Connect with us

Kultura

U Danilovgradskom muzeju: „Antički mozaici rimske vile iz Municipiuma Malvesiatiuma u Skelanima“

Objavljeno

on

U Zavičanom muzeju Danilovgrad 3. novembra sa početkom u 19 časova, u Svečanoj sali, održaće se izložba „Antički mozaici rimske vile iz Municipiuma Malvesiatiuma u Skelanima“.

Prva arheološka istraživanja u Skelanima objavio je austrougarski arheolog karlo Pač krajem 19. vijeka. U istraživanjima sprovedenim 1986. do 1898. godine on je pronašao i djelimično kasnoantičku nekropolu i dvije ranohrišćanske bazilike.

Tokom tih istraživanja Pač je pronašao i 80 rimskih spomenika. Na osnovu arheoloških istraživanja i epigrafskih svjedočanstava očigledno je da je upravo u Skelanima bilo sjedište municipium M(alvesiatium).

Priča o ovom nalazištu pala je u zaborav više od jednog vijeka misleći da su spomenici koje je Pač stavio u prostorije F bazilike poplava rijeke Drine iz kraja 19. vijeka odnijela dok 2008. na inicijativu arheologa Muzeja u Semberiji Mirka Babića nisu izvršena arheološka istraživanja na prostoru nekadašnje bazilike na lokalitetu „Baba Ankino dvorište“ gde je pronađeno 30 spomenika dok su ostali ostali ispod temelja kuće. Iste godine su vršena istraživanja na još četiri lokacije.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Danilovgradski Muzej (@muzej_dg)

Usled takvog senzacionalnog otkića Narodna skupština Republike Srpske 2009. godine donosi odluku da se arheološki kompleks u Skelanima proglasi kulturnim dobrom od izuzetnog značaja. Već sledeće godine dolazi do osnivanja Javne ustanove Arheološki muzej „Rimski municipium“ koja upravlja navedenim kompleksom te se formira Arheološka postavka koja je proširena i revidirana 2015. godine a trenutno izložena u prostorijama muzeja u Crvici. 2023. godine nakon završenih istraživanja na lokalitetu „Zadružni dom“ 2015, 2016, 2018 i 2019. godine se vrši natkrivanje radi očuvanja i prezentacije rimske vile „urbana“ iz antičkog perioda koja je napuštena u četvrtom vijeku i stradala u požaru.

Kultura

Trideset godina stvaralaštva Andrije Radulovića

Objavljeno

on

By

Sinoć je održano književno veče posvećeno Andriji Raduloviću, povodom obilježavanja tri decenije njegovog stvaralaštva. Ovom događaju prisustvovali su istaknuti učesnici: prof. dr Savo Marković, dr Radoje Femić, mr Aleksandar Ćuković, prof. Milinko Mihailović, mr Vasilije Toljić (gitarista) i novinar Branislav Kadić.

Poezija Andrije Radulovića do sada je prevedena na čak 25 jezika, uključujući ruski, engleski, bugarski, italijanski, španski, arapski, danski, svahili i bengalski, čime je njegovo stvaralaštvo postalo dio svjetske književne baštine. O njegovom djelu pisali su eminentni domaći i strani pisci, književni kritičari i univerzitetski profesori, među kojima se izdvajaju Matija Bećković, Aleksandar Sekulić, Miodrag Ćupić, Dragomir Brajković.

Njegova poezija svrstava ga među najistaknutije savremene pjesnike. Između brojnih priznanja, dobitnik je prestižne Trinaestojulske nagrade, kao i nagrade Deveti decembar.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije