Connect with us

Društvo

Preporuke i najčešća pitanja u vezi mutnoće vode za piće

S obzirom na obilne padavine na području centralne Crne Gore za očekivati je da dođe do povećanja nivoa vode na većini vodoizvorišta što po pravilu rezultuje povećanjem mutnoće. U slučaju vidljive mutnoće građanima se ne preporučuje da upotrebljavaju vodu za piće i pripremanje hrane već je neophodno da se koriste bezbjedne alternative tj. vodu iz “kontrolisanih izvora” vodosnabdijevanja a prije svega flaširanu vodu.

Ekipe Instituta za javno zdravlje Crne Gore su na terenu gdje trenutno vrše uzorkovanja i mjerenja fizičko-hemijskih parametara vode za piće a rezultati mjerenja će biti objavljeni na web stranici Instituta odmah po završetku analiza.

Šta je mutnoća?

Mutnoća je termin kojim se služimo kada opisujemo kvalitet vode, a odnosi se na providnost vode. Ona se javlja kada voda  na svom putu pokupi fino suspendovane čestice gline, mulja, organske i neorganske materije, planktona i drugih mikroskopskih organizama. Mutnoća se mjeri i izražava u tzv. nefelometrijskim turbidimetrijskim jedinicama (NTU). Voda je odgovarajućeg kvaliteta ako je mutnoća manja od 1NTU.

Šta se preduzima kada se identifikuje mutnoća u vodi za piće?

Kada mutnoća pređe vrijednost od 1NTU, preporučuje se da stanovništvo, a naročito djeca, trudnice, stari i stanovništvo sa oslabljenim imunim sistemom prokuvavaju vodu prije upotrebe ili koriste bezbjedne alternative tj. vodu iz kontrolisanih izvora vodosnabdijevanja (flaširane vode, na odgovarajući način dopremljenu zdravstveno ispravnu vodu iz drugog vodovodnog sistema, izvorišta i sl.).

Kada mutnoća pređe vrijednost od 6NTU, svim korisnicima se preporučuje da za piće koriste bezbjedne alternative.

Da li je zamućenost vode za piće zdravstveni problem?

Mutnoća je više pokazatelj zdravstvenog rizika nego zdravstveni problem. Dokazano je da sa povećanjem mutnoće raste rizik od nastanka oboljenja organa za varenje – naročito za populaciju pod rizikom u koju spadaju novorođenčad, starije osobe  i osobe sa oslabljenim imunim sistemom.

Zašto je mutnoća važan indikator kvaliteta vode?

Bakterije, virusi i paraziti imaju sklonost da se vežu za čestice prisutne u mutnoj vodi. Na ovaj način ostaju “izvan domašaja” sredstava za dezinfekciju (u prvom redu aktivnog hlora) čime se ometa i onemogućava adekvatna dezinfekcija vode

Kako prokuvati vodu namjenjenu za piće?

U slučajevima kada ne postoje alternative zamućenu vodu namjenjenu za piće, pripremanje obroka, pranje voća ili povrća, pravljenje sokova ili leda, za pranje zuba isl. prije upotrebetreba prokuvati. Prije prokuvavanja treba vodu pustiti da “odstoji” kako izbistrila a suspendovane čestice istaložile pa nakon toga prokuvati bistri dio. Ukoliko se koristi voda sa centralizovanih vodovodnih sistema potrebno ju je držati najmanje 5 minuta na temperaturi ključanja. Ako se koristi voda iz bunara, lokalnih izvora i slično, vodu treba prokuvati na temperaturi ključanja minimum 10 minuta. Nakon toga vodu treba rashladiti u čistoj, pokrivenoj posudi.

Da li je bezbjedno kupati se ili tuširati sa mutnom vodom?

Da, pod uslovom da se u toku kupanja ili tuširanja voda ne konzumira što je najčešći slučaj kod djece.

Ko je odgovoran da obezbjedi sigurnost vode za piće?

