Glas o vrlinama i junaštvu Vasa Brajovića, poznatog grčkog narodnog junaka i vojskovođe iz 19. vijeka, davno je prešao granice ove zemlje. Iako se o ovom vrsnom generalu, ratniku i slobodaru kod nas malo zna, u Grčkoj poznatiji kao Vaso Crnogorac (Vasos Mavrouniotis) ostao je upamćen po svojim vojničkim i ljudskim svojstvima, koje su, i dan danas, aktuelne i široko prisutne kod grčkog naroda.

Mjesta u kojima se Vaso borio, Foto: akrokorinthos.blogspot.com
Prema svim ozbiljnim istraživačkim podacima Brajović je iz Jelenka nadomak Danilovgrada. Kao mlad čovjek otišao je iz rodnih Bjelopavlića, nastanio se u grčkoj i u toj zemlji ostvario značajnu političku i vojnu karijeru. Za zasluge u ustanku Vaso Brajović je dobio titulu divizijskog generala i bio je jedan od najpouzdanijih saradnika grčkog kralja Otona. Nažalost, o ovom grčkom junaku iz Bjelopavlića danas se malo govori, a obični građani o njemu ništa i ne znaju, iako je njegov spomenik podignut u Podgorici.

Spomenik u Podgorici
– Vaso Brajović (grčko ime Mavrovuniotis) jedna je od najzanimljivijih ličnosti Grčke u prvoj polovini 19. vijeka. On je najpoznatiji, ali ne i jedini crnogorski ustanik, koji je učestvovovao u borbama protiv Turaka za oslobođenje Grčke od Turaka. Jedan od njegove braće, Rade, junački je poginuo na ostrvu Pearosu. Špiro i sinovac Nikola, kao i braća Lazar i Teodor, samo su dio brojne zajednice ustanika koji su došli u pomoć porobljenoj braći. O njihovoj borbi u Grčkoj postoji obimna literatura, a pomenuću monografiju Atanasija Hrisologisa, kao i oko 1.200 pisama u sklopu arhiva Vasa Brajovića, koji pod tim imenom postoji na Pantio univerzitetu u Atini – rekao je na jednom ranijem predavanju prof. dr Brajović.
On je primjetio da je Vaso Brajović od početka ustanka 1821. godine učestvovao u preko 50 bojeva sa Turcima. Komandovao je četama i bataljonima i za vrijeme ustanka pod njegovom komandom poginulo je preko 1.000 ljudi.
Munjeviti vojnički uspjesi brzo su ga unaprijedili u kapetana takozvanih klefti, odnosno malih pokretnih hajdučkih četa, a potom je dobio titulu hiljarhosa. Taj čin je označavao komandanta koji je komandovao sa najmanje 1.000 vojnika i bio je najveći čin u ustaničkom periodu. Sa pobratimom Nikolom Krijezotisom, takođe ustanikom, bio je ključna figura u odbrani Atine, Akropolja i cijele Atike u posljednjim danima ustanka. A, kakav je junak Vaso bio svjedoči i njegov pohod za oslobođenje hrišćana u Libiji i Siriji i to na poziv pravoslavnog sirijskog episkopa.
Taj pohod je bio neuspješan, ali ukazuje na slobodarsku viziju i pravoslavnu dušu Vasa Brajovića – dodao je prof. dr Brajović.
Od kralja dobio čin generala
Nakon oslobođenja i dolaska kralja Otona na grčki presto Vaso Brajović postaje jedan od tri najznačajnije ličnosti u novom kraljevstvu. Od novog kralja dobiće čin generala i postaće vojni upravitelj centralne i istočne Grčke i istaknutu član Francuske stranke.
– Vaso je sa prvom suprugom Jelenom imao četiri sina, od kojih je najpoznatiji Timoleon koji je postao general i važan političar u Grčkoj. Sa drugom ženom imao je kćerku Petru koju je nazvao po majci.

Timoleon
Vaso je umro 1847. godine od teške upale pluća. Nekoliko decenija nakon njevove smrti grčke vlasti su srušile njegov grob na Prvom atinskom groblju u aleji zaslužnih građana.
To je vjerovatno posljedica duge i bjesomučne kampanje koja je ovog junaka pratila i tokom života. Bilo je u Grčkoj puno onih koji su sa nepoštovanjem govorili o ulozi Vasa u grčkom ustanku.
Oni nijesu mogli da prihvate da neko ko nije Grk ima tako velike zasuge za oslobođenje Grčke.
I danas se njegova uloga minimalizuje i rijetki su pomeni o jednom od najvećih heroja grčkog rata i oslobođenja.
Comments