Društvo
Landža – park koji je poklonila priroda
Kod nas, s obzirom na klimatske uslove, ekološke performanse terena, te često neplanske urbane politike (usljed koje su stradale zelene površine pri izgradnji novih gradskih naselja) najčešće imamo parkove koje je čovjek podigao.
Pamtimo parkove koje je inicirao Kralj Nikola (Cetinje, Bar, Podgorica), te parkove na primorju koje su baštinili naši pomorci, ali i parkove i park šume koje su u tadašnjoj Jugoslaviji pošumljavali građani i inženjerijske jedinice JNA.
S druge strane, parkovi koje nam je priroda poklonila, mnogo su ređi. Parkovi, na primjer u Podgorici su parkovi nastali pošumljavanjem i brižnom kultivacijom površina. I na njihovom primjeru se vidi volja da se ozeleni novi urbani prostor, ali i potreba za zelenilom. S druge strane, postoje slučajevi kao u mnogim većim gradovima gdje su upravitelji poštedjeli šumu, projektujući je kao budući zeleni prostor velikog grada.
Dakle, parkovi koje je priroda davno dala na dar, a čovjek samo malo intervenisao, prilagodivši nepristupačan šumski teren današnjem čovjeku čineći ga upotrebljivijim parkovskim prostorom. Takve parkove možemo sresti u državama nasledicama velikih imperija gdje su šume, odnosno lovišta carskih porodica prenamijenjene u gradske parkove.
London, Berlin, Beč samo su neki od prikaza poštovanja autentičnog ambijenta.
Slučaj parka koje priroda nudi na dar imamo uz sami centar Danilovgrada, na prostoru Landža koji se nalazi na meandru rijeke Zete. Idealan prostor za park: zelene i vodene površine, višegodišnje drveće već prirodno podignuto među koje se mogu smjestiti infrastruktura za rekreaciju i slobodno vrijeme.
Prostor koji jednog dana može biti idealan model naučne labaratorije ili učionice na otvorenom u kojem đaci i studenti mogu sticati nova znanja o gradskim ekosistemima, u suživotu grada i prirodnog područja. Takođe, ovaj gradski raj bi lako uticao na transformaciju najbližih djelova grada, te omogućio adaptaciju obekata u nove poslovne prostore ili jednostavno podigao kvalitet življenja u neposrednoj blizini, što bi imalo i pozitivne ekonomske implikacije a Danilovgrad bi definitivno ostao “grad muzej prirode”.
Društvo
Postoji velika vjerojatnoća da dio mlijeka od zaraženih grla završava u rafovima prodavnica u vidu sira i drugih prerađevina
Ukazujemo na propust u radu nadležnih organa kada je u pitanju kontrola širenja zaraze, jer postoji velika vjerojatnoca da dio mlijeka od zaraženih grla završava u rafovima prodavnica u vidu sira i drugih prerađevina, čija proizvodnja ne zahtijeva njegovu pasterizaciju, poručio je Vlado Lakić iz Udruženja stočara Danilovgrad.
Udruženje stočara Danilovgrad, navode, u dužem vremenskom periodu ukazuje nadležnim institucijama i javnosti na neznanje, nestručnost i nesavjestan rad rukovodećih ljudi u ministarstvu poljoprivrede i druguh institucija u oblasti agrara.
-Poslednji u nizu propusta desio se u slučaju pojave i širenja Q groznice u Crnoj Gori. Tako da danas imamo situaciju da moramo eutanazirati vise stotina visoko kvalitetnih muznih grla stoke, što prouzrokuje direktnu višemilionsku štetu po budžet Crne Gore, a mnogostruko veću štetu po budzet i onako osiromasenih stočara Crne Gore. Isto se može reci i za rukovodstvo lokalnih uprava Nikšića i Danilovgrada, koje su svojim djelovanjem, nestručnim i nesavjesnim radom ugrozile zdravlje stanovništva, a sigurni smo i dalje širenje zaraze – ističu oni.
Zbog svega navedenog, pozivaju nadležne u odgovornim institucijama da je najmanje sto mogu, podnesu ostavku, a nadležne u tužilaštvu da se pozabave ovim slučajem.
-U koliko se i preko ovoga pređe kao da se nije desilo ništa, crnogorsko stočarstvo i cjelukopna poljoprivredna proizvodnja biće desetkovana, što je možda nekome i cilj – ističe Lakić.
Društvo
“Realna opasnost da bude uništen skoro cjelokupni stočni fond krava i junadi u Crnoj Gori”
Ministarstvo poljoprivrede nespremno je dočekalo epidemiju kju groznice ali još nije kasno da se donese set neophodnih mjera u cilju rjesavanja ovog problema i prevazilazenja krize u kojoj su se nasli stočari pogodjeni ovom epidemijom, bez svoje krivice, smatra poslanik Pokreta Evropa sad Darko Dragović. On je pozvao resor poljoprivrede da se aktivnije uključi u rješavanje ovog problema.
“Mislim da još uvijek nijesmo svjesni razmjera posljedica ove epidemije. Postoji realna opasnost da bude uništen skoro cjelokupni stočni fond krava i junadi u Crnoj Gori. Svjedok sam problema i nevolja sa kojima se susrijeću ugledni bjelopavlicki stocari i za sada, sve upućuje na to da će im farme biti uništene i zatvorene”, upozorio je on.
Dragović je ipak optimističan i poručuje da još uvijek nije kasno da se donese set neophodnih mjera u cilju rješavanja ovog problema i prevazilaženja krize u kojoj su se našli stočari pogođeni ovom epidemijom, bez svoje krivice.
“Ako se ne pronađe nacin za urgentno i sistemsko rješavanje ovog ozbiljnog problema, strah me je da će većina crnogorskih stocara imati velike finansijske gubitke i umjesto pokretača razvoja crnogorske poljoprivrede postati socijalni slučajevi. To su uzorni domaćini koji su glavni snabdjevači sirovog mlijeka crnogorskim mljekarama, koji drže svoje i druge porodice sa svojim malim biznisima, ali su i dužnici crnogorskim bankama i drugim finansijskim institucijama”, rekao je on.
Prema njegovim riječima, kolaps njihovih poljoprivrednih sistema bi proizveo vise lančanih negativnih posljedica.
“Razlog formiranja posebnog Sekretarijata za poljoprivredu opštine Danilovgrad jeste jačanje posebnog servisa koji bi bio glavni oslonac podrške danilovgradskim poljoprivrednicima, pa zato pozivam i nadležni Sekretarijat da se aktivnije ukljuci u rješavanje ovog zaista ozbiljnog problema”, zaključio je Dragović.
- Društvo5 сати ranije
Sač Fest Danilovgrad 2024: Okupljanje oko tradicije i dobrog ukusa
- Društvo3 дана ranije
Kju groznica u Danilovgradu: Eutanazirana grla ukopana na kraj Veljeg Polja, farmerima obećana naknada štete
- Društvo4 дана ranije
Konačno bezbjedna saobraćajnica: Uklonjen znak za tranzit kroz Grlić
Pratite portal Volim Danilovgrad na Facebook-u, Instagramu i Viberu.
You must be logged in to post a comment Login