0

Dva mjeseca je od početka projekta KompostirajDG, koji implementira organizacija KOD u partnerstvu sa Efektivnim mikroorganizmima Crna Gora i portalom Volim Danilovgrad, i već se pokazuju znakovi održive transformacije u lokalnoj zajednici. Četrdeset domaćinstava u Danilovgradu prihvatilo je poziv da se pridruže, slobodno možemo reći, revolucionarnom projektu, odvajajući kuhinjske ostatke i koristeći bokashi metodologiju za kompostiranje, čime će značajno doprineti zdravlju tla i očuvanju životne sredine. Do sada su uspjeli sakupiti preko 1500 kilograma organskog otpada koji pri miješanju sa zemljom stvara preko 4500kg korisne materije.

Zašto je ovaj projekat toliko važan?

Oplemenjivanje zemljišta je ključno za održavanje plodnosti tla i obezbeđivanje zdravog rasta biljaka. Kroz proces kompostiranja, kuhinjski otpad se pretvara u bogat, organski materijal koji je pun hranljivih sastojaka i korisnih mikroorganizama. Kompost obogaćuje zemljište, poboljšava njegovu strukturu i pomaže biljkama da bolje apsorbuju hranljive materije. Takođe, korisni mikroorganizmi u kompostu pružaju prirodnu zaštitu od štetočina i bolesti biljaka, smanjujući potrebu za hemijskim sredstvima zaštite.

Ovaj inovativni pristup kompostiranju nije samo ekološki prihvatljiv, već i ekonomičan. Umjesto da se otpad odnosi na deponije ili spaljuje, što može prouzrokovati zagađenje životne sredine, on se koristi kao resurs za poboljšanje kvaliteta zemljišta. Ovaj ciklus recikliranja organskog materijala ne samo da smanjuje količinu otpada koja završava na deponijama, već i smanjuje emisiju štetnih gasova koji doprinose globalnom zagrijavanju.

Korišćenje tečnog bokashi čaja, za nalivanje, a koji nastaje kao jedan od proizvoda procesa kompostiranja čini biljke otpornijima

Sada, nakon što su domaćinstva u Danilovgradu uspješno implementirala bokashi metodologiju u svoje domove, sledeći korak je uživanje u benefitima primjene ovog dragocjenog komposta u baštama. Kroz ovaj proces, lokalna zajednica će imati priliku da direktno iskusi benefite oplemenjivanja zemljišta, jer će biljke brže rasti, biti otpornije na bolesti i pružiti bogatije i zdravije plodove.

KompostirajDG nije samo projekat, već i pokazatelj kako lokalna inicijativa može imati globalni uticaj. Kroz angažovanje građana i saradnju sa lokalnim organizacijama, Danilovgrad postaje primjer održive prakse koja može biti inspiracija širom Crne Gore. Ovaj projekat ne samo što donosi konkretnu korist za zajednicu Danilovgrada, već istovremeno gradi put ka održivoj budućnosti koja počinje sa jednim jedinim korakom – kompostiranjem.

Korišćenje komposta u baštama, uskoro i vidljivi benefiti

Redakcija

CEZAP: Povećanje cijena za odvođenje otpadnih voda u Danilovgradu nije opravdano

Previous article

Veća kamatna stopa na klasičnu štednju

Next article

Comments

Comments are closed.

You may also like

More in NVO Sektor