Preduzeća za vodosnabdjevanje su odgovorna za higijensku ispravnost vode za piće koju isporučuju potrošačima. Takođe su u obavezi da informišu javnost kada postoje problemi koji ugrožavaju kvalitet vode. Informacije se uglavnom daju preko medija, društvenih mreža i web stranica. Sistemi za vodosnabdjevanje podliježu zdravstvenom nadzoru i pod kontrolom su inspekcijskih organa. U okviru kontrole bezbijednosti, voda za piće se analizira na različite parametre među kojima se analizira i mutnoća.

Institut za javno zdravlje

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Društvo

Martinićki put: U toku određivanje geodetskih tačaka, uskoro početak radova; Saniraće se i igralište na Pjeskovima

Predsjednik Opštine Danilovgrad, Aleksandar Grgurović, održao je sastanak sa izvođačima radova koji su izabrani na tenderu za rekonstrukciju Martinićkog puta.

Kako su nam kazali iz Službe za odnose sa javnošću i protokol u toku je određivanje geodetskih tačaka između izvođača i projektanata za šta je potrebno svega nekoliko dana, jer je firma Putevi Bar spremna da počne sa radovima.

Kako su nam dalje kazali ova kompanija je obezbijedila adekvatnu lokaciju za materijal za tampon, adekvatnu lokaciju i uslove za odlaganje suvišnog materijala, kao i predvidjela smještaj za radnike i mjesto za mehanizaciju. Pa je samim tim, kako stoji dalje u odgovorima, sve spremno za početak radova.

Uprava za nekretnine poziva vlasnike imanja na drugoj dionici

Za drugi dio dionice gotovi su elaborat i linije eksproprijacije, kao i procjena zemljišta, zasada i nepokretnosti. Sve ponude poslate su Upravi za nekretnine koja poziva vlasnike parcela. Prva je, podsjećaju iz Službe za odnose sa javnošću i protokol, skoro završena jer zahtijeva par izmjena u projektu, ali to, kako ističu, ne utiče na termin za početak radova.

 

Na sastanku koji je održao predsjednik Opštine Aleksandar Grgurović sa izvođačima radova i ostalim uključenim u ovaj projekat, izvođač radova najavio je poklon građanima, odnosno, potpuno novo igralište na Pjeskovima koje je, podsjetimo, devastirano.

 

Podsjećanja radi za realizaciju radova na rekonstrukciji predviđeno je 5,85 miliona eura iz Uprave za kapitalne projekte, uključujući i stručni nadzor, što je novac koji je već deponovan na posebnom računu Ministarstva finansija. Rekonstrukcija puta dugog 8,6 kilometara će se raditi u dvije faze i to pet kilometara u prvoj za koju je eksproprijacija gotovo završena, i 3,5 kilometara u drugoj.

Nastavite čitanje

Društvo

Turistička organizacija Danilovgrad ima preko 100.000 eura duga, DPS: Turistička organizacija Danilovgrad je u haosu

Obaveze Turističke organizacije Danilovgrad za poreze i doprinose iznose preko 100.000 eura.

Na poslednjoj sjednici Skupštine opštine, Ratko Đurišić, potpredsjednik Skupštine opštine, naglasio je da je nemoguće razgovarati o napretku Turističke organizacije dok se suočavamo sa dugom od preko 100.000 eura za poreze i doprinose koji je stvoren od strane “umjetnika” i četiri zaposlena.

Đurišić je istakao da stari dugovi, koji su se reprogramirali 2015. godine, iznose više od 45.000 eura, dok je naknadno nastao dug od preko 37.000 eura koji nije bio obuhvaćen reprogramom. Ova dugovanja nisu bila praćena od strane Poreske uprave, a na njih se nakupila i kamata od preko 17.000 eura. On je naglasio kako je nevjerovatno da umjetnik sa samo četiri zaposlena može stvoriti takav dug.

