Connect with us

Društvo

Iković reagovao na izjave predsjednika SO Danilovgrad o Q groznici, parku prirode „Rijeka Zeta“ i klanici u Spužu

Objavljeno

on

Odbornik pokreta Preokret u Skupštini opštine Danilovgrad, Vuk Iković, reagovao je na stavove predsjednika SO Danilovgrad, Predraga Pajovića, iznijetim u intervjuu za Portal Volim Danilovgrad, o pitanjima vezanim za Q groznicu, park prirode „Rijeka Zeta“ i klanicu u Spužu. Pajović je u intervjuu isticao odgovornost Ikovića za paniku izazvanu u okviru dešavanja sa kju groznicom kao i, kako je istakao, nemogućnošću raspolaganja privatnom imovinom u II zoni parka prirode.

Iković je u svom reagovanju istakao da proglašenje rijeke Zete parkom prirode nije oduzelo imanja nikome. „Privatna svojina je neotuđiva, a način korišćenja imanja određen je zakonom. Park prirode je osnovan za dobro, a ne na štetu građana. Nerad rukovodstva je učinio stanje gorim nego prije proglašenja Zete parkom prirode“, kazao je Iković.

On je dodao da se na parcelama koje nijesu građevinsko zemljište svakako ne može graditi, bez obzira na to da li su te parcele dio parka prirode ili ne. „To je definisano urbanističkim planom, a predsjednik Skupštine bi trebao da se vodi zakonom i istinom, a ne da produbljuje neinformisanost građana“, naglasio je on.

Iković je kritikovao predsjednika SO, rekavši da bi kao prvi čovjek zakonodavne vlasti trebao da poznaje zakon i postupa u skladu sa propisima, a ne po „partijskim željama“. „Zakon je iznad partije i njegovih ličnih prohtjeva. Nećemo dozvoliti da se iskrivljena mišljenja i želje političkog vrha pretvore u zakon“, dodao je odbornik.

Govoreći o problemu izgradnje objekata pored rijeke Zete, Iković je naveo da se bungalovi ne mogu graditi ne zato što je Zeta park prirode, već zato što Opština nije uradila Plan upravljanja parkom i nije donijela novi urbanistički plan. „Da su Opština i Skupština opštine završile te planove, mogli bi se graditi bungalovi i drugi objekti na određenim mjestima pored Zete. Ovo danas nije moguće jer su Opštinu zarobili neradnici i partijski vojnici koji su partiju stavili ispred svog grada, rijeke Zete, a time i ispred svojih porodica“, zaključio je Iković.

Osvrćući se na optužbe o tome da je on izdao dozvolu za rad klanici „Primato P“, Iković je naglasio da tada nije bio funkcioner i da nije imao ovlašćenja da izdaje dozvole. „Sadašnja vlast dobro zna ko je činio prethodnu vlast, pa mogu postupiti shodno zakonu ukoliko žele dobro građanima“, kazao je Iković.

Podsjetio je da je Opština Danilovgrad 25. decembra 2018. godine izdala ekološku dozvolu klanici „Primato P“, koja je već tada postojala. „Kao tadašnji savjetnik za životnu sredinu u Opštini, razradio sam konkretne smjernice kojih se klanica treba pridržavati. Kada bi se ove mjere primijenile i kada bi inspekcija kontrolisala njihovu primjenu, ne bi bilo krvi u rijeci Zeti“, dodao je.

Iković je kritikovao opštinsko rukovodstvo zbog postupanja u vezi sa širenjem Q groznice, optuživši ih da su naložili prevoz leševa krava iz Martinića do Studenog, pri čemu su leševi ispali iz kamiona tokom transporta. „Da je Opština radila u skladu sa zakonom, danas bi imali 50 krava više u opštini i ne bi se povećavao broj krava koje treba usmrtiti. Da nije Opština zakopala usmrćene krave u blizini gradskog izvorišta, građani ne bi imali razloga za strah“, naveo je Iković, dodajući da Opština nije obavijestila građane o zakopavanju leševa, što je dodatno povećalo zabrinutost.

Iković je na kraju istakao da trenutna politika Opštine favorizuje lične interese političara, umjesto da radi u korist građana. „Ovakva politika će se nastaviti sve dok biramo političare kojima je cilj fotelja za uvećanje njihove lične imovine, umjesto fotelje koja će raditi za građane i grad, dajući jednake šanse svima“, zaključio je Iković.

Društvo

Spajić: Neću dozvoliti povećanje cijena vode u opštinama, u kojima je Pokret Evropa sad dio vlasti

Spajić je istakao da će se cijene struje usklađivati sa evropskom cijenom, te da je to obavezno kroz reforme do prvog dana 2027. godine. Kazao je i da neće dozvoliti povećanje cijena vode u opštinama, u kojima je Pokret Evropa sad dio vlasti.

Objavljeno

on

By

Izvor Vijesti

„Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje. Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine“, naglasio je on.

Spajić je istakao da će se cijene struje usklađivati sa evropskom cijenom, te da je to obavezno kroz reforme do prvog dana 2027. godine. Kazao je i da neće dozvoliti povećanje cijena vode u opštinama, u kojima je Pokret Evropa sad dio vlasti.

Naglasio je da se novim uvećanjem minimalnih plata na 600 i 800 eura, dodatno zatvara jaz koji postoji između Crne Gore i zemalja Evropske unije, kao što je Hrvatska. Kako je kazao, plate su prosjeku više za 20 odsto, s tim da je povećanje nekima bilo sedam odsto a nekima više.

„Nastavićemo da ga zatvaramo i očekujemo dalji rast zarada, Evropa sad 2 nije kraj već početak i zamajac. Minimalna penzija je najveća u regionu, vjerujemo da će nakon usklađenja u januaru, prosječna penzija biti 600 eura“, istakao je on.

Privatnici da sustižu

Upitan da li će se poslodavci pridržavati mjera iz ovog programa, on je naveo da privatnici mogu da odluče da li žele da dodatno povećaju plate, te da vjeruje da će biti dosta onih koji će to urade.

Upitan da li će i Vlada kao poslodavac, preliti dio novca na račune zaposlenih u javnom sektoru, Spajić je pojasnio da je to već regulisano kolektivnim ugovorom da se taj dio ne isplaćuje, jer je to ušteda za poslodavca. Dodao je da privatnici to mogu da iskoriste da sustignu javni sektor, pošto je razlika u platama već velika. Posredno je kazao da to država neće uraditi, kako se razlika ne bi dodatno uvećala.

„Ukoliko bi javni sektor dodatno povećao, samo bi povećali jaz..“, naveo je on.

Naglasio je da je privatni sektor tokom sprovođenja Evrope sad 1, imao prosječne plate od 720 dok je javni imao oko 700 eura.

„Što je zdrav omjer. Nažalost, prije primjene Evrope sad 2 upravo zbog djelovanja 43. Vlade koja je na neprimjeren način povećala zarade javnom sektoru bez istog koraka prema privatnom, bez nekog balansa. Imamo situaciju da su zarade u javnom sektoru bile u prosjeku 950 eura a u privatnom 750 i sada da javni sektor dodatno poveća zarade, pored povećanja koje Evropa sad 2 nudi, mislim da bismo taj jaz samo povećali i napravili veliki problem privatnom sektoru, i da nađe radnu snagu i da plati. Mislimo da je ovo najbolji balans i da želimo da privatni sektor sustigne plate u javnom sektoru“, pojasnio je on.

Dodao je da je sada teret na privatnicima da povećavaju plate i da je balans zadržan, a najavio je i da Ministarstvo finansija radi na Zakonu o zaradama u javnom sektoru, kako bi se ciljano za određene poslove, plate povećale. Ponovio je da to neće voditi dodatnom disbalansu i inflaciji.

Upitan o najavama da rade na daljim ekonomskim koracima i novim povećanjima plata, Spajić je kazao da će o svemu javnost obavijestiti vrlo brzo. Spajić je naveo da obračun plata ostaje isti kao što je bio dok je minimalna bila 450, odnosno ne mijenja se zbog primjene Evrope sad 2.

Na pitanje o primjeni sedmočasovnog radnog vremena, naglasio je da sa socijalnim partnerima, odnosno kompanijama i sindikatima rade na pronalasku rješenja te da moli za još malo strpljenja.

Ponovio je i da inflacija nije imala veze sa primjenom Evrope sad 1, da isto očekuju za nastavak programa te da vjeruje i da će se kroz projekat Velje brdo, smanjiti i cijene stanovanja.

Nema dovoljno inspektora za praćenje Evrope sad 2

Upitan da li postoji dovoljan broj inspektora koji bi ispratio poštovanje mjera iz Evrope sad 2, Spajić je naveo da ih nažalost nema. Naveo je da je sada urađena reforma Uprave za inspekcijske poslove (UIP), čime su inspekcije podijeljene po resorima, pa kako kaže, ministri nemaju izgovora da ne rade svoj posao.

„Svaki ministar koji ne bude radio svoj posao, više neće moći da okrivi UIP, nego će biti – ti druže ne radiš svoj posao, tvoje ministarstvo ne radi dobro. To je cilj ove reforme a nadamo se da će to podstaći sva ministarstva da rade punom parom“, istakao je on.

Hoće li voda biti skuplja?

Spajić je naglasio da nijedan vodovod neće dobiti njihovu podršku za podizanje cijena vode, te da su u problemu jer je 43. Vlada potpisala kolektivni ugovor bez strategije.

„Oni su sami sebi u vodovodu napravili problem, i sada žele kroz cijene vode taj problem da prenesu na građane – to neće moći. Ti vodovodi koji su u problemu, neka nađu rješenje koji su sami napravili. Ukoliko nisu sposobni kao direktori, neka daju ostavku. Neće se desiti povećanje cijena vode ni struje“, istakao je Spajić.

Upitan da li će se obračunska vrijednost koeficijenta mijenjati, koja je 63 eura od 2014. godine, što uslovljavala da su iste dnevnice regresu u 12 rata, jubilarne nagrade…

Spajić je dodao da je neophodan novi kolektivni ugovor, oko kojeg moraju da se slože i poslodavac i sindikati, pa je socijalni dijalog ključan.

Reakcija Evropske komisije standardna

Komentarišući izvještaj Evropske komisije u kojem se navodi da u crnogorskoj ekonomiji ostaju fiskalne ranjivosti zbog visokih potreba za javnim finansiranjem, povišenih kamatnih stopa i stalnog pritiska na socijalnu potrošnju, Spajić je kazao da treba pročitati pasuse, jer u jednom dijelu hvale Evropu sad 2 a u drugom upozoravaju na rizike.

„Mislim da je to standardni rječnik međunarodnih organizacija poslije bilo kakve jake reforme, recimo i Međunardni monetarni fond, Svjetska banka i Evropska komisija su tokom 2021. potpuno isti rječnik koristile za Evropu sad 1, a poslije su imali samo riječi hvale“, naglasio je on.

Istakao je da građani nemaju razloga da strahuju, da je u prvih osam mjeseci zabilježen suficit te da će Crna Gora do kraja godine ponovo biti unutar Mastriških kriterijuma, odnosno da će deficit biti ispod tri odsto. Spajić je dodao da je dug po BDP-u već ispod 60 odsto, te da se nada da će i pristupanje Jedinstvenoj zoni plaćanja u eurima (SEPA) od januara 2025. godine, usloviti da Crna Gora po pristupanju Evropskoj uniji može odmah da postane dio eurozone.

„To nijedna članica EU nije uspjela da uradi, ako budemo ušli u januaru 2028. tog dana možemo da uđemo i u eurozonu, jer već četiri godine ispunjavamo uslove“, istakao je on.

Nastavite čitanje

Društvo

DPS Danilovgrad: Odluka o povećanju cijene vode da se promijeni kako sav teret ne bi pao na račun građana

Poručuju da je ovako utvrđena cijena vode nerealna i zahtijevaju da se nađe način da se ova odluka koriguje

Objavljeno

on

By

Klub odbornika DPS Danilovgrad saopštio je da je juče ujutru, na nastavku sjednice Skupštine opštine Danilovgrad, donijeta neprimjerena odluka i utvrđena cijena metra kubnog vode u iznosu od 0,97 EUR što je uvećanje cijene od preko 50 procenata.

“Raspravljajući o predlogu uvećanja metra kubnog vode, na hitno zakazanoj vanrednoj sjednici Skupštine opštine, Klub odbornika DPS-a je ukazao na ovako nerealan i neprihvatljiv predlog vladajuće većine, koja direktno ugrožava standard građana Danilovgrada i Spuža. Voda, koja je prirodni resurs, mora biti dostupna svakom građaninu, a vladajuća većina ovom odlukom ugrožava to pravo”, naveli su iz DPS-a.

Mišljenja su da ovakav pristup nije dobar, već da treba na drugačiji način osnažiti DOO Vodovodod i kanalizaciju, što smo u više navrata i predlagali.

“Naš stav i zahtjev je da lokalna samouprava, u saradnji sa Vodovodom, pripremi projekte i druge vidove pomoći, koje bi svi zajedno podržali”, napominju oni.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije