Connect with us

NVO Sektor

ISOP i SIOP sproveli 5 projekata u oblasti zaštite prava RE populacije

Published

on

NVO Institut za socijalnu i obrazovnu politiku je u partnerstvu sa NVO Savjet za implementaciju omladinske politike u prethodnoj godini sproveo 5 projekata u oblasti zaštite i unapređenja prava RE populacije u Crnoj Gori.

,,Projektnim aktivnostima smo uspjeli da obuhvatimo preko 70 osoba iz RE populacije i oko 500 pripadnika/ca većinske populacije u prethodnoj 2021-oj godini i to smatramo posebnim uspjehom uzevši u obzir činjenicu da je i dalje pandemija virusa COVID-19 bila aktuelna i da su mjere koje su bile na snazi umnogome otežale rad u svim oblastima.
Projekat ,,RE su dio crnogorskog društva” je trajao 8 mjeseci, od 10.02.2021. do 10.10.2021. u okviru kojeg smo uspješno održali tri edukativne radionice u kojima je učestvovalo ukupno 17 pripadnika/ca RE populacije, dva dvodnevna i jedan trodnevni seminar u kojima je učestvovalo 32 osobe iz većinske populacije kao i terenska kampanja dijeljenja 700 informativnih flajera što je sve za za cilj imalo edukaciju pripadnika/ca RE populacije o njihovim pravima i senzibilizaciju većinske populacije prema RE populaciji.
Projekat ,,Stručnim osposobljavanjem do integracije” je trajao 6 mjeseci, od 01.02.2021. do 01.08.2021. i obuhvatio je tri dvomjesečne stručne edukacije za 5 pripadnica RE populacije tokom kojih su one obučene za rad na mašinama za šivenje, štrikanje, zlatovez i izradu odjevnih predmeta u prvoj dvomjesečnoj radionici, u drugoj su osposobljene za rad na računaru, korištenje društvenih mreža i web-alata u cilju plasmana svojih proizvoda dok su u trećoj dvomjesečnoj radionici osposobljene za formiranje i vođenje samostalne trgovinske radnje i mogućnostima aplikacije kod donatora u cilju unapređenja svoje radinosti.
Projekat ,,Ugovoreni brak nije tradicija već krivično djelo” je trajao
10 mjeseci tokom 2021-e godine, od 07.01.2021. do 07.10.2021. i obuhvatio je terenske kampanje i posjete romskim i egipćanskim naseljima u Podgorici, Baru i Beranama u cilju edukacije RE populacije o postojanju krivičnog djela sklapanja ugovorenog braka, tretiranja ugovorenog braka kao vida trgovine ljudima i podjela informativnih flajera sa važnim brojevima telefona Skloništa za žrtve trgovine ljudima, SOS telefona za žrtve trgovine ljudima i Uprave policije.
Projekat ,,(R E)lementarno obrazovanje” je trajao 4 mjeseca u periodu ljetnjih mjeseci od 01.06.2021. do 01.09.2021. sastojao se od radionica opismenjavanja, učenja osnovnih matematičkih radnji i elementarnog upoznavanja sa pravima iz oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite koje su održavane tri puta nedeljno i koje je pohađalo ukupno 7 pripadnika/ca RE populacije.
Projekat ,, Podrška žrtvama trgovine ljudima RE populacije u Skloništu za žrtve trgovine ljudima” je trajao 9 mjeseci od 01.03.2021. do 01.12.2021. i obuhvatio je ukupno 26 pripadnika/ca RE populacije koji su boravili u ISOP Skloništu za žrtve trgovine ljudima i sastojao se od seta aktivnosti u cilju podrške korisnicima Skloništa koji su RE populacije. Radionice opismenjavanja, socijalne radionice, radno-okupacione radionice i 4 izleta su aktivnosti koje su bile srž ovog projekta.
Institut za socijalnu i obrazovnu politiku je sa Savjetom za implementaciju omladinske politike sumirao rezultate ovih 5 projekata sprovedenih tokom 2021-e godine i zaključili smo da su doveli do željenih rezultata, doprinijeli unapređenju prava i povećanju socio-ekonomskog stanja ciljne grupe RE populacije”, saopštio je Mitar Radonjić iz Instituta za socijalnu i obrazovnu politiku.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NVO Sektor

Projekat “KompostirajDG” privukao veliko interesovanje: Preko 200 domaćinstava se prijavilo za učešće

Published

on

By

A woman's hands pour compost into a new pot. Gardening work.

Nakon uspešne prve faze projekta “KompostirajDG”, Organizacija Zero Waste Montenegro objavljuje javni poziv za učešće u drugoj fazi ovog inovativnog programa. Već se prijavilo preko 200 domaćinstava koja su izrazila interesovanje za ovu sjajnu praksu koja se širi među građanima opštine Danilovgrad.

Ovaj poziv otvoren je za sve zainteresovane građane i građanke opštine Danilovgrad, koji žele da doprinesu očuvanju životne sredine i promovišu održivu praksu u svom domaćinstvu. U okviru projekta, svako domaćinstvo će dobiti kantu od 9 litara sa karbonskim filterom za odlaganje otpada od hrane u kuhinji, kao i tečni preparat sa efektivnim mikroorganizmima – “Eko EM Plus”.

Ova inicijativa omogućava korisnicima da na efikasan način kompostiraju otpad od hrane u sopstvenom domaćinstvu, stvarajući bogat kompost koji može biti korišćen za đubrenje bašti i biljaka. Korišćenjem efektivnih mikroorganizama, proces kompostiranja postaje brži i efikasniji, a kuhinjski otpad se održava bez neprijatnih mirisa.

Prijave su otvorene do 1. maja 2024. godine, a zainteresovani građani mogu se prijaviti putem online obrasca dostupnog na sledećem linku: LINK ZA PRIJAVU

Ovaj projekat sprovodi NVO Zero Waste Montenegro u okviru programa “Smanjenje emisije metana iz gradova – Fork to Farm”, koji finansiraju Globalni centar za metan i UMI Fond. Prvu fazu projekta, čija realizacija i dalje teče, sprovode partneri u realizaciji projekta NVO „KOD“, portal Volim Danilovgrad i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora (EMCG), uz podršku Ministarstva turizma, ekologije i prostornog planiranja Crne Gore.

Kompostiranje predstavlja prirodni reciklirajući mehanizam koji koristi moć mikroorganizama da razlože organsku materiju u hranljivo zemljište. Ova praksa ne samo što doprinosi očuvanju životne sredine, već i podstiče svest o važnosti recikliranja i održivog korišćenja resursa.

Pridružite nam se u ovom važnom koraku ka održivijoj budućnosti!

 

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Zero Waste Montenegro (@zero.waste.montenegro)

Nastavite čitanje

NVO Sektor

OŠ “Vuko Jovović” postaje pionir u održivosti, kompostiraće ostatke hrane

Radionicu o kompostiranju je vodila organizacija KOD i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora.

Published

on

By

Osnovna škola “Vuko Jovović” postala je predvodnik u održivosti i ekološkoj odgovornosti.

Učenici su imali priliku da se upoznaju sa značajem kompostiranja i njegovim pozitivnim uticajem na okolinu, posebno kroz upotrebu efektivnih mikroorganizama. Kroz interaktivne prezentacije i praktične demonstracije iz organizacije KOD i Efektivnih mikroorganizama Crna Gora približili su proces kompostiranja učenicima na način koji je bio razumljiv i inspirativan.

Radionica je imala za cilj podizanje svijesti o važnosti recikliranja organskog otpada i promovisanje ekološki održivih praksi u lokalnoj zajednici.

“Ovo je bio izvanredan način da učenici steknu praktično znanje o tome kako mogu doprineti zaštiti životne sredine”, istakla je Mirjana Keković, direktorica Osnovne škole “Vuko Jovović”. “Verujemo da će ova inicijativa inspirisati naše učenike da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju prirode.”

Osnovna škola “Vuko Jovović” planira da bude prva osnovna škola u Crnoj Gori koja će implementirati sistem kompostiranja hrane. Kroz ovaj projekat, škola će ne samo smanjiti količinu otpada koja se odnosi na deponiju, već će i pružiti dragocjenu edukaciju o održivosti i ekološkoj odgovornosti svojim učenicima.

Radionica KOD u OŠ “Vuko Jovović” predstavlja samo početak putovanja ka održivijoj budućnosti. Kroz obrazovanje, svijest i akciju, ovi mladi ljudi su spremni da budu agenti promjene u svojoj zajednici i šire.

Organizacija KOD donirala je kante za kompostiranje. Aktivnosti se realizuju u sklopu projekta KompostirajDG.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije