Kultura
Vaso Vuković – Vila dolazi
Vidim je kako dolazi.
Vidim je u daljini. Na samom rubu svijesti pojavila se sićušna kao slutnja.
Vila jaše na krilima mojih želja. Jezdi postojano, uspravna i do drskosti ponosnog držanja.
Njena crvena kosa blista na zracima sunca koje zalazi. Još jedna noć sa Vilom…
Sjajne oči su me izdaleka probole pogledom od kojeg je nemoguće sakriti se. Da li ona ikad trepće? Ili samo netremice gleda? Nikad o tome nijesam razmišljao kad smo zajedno.
Znam samo da volim da je gledam. O tome jesam razmišljao. I gledao sam je. Ali treptaj, da li sam njega nekad vidio? Ne pamtim.
Doduše, mnogo što ne pamtim. I to je dobro. Kako mislim da budem vječno mlad a da pamtim? Zaborav je lijek, zaborav je spas. Zaborav je eliksir mladosti.
Iz tog razloga ne volim ni da lažem. Ko laže mora da pamti. Ja volim da zaboravljam. Nek budale pamte…
Ne pamtim prvi susret. Kao kroz neku izmaglicu, kao kroz polusan javi se jedan dan, običan, kao toliko njih, dan kad smo se sreli. Ja sam bio…kao i uvijek…ja. A ona, i ona je bila…valjda je i ona bila kao i uvijek. Ona. I dan je bio kad smo se sreli. Eto, sasvim običan dan.
Sad bih se zakleo da me ošine nekad miris njene pojave toga dana. Ali lagao bih. Jer, ne sjećam se. Ne mogu da stvorim tu viziju u glavi, tu sliku ne mogu da vratim. Da li bih volio? Ne znam, ne vjerujem, ne bih valjda. Šta će mi slike kad već imam nju?
Ne pamtim ni prvi poljubac. Kao svakom pravom mužjaku bilo mi je važno da osjetim ženku kraj sebe, u svom naručju. Utiske neka skupljaju drugi. Neka sabiraju sjećanja za neku budućnost. Ja znam.
Nema uspomena, sjećanja su prazna. Prošlosti nema, budućnost ne postoji. Ima samo sad, ovaj trenutak u kojem jesam, ništa više. E taj momenat treba uzeti, treba ga živjeti.
Sve ostalo su gluposti i ostavljam ih maminim sinovima i tatinim princezama. Jedno siroče nema vremena za bacanje. Nema ničega za bacanje. Ni kod mene ni kod moje braće. Mada nas odbacuju. Ali neka ih. Ja znam.
Vila dolazi. Sumrak se brzo spušta u ovom kraju. Ona je gospodarica noći. Noć će biti bogata i blistava, mrak će se izvući iz ćoškova i progutaće svijet. Sve će biti obavijeno mrakom. Sve će disati mrak. Sve će biti umiveno mrakom. Sve će plivati u mraku. Sve će biti utopljeno u mraku. Mrak će biti sve.
I bićemo ona i ja. Kao uvijek. Kao oduvijek.
To je jedna mala vječnost. Ne sjećanje. I ne uspomena. To je činjenica. To se ne pamti, to se zna.
Ona i ja. Oduvijek. I zauvijek.
28. jun 2013.
Kultura
Tri projekta iz Danilovgrada u Programu zaštite i očuvanja kulturnih dobara
Vlada je usvojila Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu, kojim je obuhvaćemo 57 projekata sa 878 hiljada eura, koji će biti realizovani ove i u prvoj polovini 2025. godine.
Iz Ministarstva kulture i medija je saopšteno da je Ministarstvo kulture i medija odabralo 57 projekata i programe koji su uvršteni u ovogodišnji Program zaštite, a u cilju ravnomjerne podrške obuhvaćene su skoro sve opštine na čijim teritorijama se nalaze kulturna dobra.
Tri projekta će se realizovati i u Opštini Danilovgrad.
lzrada konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera na kulturnom dobru, Adžijin most
Adžijin most izgrađen je na staroj trasi karavanskog puta koji je vodio od Skadra preko Duklje do Nikšića. lzuzev zapisa koji svjedoče da potiče iz turskog perioda, o godini njegove gradnje nema preciznih podataka, To je jednolučna građevina urađena od fino klesanog kamena. Zbog neodržavanja .obrastao je u vegetaciju, sa evidentnim pukotinama i u lošem je stanju. U cilju unapređenja njegovog stanja neophodno je izraditi projektnu dokumentaciju i sprovesti neophodne sanacione mjere. Za ove potrebe u okviru Plana biće izdvojeno 20 000€.