Ivana Vujović, v.d. direktora Turističke organizacije Danilovgrad, dodatno je naglasila ozbiljnost situacije u organizaciji i potrebu za jačanjem ljudskih resursa. Preuzimajući dužnost, suočila se s teškim finansijskim stanjem i nedostatkom informacija o dugovanjima i internom stanju. Takođe je istaknula da organizacija nema dovoljno ljudskih resursa da bi efikasno funkcionisala.

DPS traži finansijski izvještaj za 2023. godinu, dok odbornik Branko Bošković izražava sumnju u tačnost iznesenih cifara, naglašavajući nedostatak finansijskih informacija za tu godinu.

Vuk Iković, odbornik Preokreta, predložio je postavljanje info-pulta u centru grada i rad Turističke organizacije u dvije smjene radi poboljšanja turističke ponude. Takođe je naglasio nedostatak suvenira za turiste.

Ivana Vujović dodatno ističe nedostatak autentičnih suvenira u organizaciji i izražava spremnost da sve nepravilnosti i nezakonitosti u radu prethodnog rukovodstva proslijedi nadležnim organima.

Željko Savović, odbornik Prave Crne Gore, izražava zabrinutost zbog nedostatka kapaciteta Turističke organizacije da ostvari planove za 2024. godinu, sugerirajući da organizacija sa samo četiri zaposlena i sporazumima o radu na određeno vrijeme ima ograničene mogućnosti za ostvarivanje ambicioznih planova.

Turistička organizacija i njena tijela su najbolji pokazatelj opuštenog i neadekvatnog rada Opštine Danilovgrad i njene izvršne vlasti, saopšteno je iz OO DPS Danilovgrad. 

Kako navode, Turističkoj organizaciji i njenim organima, Skupštini i Izvršnom odboru, je istekao mandat prije više od četiri mjeseca i do sada nije urađeno ništa kako bi se obezbijedio normalan rad i funkcionisanje ove djelatnosti u Danilovgradu, koja bi trebala da bude jedna od glavnih pokretača razvoja Danilovgrada.

“Skupština kojoj je istekao mandat 03.12.2023. godine je usvojila Program rada Turističke organizacije za 2024. godinu na sjednici održanoj 01.04.2024. godine, i takav proslijedila odbornicima Skupštine opštine Danilovgrad na razmatranje i dalje odlučivanje. Takav Program rada potpisao je predsjednik Skupštine TO Danilovgrad Velimir Đoković, koji je tokom 2023. godine bio odbornik, a ujedno predsjednik Skupštine opštine Danilovgrad i predsjednik Skupštine Turističke organizacije. Dakle, ista osoba je usvajala akte u Turističkoj organizaciji, iste slala sebi kao predsjedniku Skupštine opštine Danilovgrad i o istima raspravljala na plenumu lokalnog parlamenta”, navodi se u saopštenju.

Imajući sve ovo u vidu, odbornici DPS na jučerašnjoj sjednici Skupštine opštine Danilovgrad upoznali su sve odbornike, predsjednika SO i predsjednika Opštine sa navedenim činjenicama, predložili da se taj Program povuče sa dnevnog reda, jer je isti usvojila Skupština Turističke organizacije kojoj je istekao mandat i isti nije mogla da raspravlja i usvaja.

“Ovim su još jednom pokazali da vršioci vlasti u Opštini Danilovgrad donose odluke koje nijesu programski dobro utemeljene, mimo opšteg konsenzusa, a osnovni cilj je da se zadovolji forma. Pored navedenog, odbornici DPS su ukazali da je bilo očekivano i potrebno prvo raspravljati o Izvještaju o radu Turističke organizacije za 2023. godinu, uključujući i finansijski izvještaj, prije rasprave o Programu za 2024. godinu. Kao i mnogo puta do sada, ni ova tačka dnevnog reda nije dobila podršku 17 odbornika, već je usvojena podrškom većine prisutnih. I na kraju, još jedan put pozivamo da se stvore najosnovniji uslovi za rad i napredovanje Turističke organizacije, kako bi ova značajna djelatnost nastavila sa radom”, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije