Spuž
Ko zastupa interese Spuža u lokalnom parlamentu?
Mjesto Spuž u Bjelopavlićkoj ravnici, nalazi se na meandru rijeke Zete. Nekada fortifikacijski centar Otomanskog carstva, danas zaboravljen od lokalne samouprave.

Instagram stranica The Stronghold of Spuž, koju za sada vodi potpuni anonimus, pokušava zadnjih mjeseci, kroz zanimljiv i kritički sadržaj doprijeti do uha lokalne samouprave i ukazati na probleme ovog nadaleko poznatog i nezasluženo zaboravljenog mjesta.
Uz promociju skrivenih kutaka i potencijala ove lokalne zajednice, na Instagramu je potpuno osvježenje koje ujedno ukazuje i na buđenje ovog dijela opštine Danilovgrad – iako bi se Spužani najradije smatrali samostalnom i izdvojenom cjelinom.
Spuška tvrđava, spuško ljeto, prelijepe plaže uz obale rijeke Zete dio su šire slike Spuža ali i nedovoljno iskorišteni potencijali ove lokalne zajednice.

Sa jednog od poslednjih Spuških ljeta, Manifestacija na kojoj su gostovale neke od najvećih zvijezda jugoslovenske muzičke scene
Mještani Spuža, naselja udaljenog od Danilovgrada deset kilometara, Podgorice 13.3 kilometara, zatražili su od lokalne uprave i državnih institucija da preduzmu mjere čiji bi cilj bio puna turistička valorizacija tvrđave koja se nalazi iznad ovog mjesta.
Spuška tvrđava sa tabljom se nalazi u Spužu. Turci su pod nadzorom Hodaverdi paše prvih godina XVIII vijeka podigli utvrđenje, grad na površini od 1400m2, sa kulama, jakim bedemskim zidovima, prilaznim putevima, kapijama, kućama za dizdara, boravak straže itd. Utvrđenje je nastalo zbog dugih i upornih nastojanja Crnogoraca da se, prekidajući ratničke turske kolone, plijeneći njihove trgovačke kanale i diplomsku poštu otrgnu od okupacije.
U podnožju glavice i na granicama naselja izgrađene su jake gradske kapije: Adska, Burumska, i Alijagića kapija, kao i zaštitne kuće sjevernim obodom spuškog polja. Spuž je poslije mnogih bitaka, sukoba, vojevanja, napada i upada u utvrđeni grad oslobođen 1879. godine nakon 400 godina.
Spuška tvrđava predstavlja turistički dragulj i lako može postati turistička atrakcija.
Tome se nadaju i mještani. Ukoliko opština i država, uz uređenje prilaznih puteva i staza, ljudima približe vrijednosti ovog jedinstvenog istorijskog kompleksa.
Ugašene fabrike
Kada se krene od Spuža preko Martinića pored puta se nižu ruševina do ruševine. Već decenijama one stoje kao nijemi svjedoci ekonomskog sunovrata ovoga kraja, ali i Crne Gore. Nekada su u ovom kraju radili veliki privredni giganti, od kojih su danas ostale samo ruševine i očerupane hale. Iako se više niko na njih ne okreće one su idealna scenografija za neki ratni ili naučnofantastični film o prirodnim katastrofama.
Od Fabrike stanova u Spužu ostali su samo stubovi nekadašnje hale. Bez krova, ogoljeni, predstavljaju opasnost za lokalno stanovništvo.
Ciglana je posebna priča. Nakon što je nedavno ostala bez glavne zgrade, jer su cigle iz zidova odnesene i prodate za neke druge kuće, na red je došla hala prekrivena limom. Za kratko vrijeme lim je nestao, krov je odnesen. Još je ostala stara konstrukcija, ali ni ona neće dugo.
Stariji mještani prisjećaju se da su u ova dva nekadašnja preduzeća radile na stotine radnika. Dosta zgrada u glavnom gradu izgrađena je od građevinskih blokova koji su se izlivali u Spužu, a iz pogona Ciglane izlazila je građevinska i ostala roba koja je stizala i prodavala se na tržištu ondašnje velike Jugoslavije.
Nešto visočije iznad Fabrike stanova i Ciglane nalaze se ruševine starog doma u Ljututuku. On je još prije dvadesetak godina napušten i od tada u njegovu obnovu niko ništa nije ulagao. Dom je danas skoro bez krova i tu sada samo borave psi lutalice. A mještani ovoga sela u Martinićima pamte da su se nekada ovdje prikazivali filmovi.
Jedno vrijeme dom je bio vlasništvo lokalne uprave, ali nakon donošenja novih propisa i lokalna uprava od ovoga objekta digla je ruke.
Uglavnom, od Spuža preko Martinića nižu se slike višedecenijskog zaborava i propadanja ovoga kraja. U nju se savršnjeno uklapaju i neobrađene njive oko starog puta, koje su zaboravile kada su zadnji put obrađene.
Mjesna zajednica
Administrator Instagram stranice The Stronghold of Spuž kaže da je više puta putem društvenih mreža nadležne upozoravao na privredno i svako drugo propadanje Spuža.
-Vrijeme je da predstavnici lokalne uprave povedu više računa o Spužu i već jednom počnu da rješavaju nagomilane komunalne i ostale probleme. Pravi početak bio bi izbor predstavnika mjesne zajednice. Iako su svi rokovi za formiranje MZ prošli nadležnima u Danilovgradu ni na pamet ne pada da organizuju mjesne izbore i dozvole građanima da izaberu svoje predstavnike. Preko njih bismo lokalnoj upravi mogli da dostavimo listu naših zahtjeva i da se nadamo da će se barem dio realizovati, zaključio je Administrator stranice The Stronghold of Spuž.
Lokalni parlament kao da je zaboravio na postojanje svih krajeva opštine Danilovgrad prvobitno stanovnika koji žive u njima. Spuž je samo jedan od primjera nebrige. Možemo se okrenuti ka svim Danilovgradskim selima o čijoj putnoj infrastrukturi niko ne brine dok kompanije koje su degradirale puteve ne preduzimaju korake na sanaciji onog što su devastirale. Primjer su putevi u Mijokusovićima, Potočilu, Požaru i Mandićima ka Poviji. Više ih se ne sjete ni u predizbornim obećanjima. Ona su ipak rezervisana za put preko Martinića od Spuža do Danilovgrada. I tako u nedogled. Ili ipak ne?
Vratićemo se na pitanje iz naslova Ko zastupa interese Spuža u lokalnom parlamentu?
Spuž
Proslavljena slava crkve Svetog Petra Cetinjskog u Spužu

Danas je u crkvi Svetog Petra Cetinjskog u Spužu, povodom hramovne slave, služena Liturgija.
-Nakon svetog sabranja, sveštenstvo i vjerni narod u parohijskom domu ugostili su domaćin ovogodišnje slave g. Novak Radulović sa porodicom, kao i članovi bratstva Sv. Petra Cetinjskog, a tom prilikom je i priređen kulturno-umjetnički program u kom su učestvovali polaznici škole vjeronauke “Sveti Petar Cetinjski” predvođeni vjeroučiteljicom popadijom Sofijom Tatić, stoji u objavi Crkvene opštine Danilovgrad.
Ekonomija
U mjestu Grbe gradiće se solarna elektrana snage 1,8 MW

U Grbama, Spužu, planirana je gradnja solarne elektrane snage 1,8 MW.
Agencija za zaštitu životne sredine obavjestila je javnost da je investitor Boban Šaranović iz Danilovgrada podnio zahtjev za odlučivanje o potrebi izrade elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu ovog projekta.
Kako se vidi iz dokumenta koji je izradio Institut Sigurnost iz Podgorice, planira gradnju solarne elektrane na površini od 23.989m², a površina koju će zauzeti objekat je 9396.8m².
Fotonaponski on-grid sistem uključuje fotonaponske panele (module), montažnu podkonstrukciju za potrebe postavljanja fotonaponskih panela, invertore, kablovske razvode za povezivanje i rad fotonaponskog sistema, zaštitnu
opremu i sistem nadzora/monitoringa nad fotonaponskim sistemom.
You must be logged in to post a comment Login