Završna sanacija objekta Umjetničke kolonije u Danilovgradu
Kako se navodi u Programu zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu ovaj objekat predstavlja dio ambijentalnih vrijednosti mikro lokacije na kojoj se nalaze kulturno dobro Spomenik podignut u čast poginulim borcima Danilovgrada i Bjelopavlića u NOR-u.
Objekat je, kako se navodi u Programu, u funkciji značajne ustanove kulture – Umjetnička kolonija u Danilovgradu koja je osnovaha je 1972. godine. U proteklom periodu urađen je projekat i u skladu sa njim sproveden veći dio sanacionih mjera, osim u dijelu zone potkrovlja i krova. U cilju završetka projektnih aktivnosti i stavljanja objekta u punu funkciju neophodno realizovati sanaciju zone potkrovlja i krova. Za ove radove u okviru Programa biće izdvojen iznos od 20 000€.
Konzervatorski tretman živopisa u pecžćinskim crkvama manastira Ostrog
Dvije male pećinske crkve manastira Ostroga su ostale sačuvane i predstavljaju ključne segmente ove svetinje. Crkva sv. Krsta oslikana je freskama, koje su radili poznati zografi Jovan i Radul, u XVII vijeku. Živopis crkve sv. Vavedenja u kojoj su smještene mošti sv. Vasilija Ostroškog prekrivenje debelim slojeviima čadi i u losem je stanju. U cilju očuvanja ovog značajnog kulturnog sloja neophodno je konzervatorski tretitirati oštećene i ugrožene partije živopisa u obje crkve.
Kultura
Pozorišna predstava Ivo Andrić “Na Drini Ćuprija”
Monolog – izbor odlomaka – u izvođenju Tihomira Stanića
18. oktobar 2024. godine, petak
20:00h
JU Centar za kulturu Danilovgrad
Cijena ulaznice: 5 e
Rezervacije: 068/290-444
JU Centar za kulturu Danilovgrad 18. oktobra sa početkom u 20 časova upriličiće monološko kazivanje izabranih djelova romana ,,Na Drini ćuprija”, čiji je autor Ivo Andrić, dobitnik Nobelove nagrade, po izboru i u impresivnoj interpretaciji popularnog dramskog umjetnika, Tihomira Stanića.
Vjerni poštovalac i više od toga – zaljubljenik u Andrićev opus, poprilično fizički sličan velikom piscu, Stanić je tumačio njegov lik u filmsko-televizijskim produkcijama Znakovi (1995), Lajanje na zvezde (1998), Žućko (2012) i Proleće na poslednjem jezeru (2020). Znalački, sa dubokim emotivnim doživljajem Andrićeve pripovijesti, ali i sa pouzdanim iskustvom dramskog umjetnika koji zna šta čini efektnu cjelinu scenskog čina, Stanić je sklopio i angažovano, glumački briljantno izrekao svoj poduži monolog – tačnije originalan Andrićev tekst koji je naučio na pamet.
Prvak srpskog glumišta ostvario je više od 100 uloga u svim beogradskim, ali i u mnogim pozorištima van Beograda.
Impresivna je lista njegovih sjajnih glumačkih kreacija u igranim filmovima i TV dramama (od 1981. do 2020. snimao po dva, tri, pa i četiri filma godišnje).
Jedan je od najviše nagrađivanih za visoke glumačke domete.
Svoj veliki ugled potvrdio je i ulogama u repertoaru Opere i teatra Madlenianum: Karenjin (Ana Karenjina A. Petrasa), Crnjanski (Miloš, Crnjanski, S. Milovanović, I. Vujić, M. Latinović), Đakomo Kazanova (Kazanova protiv Don Žuana, M. Ilić).
Tihomir Stanić već dvije decenije kazuje u raznim prilikama Andrićeve misli i vizije, nabijene mudrošću, istorijskom istinom, ljepotom i duhom balkanskog čovjeka.
Pratite portal Volim Danilovgrad na Facebook-u, Instagramu i Viberu.
You must be logged in to post a comment Login