Na XXXI sjednici Skupštine opštine Danilovgrad, kao jedna od posljednjih tačaka dnevnog reda, raspravljalo se o Inicijativi građana Zagorka za podjelu mjesne zajednice „Orja Luka“. Građani iz Zagorka, prepoznati po brojnim lokalnim akcijama održavanja puteva, grobalja i adaptacije seoskog doma radi reaktivacije ambulante Doma zdravlja, tokom 2024. godine pokrenuli su proces izdvajanja iz postojeće MZ Orja Luka.
Prema inicijativi, trenutne velike mjesne zajednice nisu dovoljno funkcionalne, a problemi neobjektivne raspodjele prava i obaveza, kao i moguće političke i lične diskriminacije, dodatno otežavaju upravljanje lokalnim pitanjima. Razdvajanje na manje zajednice omogućilo bi bolju organizaciju i direktniji uticaj građana, koji najbolje znaju koji su njihovi problemi i kako ih riješiti.
Dio odbornika vlasti pokazuju nerazumijevanje Zakona o lokalnoj samoupravi, Statuta Opštine i Odluke o mjesnim zajednicama.
Inicijativa je podnesena u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, Statutom opštine Danilovgrad i Odlukom o mjesnim zajednicama, a predviđa se osnivanje nove mjesne zajednice pod nazivom „MZ Zagorak“ na osnovu pravilno sprovedene procedure koja omogućava građanima da učestvuju u odlučivanju o pitanjima od neposrednog i zajedničkog interesa. Prema članu 80 Statuta opštine, mjesne zajednice osnivaju se kao oblik neposrednog odlučivanja i učestvovanja građana, pri čemu se nova zajednica može formirati spajanjem, podjelom ili pripajanjem dijela postojeće zajednice.

Statut propisuje da se posebnom odlukom definišu uslovi za osnivanje mjesnih zajednica – a to je Odluka o mjesnim zajednicama

Jasno definisane procedure o podjeli mjesnih zajednica
Inicijativa, podnesena u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, Statutom opštine Danilovgrad i Odlukom o mjesnim zajednicama, jasno potvrđuje demokratsko pravo mještana da odlučuju o pitanjima od neposrednog zajedničkog interesa.
Međutim, neki odbornici iz vladajuće većine pokušavaju da odluče o ovoj inicijativi, iako nemaju pravo da to čine, kako je propisano zakonodavstvom. Prema važećim propisima, inicijativu za spajanje, podjelu ili pripajanje mjesnih zajednica mogu podnijeti građani, a odbornici SAMO DATI SAGLASNOST kroz sjednicu Skupštine opštine, čime se osigurava da glas građana bude dominantan u odlučivanju o pitanjima lokalnog značaja.
Odbornici opozicije kritikuju ovakav pokušaj preuzimanja nadležnosti od strane vladajuće većine, tvrdeći da je to čin manipulacije javnošću i zanemarivanje demokratskih prava mještana. Razdvajanje mjesnih zajednica ne može nanijeti štetu, već omogućava veću predstavljenost građana u organima mjesnih zajednica i direktnije rješavanje lokalnih problema.
Građani Zagorka, kroz ispunjavanje zakonom predviđenih procedura, imaju potpuno demokratsko pravo da osnuju novu mjesnu zajednicu, a njihova inicijativa predstavlja izraz njihove želje za boljom organizacijom i upravljanjem lokalnim resursima.
Ovo je primjer građanskog angažmana i direktnog odlučivanja o pitanjima koja se tiču svakodnevnog života. Demokratija podrazumijeva pravo građana da učestvuju u odlučivanju o svojim interesima, a odbacivanje ovakvih inicijativa predstavlja ozbiljno zanemarivanje tog prava. Stoga, pozivamo sve nadležne organe da poštuju demokratske principe i da pažljivo razmotre Inicijativu građana Zagorka, koja je u potpunosti u skladu sa važećim zakonodavnim okvirima.
Ova inicijativa građana Zagorka jasno ukazuje na demokratsko pravo na samoorganizovanje, dok pokušaji određenih odbornika vladajuće većine da preuzmu kontrolu nad ovim procesom predstavljaju čistu manipulaciju i ignorisanje zakonskih normi. Ne smijemo dozvoliti da se glas mještana utiša zbog nerazumijevanja zakona ili političkih kalkulacija. Vrijeme je da nadležni organi poštuju demokratske principe i da konačno osiguraju da se odluke donose u skladu s pravom građana na direktno učestvovanje u životu svoje zajednice.
Comments