Priču o mladim i uspješnim ljudima iz Danilovgrada nastavljamo pričom sa Matijom Jovanovićem. Matija je student završne godine master studija na studijskom programu Film i mediji na Cetinju. Iako mlad, iza njega već stoji mnoštvo velikih i uspješnih projekata, među kojima se ističe projekat na kom trenutno radi, a u pitanju je serija Estavela.
Da Danilovgrad zaista ima mlade, uspješne, ambiciozne ljude, za koje treba još glasnije da se čuje, govori i podatak da na Matijinim projektima muziku radi upravo njegov brat – Luka Jovanović. Matija je bio i stipendista Opštine Danilovgrad, što ukazuje na njegov ozbiljan pristup obrazovanju, ali i profesiji.

Matija Jovanović, Foto Privatna arhiva
Šta je bilo presudno u tvom odabiru fakulteta?
Nezasito gledanje filmova i nedovoljna motivacija i podrška u osnovnoj i srednjoj školi.
Kaži nam nešto o svom master radu, temi i njegovoj realizaciji.
Praktični dio master rada je kratkometražni igrani film Marfijev Lex Specialis, koji je podržan na konkursu Filmskog centra Crne Gore. Marfijev lex specialis je hibridni žanr koji se sastoji od kombinacije drame, melodrame, farse i apsurda u funkicji intenziviranja crne komedije, to je negdje i osnova teme mog teorijskog djela master rada. A tema samog filma je istraživanje apstraktnog Marfijevog zakon („sve što može poći naopako, poći će naopako“), a ako sve uvijek pođe po zlu, šta se desi kada i Marfijev zakon pođe po zlu (dobru).
U tim okolnostima, Marfijev zakon može biti i topla ljubavna priča dvoje ljudi. Ta priča, u svijetu kvazi-osvješćenih “sveznalica”, u njihovom verbalnom, “analitičkom raju” definicija, a zapravo djelatnom paklu, primitivnih, afektivnih reakcija, dolazi u formi “lex specialis”-a. Tu “posebni zakon”(lex specialis) omogućava spontano paljenje iskre ljudskog odnosa, romantičnog, neobjašnjivog početka na koji smo svi zaboravili, a koji nas čini ljudima u najužem smislu. Uglavnom, manje preteciozno, može se reći i “Toliko je loše, da jednostavno mora da krene nabolje”. Mada sam skoro čuo još bolju verziju: “Toliko je loše, da mora biti gore”. Tako da su to neke krajnosti koje istražujemo u ovom filmu.

Matija Jovanović, Foto Privatna arhiva
Da li nam možeš reći nešto više o projektima na kojima si radio i koji bi izdvojio kao najposebniji?
Do sada sam snimio nekoliko kratkih igranih i par dokumentarnih filmova. Uglavnom volim da pišem tekstove koje posle režiram. Neko vrijeme sam aktivno pisao i kratke priče, ali izgleda da sam odjednom naglo zaboravio kako to izgleda. Jako cijenim i zahvalan sam na prilikama da budem dio raznih pozorišnih procesa. Istakao bih poslednja dva procesa: Dječja predstava “Bajka o elektricitetu” koja je bila dio takmičarske selekcije na Kotorskom festivalu pozorišta za djecu, i “U Edenu na istoku”(pisac Borislav Pekić), obje predstave je režirao moj prijatelj i kolega Milo Vučinić.
Kao najposebniji projekat ističem našu TV seriju u nastajanju “Estavela”. U novembru smo uspješno snimili prvu(pilot) epizodu, na mišiće što bi se reklo, sa sjajnom, inspirativnom i veoma sposobnom ekipom. Mislim da smo uradili dobar posao, ali nas tek pravi izazovi čekaju. To je naša krimi serija sa elementima crne komedije, koju nastavljamo da pišemo i radimo već na jesen. Sinopsis:
Nakon dvadeset godina tišine, misteriozno ubistvo novinara trigeruje potisnutu traumu jedne generacije – jednog srednjoškolskog odjeljenja, koje svoj položaj u učmaloj, korumpiranoj zajednici predano održava alatima prihvatiljivim jednom pokvarenom sistemu, a u kojem, kao član tog bivšeg odjeljenja, novoubijeni novinar nije htio da pronađe svoje mjesto. To odjeljenje svoju proslavu mature pamti upravo po sličnom ubistvu novinara kojem su dva tadašnja pripita maturanta svjedočili, ali nikada nisu imali hrabrosti da se sa tim suoče i na vidjelo iznesu nepravdu, koju potiskuju i koja ih kasnije definiše kao ljude. To su sada Mirko (38), iskusni, lokalcima dobro poznati inspektor i Tarantino (38), lokalni kriminalac. Njih dvojica, kao predstavnici dvije „sukobljenje“ strane trulog sistema, su zapravo međuzavisni u svom korumpiranom djelanju. Kao ispomoć u istrazi, dolazi mladi, ne toliko iskusni, ali veoma talentovani i obrazovani inspektor Slavko (26), koji svojim neiskvarenim moralnim načelima remeti lagodno funkcionisanje, u korupciji, ušuškane generacije.
Ovaj projekat istražuje dublje društvene izazove koji nas okružuju, kao što su kolektivna trauma, kolektivna krivica i tišina pravde. “Estavela”, inspirisana prirodnom pojavom rupe koja može biti i izvor i ponor, simbolizuje šansu za promjenom, za osveženje, i za transformaciju karaktera kako pojedinca tako i društva u cjelini.

El Dorado, Scenario i režija Matija Jovanović
Zanimljivost je da je tvoj brat radio muziku na tvojim filmovima, da li nam možeš reći nešto više o tome?
Jeste, Luka je radio muziku za dva moja filma do sada (Ležeći policajac i El dorado). Jako sam zadovoljan kako je ta saradnja tekla, a pogotovo rezultatima, uzevši u obzir teške okolosti u kojima je radio. On će raditi muziku i za našu, gorepomenutu, seriju, kao i za film “Marfijev lex specialis”. Tako da nas tek sada očekuje pravi krativni i izazovni period.
Da li si zadovoljan položajem mladih umjetnika u svojoj okolini i da li smatraš da ste u dovoljnoj mjeri podržani ne samo od vlasti već od društva uopšte?
Ne.
Da li smatraš da mlade osobe gledaju kvalitetne filmove/serije i da li uopšte pridaju dovoljno značaja toj vrsti umjetnosti?
Ne.
Da li smatraš da Danilovgradu fali zanimljivih kulturnih i zabavnih događaja koji bi promovisali crnogorsku kinematografiju i da li nam možeš dati neku ideju kako bi se to moglo osvježiti?
Naravno da fali svega toga. Ali nisam siguran kako to osvježiti. Možda nekim lažnim skandalom.
Koja je tvoja prva asocijacija na Danilovgrad i da li možeš izdvojiti jedno mjestu u njemu kao svoj najdraži kutak?
Prva asocijacija: Cinizam.
A najdraže mjesto: Landža, rasadnik, pličine.
Da li svoju budućnost vidiš u Crnoj Gori ili tvoji planovi ipak bivaju orjentisani ka inostranstvu?
E to tek ne znam.
Intervju radila Maša Đurović
Comments