NVO Sektor

ISOP i SIOP sproveli 5 projekata u oblasti zaštite prava RE populacije

0

NVO Institut za socijalnu i obrazovnu politiku je u partnerstvu sa NVO Savjet za implementaciju omladinske politike u prethodnoj godini sproveo 5 projekata u oblasti zaštite i unapređenja prava RE populacije u Crnoj Gori.

,,Projektnim aktivnostima smo uspjeli da obuhvatimo preko 70 osoba iz RE populacije i oko 500 pripadnika/ca većinske populacije u prethodnoj 2021-oj godini i to smatramo posebnim uspjehom uzevši u obzir činjenicu da je i dalje pandemija virusa COVID-19 bila aktuelna i da su mjere koje su bile na snazi umnogome otežale rad u svim oblastima.
Projekat ,,RE su dio crnogorskog društva“ je trajao 8 mjeseci, od 10.02.2021. do 10.10.2021. u okviru kojeg smo uspješno održali tri edukativne radionice u kojima je učestvovalo ukupno 17 pripadnika/ca RE populacije, dva dvodnevna i jedan trodnevni seminar u kojima je učestvovalo 32 osobe iz većinske populacije kao i terenska kampanja dijeljenja 700 informativnih flajera što je sve za za cilj imalo edukaciju pripadnika/ca RE populacije o njihovim pravima i senzibilizaciju većinske populacije prema RE populaciji.
Projekat ,,Stručnim osposobljavanjem do integracije“ je trajao 6 mjeseci, od 01.02.2021. do 01.08.2021. i obuhvatio je tri dvomjesečne stručne edukacije za 5 pripadnica RE populacije tokom kojih su one obučene za rad na mašinama za šivenje, štrikanje, zlatovez i izradu odjevnih predmeta u prvoj dvomjesečnoj radionici, u drugoj su osposobljene za rad na računaru, korištenje društvenih mreža i web-alata u cilju plasmana svojih proizvoda dok su u trećoj dvomjesečnoj radionici osposobljene za formiranje i vođenje samostalne trgovinske radnje i mogućnostima aplikacije kod donatora u cilju unapređenja svoje radinosti.
Projekat ,,Ugovoreni brak nije tradicija već krivično djelo“ je trajao
10 mjeseci tokom 2021-e godine, od 07.01.2021. do 07.10.2021. i obuhvatio je terenske kampanje i posjete romskim i egipćanskim naseljima u Podgorici, Baru i Beranama u cilju edukacije RE populacije o postojanju krivičnog djela sklapanja ugovorenog braka, tretiranja ugovorenog braka kao vida trgovine ljudima i podjela informativnih flajera sa važnim brojevima telefona Skloništa za žrtve trgovine ljudima, SOS telefona za žrtve trgovine ljudima i Uprave policije.
Projekat ,,(R E)lementarno obrazovanje“ je trajao 4 mjeseca u periodu ljetnjih mjeseci od 01.06.2021. do 01.09.2021. sastojao se od radionica opismenjavanja, učenja osnovnih matematičkih radnji i elementarnog upoznavanja sa pravima iz oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite koje su održavane tri puta nedeljno i koje je pohađalo ukupno 7 pripadnika/ca RE populacije.
Projekat ,, Podrška žrtvama trgovine ljudima RE populacije u Skloništu za žrtve trgovine ljudima“ je trajao 9 mjeseci od 01.03.2021. do 01.12.2021. i obuhvatio je ukupno 26 pripadnika/ca RE populacije koji su boravili u ISOP Skloništu za žrtve trgovine ljudima i sastojao se od seta aktivnosti u cilju podrške korisnicima Skloništa koji su RE populacije. Radionice opismenjavanja, socijalne radionice, radno-okupacione radionice i 4 izleta su aktivnosti koje su bile srž ovog projekta.
Institut za socijalnu i obrazovnu politiku je sa Savjetom za implementaciju omladinske politike sumirao rezultate ovih 5 projekata sprovedenih tokom 2021-e godine i zaključili smo da su doveli do željenih rezultata, doprinijeli unapređenju prava i povećanju socio-ekonomskog stanja ciljne grupe RE populacije“, saopštio je Mitar Radonjić iz Instituta za socijalnu i obrazovnu politiku.

Danas Ramazanski bajram

Previous article

Milošević: Više nego ikada treba nam sistem civilne zaštite

Next article

Comments

Leave a reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

More in NVO Sektor

You may also like