Connect with us

NVO Sektor

Eko Patrola Spuz

Eko patrola spuž

Eko patrola Spuz

Aktivnosti projekta “Scouts Go Green!” se nastavljaju. Objavljena i četvrta Eko patrola. Ovog puta održana u Spužu. Aktivnost projekta Eko patrola će se i dalje realizivati na drugim lokacijama u Podgorici a sve sa ciljem skretanja pažnje javnosti na probleme lokalnih zajednica i ukazivanja na moguće načine rješavanja istih.

Projekat se realizuje kroz  program “De facto Aktivni”, koji realizuje Fond za aktivno građanstvo, podržan je kroz IPA 2014 Instrument za civilno društvo, finansira Evropska unija, posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. Aktivnosti projekta su takođe podržali kompanija M&J BRUNO i  kompanija OKOV.

 

 

Projekat se realizuje kroz  program “De facto Aktivni, koji realizuje Fond za aktivno građanstvo, podržan je kroz IPA 2014 Instrument za civilno društvo, finansira Evropska unija, posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.

U okviru Eko patrola do sada su realizovane : Eko patrola – Brdo Gorica,  Eko patrola – Ćemovsko polje , Eko patrola – Mareza

Eko patrole su samo jedna od aktivnosti projekta “Scouts Go Green!”

Ostalo u NVO Sektoru

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NVO Sektor

OŠ “Vuko Jovović” postaje pionir u održivosti, kompostiraće ostatke hrane

Radionicu o kompostiranju je vodila organizacija KOD i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora.

Osnovna škola “Vuko Jovović” postala je predvodnik u održivosti i ekološkoj odgovornosti.

Učenici su imali priliku da se upoznaju sa značajem kompostiranja i njegovim pozitivnim uticajem na okolinu, posebno kroz upotrebu efektivnih mikroorganizama. Kroz interaktivne prezentacije i praktične demonstracije iz organizacije KOD i Efektivnih mikroorganizama Crna Gora približili su proces kompostiranja učenicima na način koji je bio razumljiv i inspirativan.

Radionica je imala za cilj podizanje svijesti o važnosti recikliranja organskog otpada i promovisanje ekološki održivih praksi u lokalnoj zajednici.

“Ovo je bio izvanredan način da učenici steknu praktično znanje o tome kako mogu doprineti zaštiti životne sredine”, istakla je Mirjana Keković, direktorica Osnovne škole “Vuko Jovović”. “Verujemo da će ova inicijativa inspirisati naše učenike da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju prirode.”

Osnovna škola “Vuko Jovović” planira da bude prva osnovna škola u Crnoj Gori koja će implementirati sistem kompostiranja hrane. Kroz ovaj projekat, škola će ne samo smanjiti količinu otpada koja se odnosi na deponiju, već će i pružiti dragocjenu edukaciju o održivosti i ekološkoj odgovornosti svojim učenicima.

Radionica KOD u OŠ “Vuko Jovović” predstavlja samo početak putovanja ka održivijoj budućnosti. Kroz obrazovanje, svijest i akciju, ovi mladi ljudi su spremni da budu agenti promjene u svojoj zajednici i šire.

Organizacija KOD donirala je kante za kompostiranje. Aktivnosti se realizuju u sklopu projekta KompostirajDG.

Nastavite čitanje

NVO Sektor

KompostirajDG zajednica rasteretila deponiju za preko 1500 kilograma organskog otpada

Dva mjeseca je od početka projekta KompostirajDG, koji implementira organizacija KOD u partnerstvu sa Efektivnim mikroorganizmima Crna Gora i portalom Volim Danilovgrad, i već se pokazuju znakovi održive transformacije u lokalnoj zajednici. Četrdeset domaćinstava u Danilovgradu prihvatilo je poziv da se pridruže, slobodno možemo reći, revolucionarnom projektu, odvajajući kuhinjske ostatke i koristeći bokashi metodologiju za kompostiranje, čime će značajno doprineti zdravlju tla i očuvanju životne sredine. Do sada su uspjeli sakupiti preko 1500 kilograma organskog otpada koji pri miješanju sa zemljom stvara preko 4500kg korisne materije.

Zašto je ovaj projekat toliko važan?

Oplemenjivanje zemljišta je ključno za održavanje plodnosti tla i obezbeđivanje zdravog rasta biljaka. Kroz proces kompostiranja, kuhinjski otpad se pretvara u bogat, organski materijal koji je pun hranljivih sastojaka i korisnih mikroorganizama. Kompost obogaćuje zemljište, poboljšava njegovu strukturu i pomaže biljkama da bolje apsorbuju hranljive materije. Takođe, korisni mikroorganizmi u kompostu pružaju prirodnu zaštitu od štetočina i bolesti biljaka, smanjujući potrebu za hemijskim sredstvima zaštite.

Ovaj inovativni pristup kompostiranju nije samo ekološki prihvatljiv, već i ekonomičan. Umjesto da se otpad odnosi na deponije ili spaljuje, što može prouzrokovati zagađenje životne sredine, on se koristi kao resurs za poboljšanje kvaliteta zemljišta. Ovaj ciklus recikliranja organskog materijala ne samo da smanjuje količinu otpada koja završava na deponijama, već i smanjuje emisiju štetnih gasova koji doprinose globalnom zagrijavanju.

Korišćenje tečnog bokashi čaja, za nalivanje, a koji nastaje kao jedan od proizvoda procesa kompostiranja čini biljke otpornijima

Sada, nakon što su domaćinstva u Danilovgradu uspješno implementirala bokashi metodologiju u svoje domove, sledeći korak je uživanje u benefitima primjene ovog dragocjenog komposta u baštama. Kroz ovaj proces, lokalna zajednica će imati priliku da direktno iskusi benefite oplemenjivanja zemljišta, jer će biljke brže rasti, biti otpornije na bolesti i pružiti bogatije i zdravije plodove.

KompostirajDG nije samo projekat, već i pokazatelj kako lokalna inicijativa može imati globalni uticaj. Kroz angažovanje građana i saradnju sa lokalnim organizacijama, Danilovgrad postaje primjer održive prakse koja može biti inspiracija širom Crne Gore. Ovaj projekat ne samo što donosi konkretnu korist za zajednicu Danilovgrada, već istovremeno gradi put ka održivoj budućnosti koja počinje sa jednim jedinim korakom – kompostiranjem.

Korišćenje komposta u baštama, uskoro i vidljivi benefiti

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije