Connect with us

Kultura

Ujedinjenje ćirilice i latinice u danilovgradskoj Umjetničkoj koloniji

Objavljeno

on

U Umjetničkoj koloniji u Danilovgradu, danas se održala press konferencija povodom internacionalnog simpozijuma skulpture. Na konferenciji su govorili Andrija Radulović, v.d. poslovnog direktora Umjetničke kolonije, zatim vajari – Milivoje Babović i poljak Tomasz Matusewizc.

Na samom početku, prisutnima se obratio v.d. direktor Umjetničke kolonije i istakao značaj događaja koji predstoji.

Milivoje Babović, crnogorski vajar, govorio je o svom projektu koji se odnosi na izradu slova, po uzoru na knjigu Oktoih. Babović je istakao važnost ovog djela, koje predstavlja prvu štampanu knjigu Južnih Slovena. Zahvaljujući umjetniku Baboviću, u Danilovgradu će biti postavljeno slovo koje će govoriti o značaju štamparstva u Crnoj Gori, koje ove godine proslavlja 530. godišnjicu. Slovo je izrađeno od kamena i metala i visoko je četiri metra. Zanimljivo je da će u danilovgradskoj Galeriji biti izloženo ćirilično slovo Babovića, ali i i latinično slovo Matusewicza.

Tomasz Matusewizc, poljski vajar, nije krio oduševljenje danilovgradskom Umjetničkom kolonijom, koju je prvi put posjetio 2019. godine zajedno sa delegacijom Poljske akademije nauka i umjetnosti. Matusewicz je izrazio svoje oduševljenje vrhunskim umjetnicima i ljudima koji rade u danilovgradskoj Umjetničkoj galeriji, ali i time što upravo ovo mjesto predstavlja mjesto susreta gdje dolaze i djeca, koja se igraju i posmatraju skulpture. Autor je takođe istakao da Danivgrađani treba da budu svjesni bogatstva koje posjeduju, te je istakao i svoju veoma plodotvornu i uspješnu saradnju sa zaposlenima u Umjetničkoj koloniji – Veliborom Pavićevićem i Jovetom Ljumovićem.

Na kraju konferencije, v.d. direktor Radulović, najavio je da će se 23. septembra u danilovgradskom Zavičajnom muzeju, po prvi put u našem gradu, organizovati međunarodni naučni skup na temu ,,Skulptura danas – tendencije i izazovi“, koji će okupiti petnaest istaknutih umjetnika iz svijeta vajarstva.

Kultura

Trideset godina stvaralaštva Andrije Radulovića

Objavljeno

on

By

Sinoć je održano književno veče posvećeno Andriji Raduloviću, povodom obilježavanja tri decenije njegovog stvaralaštva. Ovom događaju prisustvovali su istaknuti učesnici: prof. dr Savo Marković, dr Radoje Femić, mr Aleksandar Ćuković, prof. Milinko Mihailović, mr Vasilije Toljić (gitarista) i novinar Branislav Kadić.

Poezija Andrije Radulovića do sada je prevedena na čak 25 jezika, uključujući ruski, engleski, bugarski, italijanski, španski, arapski, danski, svahili i bengalski, čime je njegovo stvaralaštvo postalo dio svjetske književne baštine. O njegovom djelu pisali su eminentni domaći i strani pisci, književni kritičari i univerzitetski profesori, među kojima se izdvajaju Matija Bećković, Aleksandar Sekulić, Miodrag Ćupić, Dragomir Brajković.

Njegova poezija svrstava ga među najistaknutije savremene pjesnike. Između brojnih priznanja, dobitnik je prestižne Trinaestojulske nagrade, kao i nagrade Deveti decembar.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije