Kultura
U Danilovgradskom muzeju: „Antički mozaici rimske vile iz Municipiuma Malvesiatiuma u Skelanima“
U Zavičanom muzeju Danilovgrad 3. novembra sa početkom u 19 časova, u Svečanoj sali, održaće se izložba „Antički mozaici rimske vile iz Municipiuma Malvesiatiuma u Skelanima“.
Prva arheološka istraživanja u Skelanima objavio je austrougarski arheolog karlo Pač krajem 19. vijeka. U istraživanjima sprovedenim 1986. do 1898. godine on je pronašao i djelimično kasnoantičku nekropolu i dvije ranohrišćanske bazilike.
Tokom tih istraživanja Pač je pronašao i 80 rimskih spomenika. Na osnovu arheoloških istraživanja i epigrafskih svjedočanstava očigledno je da je upravo u Skelanima bilo sjedište municipium M(alvesiatium).
Priča o ovom nalazištu pala je u zaborav više od jednog vijeka misleći da su spomenici koje je Pač stavio u prostorije F bazilike poplava rijeke Drine iz kraja 19. vijeka odnijela dok 2008. na inicijativu arheologa Muzeja u Semberiji Mirka Babića nisu izvršena arheološka istraživanja na prostoru nekadašnje bazilike na lokalitetu „Baba Ankino dvorište“ gde je pronađeno 30 spomenika dok su ostali ostali ispod temelja kuće. Iste godine su vršena istraživanja na još četiri lokacije.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Usled takvog senzacionalnog otkića Narodna skupština Republike Srpske 2009. godine donosi odluku da se arheološki kompleks u Skelanima proglasi kulturnim dobrom od izuzetnog značaja. Već sledeće godine dolazi do osnivanja Javne ustanove Arheološki muzej „Rimski municipium“ koja upravlja navedenim kompleksom te se formira Arheološka postavka koja je proširena i revidirana 2015. godine a trenutno izložena u prostorijama muzeja u Crvici. 2023. godine nakon završenih istraživanja na lokalitetu „Zadružni dom“ 2015, 2016, 2018 i 2019. godine se vrši natkrivanje radi očuvanja i prezentacije rimske vile „urbana“ iz antičkog perioda koja je napuštena u četvrtom vijeku i stradala u požaru.
Kultura
Stanić: Andrićev opus značajan i aktuelan za savremeno društvo
Sinoć je u Centru za kulturu održana monodrama „Na Drini ćuprija“ u izvedbi istaknutog glumca Tihomira Stanića. Predstava je privukla veliku pažnju sugrađana, te su sve karte bile rasprodate.
Napomenućemo da je Stanić režiser serije ,,Nobelovac“, u kojoj takođe tumači glavnu ulogu.
U videu koji slijedi, glumac otkriva koliko je Andrićev opus značajan i aktuelan za savremeno društvo. Takođe, govorio je o specifičnostima svoje uloge u ovoj monodrami.
Kultura
Monološko kazivanje Tihomira Stanića iz „Na Drini ćuprija“
Monološko kazivanje izabranih djelova romana „Na Drini ćuprija“ Iva Andrića, po izboru i u impresivnoj interpretaciji popularnog dramskog umjetnika Tihomira Stanića, biće održana u Centru za kulturu Danilovgrad 18. oktobra sa početkom u 20 časova.
„Vjerni poštovalac i više od toga – zaljubljenik u Andrićev opus, poprilično fizički sličan velikom piscu, Stanić je tumačio njegov lik u filmsko-televizijskim produkcijama Znakovi (1995), Lajanje na zvezde (1998), Žućko (2012) i Proleće na poslednjem jezeru (2020). Znalački, sa dubokim emotivnim doživljajem Andrićeve pripovijesti, ali i sa pouzdanim iskustvom dramskog umjetnika koji zna šta čini efektnu cjelinu scenskog čina, Stanić je sklopio i angažovano, glumački brljantno izrekao svoj poduži monolog – tačnije originalan Andrićev tekst koji je naučio napamet“, navode u najavi događaja.
Prvak srpskog glumišta ostvario je više od 100 uloga u svim beogradskim, ali i u mnogim pozorištima van Beograda.
Impresivna je lista njegovih sjajnih glumačkih kreacija u igranim filmovima i TV dramama (od 1981. do 2020. snimao po dva, tri, pa i četiri filma godišnje). Jedan je od najviše nagrađivanih za visoke glumačke domete.
Svoj veliki ugled potvrdio je i ulogama u repertoaru Opere i teatra Madlenianum: Karenjin (Ana Karenjina A. Petrasa), Crnjanski (Miloš, Crnjanski, S. Milovanović, I. Vujić, M. Latinović), Đakomo Kazanova (Kazanova protiv Don Žuana, M. Ilić).
„Tihomir Stanić već dvije decenije kazuje u raznim prilikama Andrićeve misli i vizije, nabijene mudrošću, istorijskom istinom, ljepotom i duhom balkanskog čovjeka“, navode u Centru za kulturu Danilovgrad.