur­nu pro­šlost, pa da ne­ma kro­va ku­la bi bi­la kao ne­ka­da. I ova­ko pro­šlost je sa­ču­va­na i sko­ro se pr­sti­ma mo­že opi­pa­ti. O njoj pri­ča i Ze­ta ko­ja se is­pod ne­ka­da­šnjeg ma­na­sti­ra i ku­le ne­ka­ko ši­ri. Kao da odav­de do­bi­ja ne­ko no­vo na­dah­nu­će i mi­stič­nu pod­zem­nu ener­gi­ju. Ob­no­vlje­na mo­li­tva­ma i li­tur­gi­jom, Ze­ta se li­je­njo vu­če da­lje pre­ma Vi­šu, Do­brom Po­lju i Da­ni­lov­gra­du, ču­va­ju­ći i pro­no­se­ći pri­ču o ma­na­sti­ru u Ku­ja­vi.

Ra­de­ti­na ru­pa

Le­gen­da ču­va pri­ču o Ku­ja­vi i nje­noj lje­po­ti ko­ja je oča­ra­la pa­sti­ra Ra­de­tu.  Ra­de­ta je znao da ruku princeze ne može imati, ali je lju­bav bi­la ja­ča i ni­je mu da­la mi­ra. Radeta je Kujavu godinama čekao na obali Zete a ka­da vi­še ni­je mo­gao da pod­ne­se ži­vot bez Ku­ja­ve, Ra­de­ta se ba­cio u vir ko­ji se i da­nas zo­ve Ra­de­ti­na ru­pa.
– Zbog ne­uz­vra­će­ne lju­ba­vi pa­stir je skon­čao u mrač­nom vi­ru. Mještani pričaju da se u olujnim noćima ču­je se va­paj Ra­de­ta, a na su­prot­noj stra­ni od­jek je­ca­vog ku­ka­nja Ku­ja­ve.

Vilinski svijet

U stara vremena vladalo je vjerovanje da postoje razna bića poražena u sukobu s višim silama i osuđena da borave na određenim mjestima sve dok ne dođe smak svijeta. Vile su prekrasne vječno mlade djevojke koje imaju posebne moći. No u narodnoj predaji pričalo se o dobrim vilama koje pomažu ljudima i onim zlim. Teško je seljaku bilo ostaviti plug ili kosu na njihovom zemljištu. Pjesma vila se i danas čuje po Kujavi.

Praistorijske grobnice

Na Kujavi je pronađena nekropola stara blizu 4.000 godina, a procjenjuje se da potiče iz ranog bronzanog doba.  Posebno interesantno navesti, jeste da su pronađeni skeleti bili u fetusnom položaju, što je jedna od karakteristika bronzanog doba.

 

Dolmeni

U pojasu između sela Frutak i Kujava pronađeni su grobovi iz predpotopnog perioda. 

Crkva Svetog Đorđa

Između Tvorila i Kujave, mještani su 1847.godine podigli crkvu Sv.Đorđija,  a prvi put je osveštao tadašnji crnogorski vladika Petar II Petrović Njegoš.

 

Kr­sto­vi i grobovi sra­sli u ka­me­nje kao zna­me­nje ve­li­kog stra­da­nja, ali i ob­na­vlja­nja, po­su­ti po bje­lo­pa­vlić­koj rav­ni­ci kao da su ve­za sa ne­kim skri­ve­nim i bo­ljim svi­je­tom.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Mjesta i znamenitosti

Njegoševa staza do Manastira Ostrog

Iznad vražegrmačkog sela Mandići nalazi se ozidana staza koja vodi do najvećeg pravoslavnog svetilišta u Crnoj Gori, Manastira Ostrog.

Nje­go­šev put ka Ostro­gu ili „Nje­go­še­va sta­za”, ka­ko se po­ne­gdje i da­nas u na­ro­du na­zi­va, išla je sa Or­je Lu­ke na Dre­nov­šti­cu, za­tim pre­ko Ze­te iz­nad iz­vo­ri­šta Obo­šti­ce, po­tom br­di­ma kroz mje­sta Rib­njak, Man­di­ći, Ro­šca, Sre­ta, Do­lo­vi i Do­nji ma­na­stir.

Staza je na brojnim mjestima degradirana ili presvučena slojevima asfalta i betona.

Ipak u dijelu Vražegrmaca ostaje očuvana iako bi se trebalo poraditi na njenom uređenju.

“Njegoševa staza” predstavlja samo jedan od turističkih potencijala vražegrmačkog kraja.

Vražegrmački kraj godinama unazad bilježi uvećanu turističku ponudu uprkos lošoj putnoj infrastrukuri i nedostatku redovnog vodosnabdijevanja.

Sa unapređenjem putne i komunalne infrastrukture ovog kraja, Opština Danilovgrad može doprinijeti ubrzanom razvoju lokalnog preduzetništva.

Nastavite čitanje

Društvo

Landža – park koji je poklonila priroda

Kod nas, s obzirom na klimatske uslove, ekološke performanse terena, te često neplanske urbane politike (usljed koje su stradale zelene površine pri izgradnji novih gradskih naselja) najčešće imamo parkove koje je čovjek podigao.

Pamtimo parkove koje je inicirao Kralj Nikola (Cetinje, Bar, Podgorica), te parkove na primorju koje su baštinili naši pomorci, ali i parkove i park šume koje su u tadašnjoj Jugoslaviji pošumljavali građani i inženjerijske jedinice JNA.

S druge strane, parkovi koje nam je priroda poklonila, mnogo su ređi. Parkovi, na primjer u Podgorici su parkovi nastali pošumljavanjem i brižnom kultivacijom površina. I na njihovom primjeru se vidi volja da se ozeleni novi urbani prostor, ali i potreba za zelenilom. S druge strane, postoje slučajevi kao u mnogim većim gradovima gdje su upravitelji poštedjeli šumu, projektujući je kao budući zeleni prostor velikog grada.

Tivoli, Ljubljana

Dakle, parkovi koje je priroda davno dala na dar, a čovjek samo malo intervenisao, prilagodivši nepristupačan šumski teren današnjem čovjeku čineći ga upotrebljivijim parkovskim prostorom. Takve parkove možemo sresti u državama nasledicama velikih imperija gdje su šume, odnosno lovišta carskih porodica prenamijenjene u gradske parkove.

London, Berlin, Beč samo su neki od prikaza poštovanja autentičnog ambijenta.

Prater park, Beč

 

Slučaj parka koje priroda nudi na dar imamo uz sami centar Danilovgrada, na prostoru Landža koji se nalazi na meandru rijeke Zete. Idealan prostor za park: zelene i vodene površine, višegodišnje drveće već prirodno podignuto među koje se mogu smjestiti infrastruktura za rekreaciju i slobodno vrijeme.

 

Prostor koji jednog dana može biti idealan model naučne labaratorije ili učionice na otvorenom u kojem đaci i studenti mogu sticati nova znanja o gradskim ekosistemima, u suživotu grada i prirodnog područja. Takođe, ovaj gradski raj bi lako uticao na transformaciju najbližih djelova grada, te omogućio adaptaciju obekata u nove poslovne prostore ili jednostavno podigao kvalitet življenja u neposrednoj blizini, što bi imalo i pozitivne ekonomske implikacije a Danilovgrad bi definitivno ostao “grad muzej prirode”.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije