Mještani Zagorka koji su prepoznati po brojnim lokalnim akcijama održavanja lokalnih puteva, seoskih grobalja, adaptacije seoskog doma za potrebe reaktivacije ambulante Doma zdravlja, u čemu su u koncu i uspjeli, tokom 2024. godine pokrenuli su i proces izdvajanja iz MZ Orja Luka.
Zoran Marković, mještanin Zagorka, istakao je da trenutne velike mjesne zajednice nisu dovoljno funkcionalne.
„Postoje problemi sa neobjektivnom raspodjelom prava i obaveza, kao i mogućim diskriminacijama na političkoj i ličnoj osnovi. Razdvajanje na manje zajednice omogućilo bi bolju organizaciju i direktniji uticaj građana,“ izjavio je Marković ranije za portal Volim Danilovgrad. On smatra da procedure formiranja novih zajednica nisu previše komplikovane ali da iziskuju vrijeme.

Adaptirane prostorije za potrebe ambulante koja je otvorena jednom sedmično
Inicijative za osnivanje novih mjesnih zajednica u Opštini Danilovgrad reflektuje sve veći interes građana za aktivno učešće u lokalnim pitanjima i rješavanje problema na nivou zajednice. Iako su procedure kompleksne, građani poput Zorana Markovića vjeruju da će formiranje novih zajednica donijeti bolju organizaciju i efikasnost. Promjene u zakonodavnom okviru mogle bi dodatno olakšati ove procese, omogućavajući građanima da još aktivnije učestvuju u upravljanju svojim lokalnim zajednicama.
Odbornici o inicijativi
Na XXXI sjednici Skupštine opštine Danilovgrad, a koja je zakazana za 27. mart, odbornici lokalnog parlamenta, između ostalog, raspravljaće i Inicijativa građana naselja Zagorak za podjelu mjesne zajednice „Orja Luka“ odnosno osnivanje MZ Zagorak.
Comments