Connect with us

Tehnologija

Doogee T6 – recenzija i test

Kineski proizvođači telefona preuzimaju sve veći udio tržišta, pogotovo kada je riječ o nižoj, budžetnoj klasi uređaja. Doogee je jedan od takvih proizvođača, čiji uređaji za relativno nisku cijenu ponude relativno dobre specifikacije. Jedan takav uređaj nam je došao na test, a u pitanju je Doogee T6 čija je glavna karakteristika baterija kapaciteta preko 6000 mAh, što je rijetkost na tržištu, a pogotovo u klasi u kojoj se ovaj uređaj nalazi. Da li nas je ostatak specifikacija ovog uređaja razočarao, pročitajte u ostatku recenzije.

Hardver

Doogee T6 dolazi sa IPS LCD ekranom dijagonale 5.5 inča HD ready (720p) rezolucije, što rezultira sa oko 267 piksela po inču. Za brz i fluidan rad zadužen je MediaTek-ov MT6735P čipset sa četverojezgrenim procesorom brzine 1 GHz, te Mali-T720 MP2 grafičkim procesorom. Tu je i 2GB radne memorije, te 16 GB interne memorije proširive microSD memorijskom karticom. Što se tiče kamera, uređaj posjeduje zadnju kameru od 8 MP sa ljed bljeskalicom, te prednju kameru od 2 MP. Telefon radi na Androidu verzije 5.1 Lollipop, a ono što ga izdvaja iz mase jeste baterija kapaciteta čak 6250 mAh.

Dizajn i izrada

Kako i većina budžetnih kineskih telefona, i Doogee T6 je u potpunosti izrađen od plastike. Uprkos tome, osjećaj u ruci je poprilično dobar, kao i kvaliteta izrade uređaja. Pohvalno je što je okvir uređaja udubljen u obliku slova V, što olakšava pronalazak fizičkih tipki uređaja te sprečava nenamjerno pritiskanje istih.

Međutim, kako to obično biva, poboljšanjem jedne komponente potrebno je žrtvovati drugu. U slučaju ovog uređaja to je debljina uređaja koja iznosi skoro 10 mm. No, ukoliko želite uređaj sa velikim kapacitetom baterije poput onog u Doogee T6 uređaju, debljina je nešto s čime ćete se morati nositi.

Ekran

Ekran na Doogee T6 uređaju je IPS LCD ekran dijagonale 5.5 inča i HD ready (720p) rezolucije, što dovodi do brojke od oko 267 ppi (piksela po inču). U suštini, ekran nije ništa bolji niti gori od drugih ekrana iste dijagonale i rezolucije. Vidljivost na suncu je prosječna, a uglovi vidljivosti su dobri, što se i očekuje od jednog IPS LCD ekrana.

Kamera

Doogee T6 dolazi sa zadnjom kamerom od 8 MP sa dvostrukom LED bljeskalicom, dok prednja kamera ima rezoluciju od 5 MP. Slike su kvalitete kakva se i očekuje od uređaja ovog ranga. U uslovima dobrog osvjetljenja uređaj pravi poprilično dobre slike sa pristojnom količinom detalja, međutim prikaz boja ponekada nije vjerodostojan. Što se tiče fotografija u uslovima lošeg osvjetljenja, one su nešto lošije i nedostaje im detalja. Primjere fotografija uslikanih ovim uređajem možete pogledati ispod.

Softver

Sve više kineskih budžetnih telefona dolazi sa “čistim” Androidom, koji može ali i ne mora sadržavati sitne izmjene u dizajnu. Doogee T6 je jedan od takvih telefona, te dolazi sa Androidom verzije 5.1 Lollipop sa sitnim izmjenama korisničkog interfejsa u vidu izmijenjenih ikonica. Bespotrebnih aplikacija (bloatware) na uređaju nije bilo, što smatramo jako pohvalnim.

Utisci u radu i baterija

Ono što će potencijalne kupce najviše privući je definitivno kapacitet baterije. Naime, kako ovaj uređaj ima bateriju od 6250 mAh, od njega se očekuje da čak i najzahtijevnijem korisniku obezbjedi minimalno dan intenzivnog korištenja. Na tom polju ovaj uređaj apsolutno ispunjava očekivanja, te uspijeva izdržati 7 do 8 sati korištenja sa upaljenim ekranom. To znači da će oni manje zahtijevni korisnici uspjeti “izvući” i do dan i pol do dva dana korištenja sa samo jednim punjenjem. Tu je i 9V2A tehnologija brzog punjenja, što omogućava da se baterija napuni od 0 do 100% za oko 3 sata.

Uređaj je radio poprilično glatko. Zastajkivanja i sličnih stvari nije bilo, uprkos činjenici da se ispod haube ne nalaze pretjerano dobre specifikacije. Kakve je rezultate ovaj uređaj postigao na benčmark testovima možete vidjeti na slikama ispod.

Zaključak

Za uređaj u budžetskoj klasi, Doogee T6 čini poprilično dobar paket hardvera i softvera. Ruku na srce, nije najbrži uređaj koji smo testirali, no za svoju cijenu poprilično dobro funkcioniše. Baterija je očigledno najveća prednost ovog uređaja, te je isti dizajniran tako da pruži što duži životni vijek baterije.

Zahvaljujemo se našim partnerima iz Mobiltel Shopa, Ljubuški na uređaju ustupljenom na testiranje.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Tehnologija

Postavljen novi rekord u prenosu podataka putem optičkog kabla

Technicians are installing optic fiber.

Danski naučnici su uspeli da prenesu podatke brzinom od neverovatnih 1,84 petabita u sekundi — skoro dvostruko više od globalnog internet saobraćaja u istom intervalu, prenosi Open Balkan Magazin.

To obara prethodni rekord za prenos podataka korišćenjem jednog izvora svetlosti i optičkog čipa od jednog petabita u sekundi. I da stavimo ovu količinu podataka u perspektivu, petabit je jednak milionu gigabita. Jedan gigabit, ili 1.000 megabita, je otprilike najveća brzina preuzimanja koju novac može da kupi za većinu domaćinstava.

1 gigabit (Gb) je jednak 125 megabajta (MB), tako da gigabitna mreža koja nudi brzinu od 1 Gbps može da prenese 125 megabajta podataka u sekundi.

Da bi postigli ovaj zadivljujući podvig, istraživači sa Tehničkog univerziteta Danske (DTU) i Tehnološkog univerziteta Chalmers su koristili prilagođeni optički čip koji može da koristi jedno infracrveno svetlo tako što ga deli na stotine različitih frekvencija koje su ravnomerno raspoređene. Zajedno su poznati kao frekventni češalj. Svaka frekvencija na češlju može diskretno da zadrži podatke modulacijom talasnih svojstava svetlosti, omogućavajući naučnicima da prenesu daleko više bitova od konvencionalnih metoda.

Ilustracija

Čip je tu

U studiji o radu objavljenoj u časopisu Nature Photonics, naučnici opisuju kako su preneli 1,84 petabita u sekundi „dummy“ podataka preko 7.8km optičkog vlakna dok su koristili 223 kanala talasne dužine u frekventnom češlju. Prema naučnicima, za prenos podataka takvim brzinama pomoću komercijalne opreme bilo bi potrebno preko hiljadu lasera. Za ovaj eksperiment, koji je koristio najsavremeniji čip, bio je potreban samo jedan.

„Ono što je posebno u vezi sa ovim čipom je to što proizvodi frekventni češalj sa idealnim karakteristikama za optičke komunikacije“, rekao je Viktor Tores Kompani, šef istraživačke grupe i profesor u Chalmersu, u saopštenju za javnost. „Ima veliku optičku snagu i pokriva širok propusni opseg unutar spektralnog regiona koji je interesantan za napredne optičke komunikacije.

Optičke mreže

Ilustracija, Optičke mreže

Skaliranje tehnologije

Koliko god da je nova brzina obaranja rekorda vrtoglavo brza, istraživači kažu da su tek počeli i veruju da su brzine do 100 petabita u sekundi moguće.

„Razlog za to je što je naše rešenje skalabilno“, objasnio je glavni autor studije i profesor DTU Leif Katsuo Oksenlove. „I u smislu stvaranja mnogih frekvencija i u smislu razdvajanja frekventnog češlja u mnogo prostornih kopija i zatim optičkog pojačavanja i korišćenja kao paralelnih izvora sa kojima možemo da prenosimo podatke.“

Iako su napori istraživača pokazali da je to moguće, još uvek treba dokazati da je to praktično. Ali Oksenlove veruje da rešenje njegovog tima može učiniti prenos podataka mnogo efikasnijim, ostavljajući na taj način „manji klimatski otisak“.

Nastavite čitanje

Tehnologija

CBF apeluje: Čuvajte se internet prevare

Crnogorskom bezbjednosnom forumu se više građana Danilovgrada ali i Podgorice obratilo povodom prijema sumnjivih mejlova sa konotacijom sudskih poziva.

“Na više mejl adresa građana Danilovgrada i Podgorice je danas i u prethodnom periodu stigla pošta sa nazivom sudskog poziva i potpisom izvjesnog Dalibora Jurića. Naime, ovakvi maejlovi predstavljaju pokušaj internet prevare gdje se koristi ime osobe koja zaista postoji a najčešće se koriste imena lica koja obnašaju neku od funkcija kako bi prevara izgledala uvjerljivije, a u ovom slučaju je iskorišteno ime načelnika sektora međunarodne policijske saradnje Uprave kriminalističke policije Republike Hrvatske.

 

Koriste se zastrašujuće konotacije da je lice koje prima mejl osumnjičeno za krivična djela povezana sa seksualnim prestupništvom nakon čega prevarant pristupa finansijskom izrabljivanju žrtve. Crnogorski bezbjednosni forum je jutros podnio prijavu Odeljenju bezbjednosti Danilovgrad pod brojem 74-239/227744 koju potpisuje direktor CBF-a mr Mitar Radonjić, kako bi nadležni organi preduzeli jere i aktivnosti iz svoje nadležnosti. Ovim putem apelujemo na građane da se čuvaju internet prevara, da instaliraju provjerene antivirus programe, da sumnjive mejlove ne otvaraju i da svaki sličan slučaj prijave nadležnim organima.'”, stoji u saopštenju CBF-a.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije