Vakcinacija protiv gripa u Danilovgradu počela je 18.10.2023. godine Influvac Tetra vakcinom. Kako nam je kazala direktorica Doma zdravlja „Dimitrije-Dika Marenić“, Spec. dr Ana Tomašević – Perović, obezbijeđena je dovoljna količina ove vakcine .
Svi zainteresovani pacijenti nakon zakazivanja i obavljenog pregleda kod izabranog doktora, mogu primiti ovu vakcinu u Domu zdravlja, dok pacijenti čije zdravstveno stanje ne dozvoljava dolazak u Dom zdravlja mogu vakcinu primiti u kućnim uslovima .
Kako nam je dalje navela dr Tomašević-Perović vakcinacija se preporučuje svim osobama starijim od 6 mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest), licima sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema, uključujici i lica sa HIV/AIDS –om , kao i osobama koje imaju transplantirane organe ili ćelije. Takođe, kako dalje ističe, vakcinacija se preporučuje svim starijim od 65 godina, hronično oboljelim osobama koje žive u kolektivnom smještaju, zdravstvenim radnicima i saradnicima, a narocito je bitno da budu vakcinisani zaposleni na odjeljenjima intezivne njege, neonatalne njege i u stacionarima za hronično oboljela lica. Pored gore navedenih grupa, SZO preporučuje i vakcinaciju trudnica, kao i djece uzrasta od 6 mjeseci do 5 godina, imajući u vidu njihov značaj u širenju obolijevanja u opštoj populaciji .
Vakcinu ne smiju primiti osobe koje su imale teške alergijske reakcije, na ranije doze vakcina odnosno na bilo koji sastojak vakcine.
U slučaju da osoba koja želi da se vakciniše trenutno ima neku akutnu bolest, sa ili bez povišene tjelesne temperature vakcinacija će se odložiti do potpunog oporavka .
Vakcinacija protiv gripa je jedina specifična mjera prevencije i najučinkovitija intervencija , kada se radi o sprečavanju obolijevanja i komplikacija gripa. Ni jedna druga mjera nema ni izbliza takav učinak, tako da apelujemo da se vakciniše što veći broj osoba, naročito osoba iz navedenih rizičnih grupa, ističe dr Tomašević-Perović.
Mjere prevencije
Kao najznačajnije mjere prevencije respiratornih infekcija, dr Tomašević-Perović ističe one iz domena održavanja lične higijene. Naime, uzročnici respiratornih infekcija prenose se bilo direktnim kontaktom (kašljanje, kijanje, rukovanje sa oboljelom osobom, poljubac i sl.) bilo indirektnim kontaktom (preko predmeta zajedničke upotrebe koji su predhodno kontaminirani od strane oboljele osobe). U cilju prevencije ovih oboljena savjetuje se: redovno pranje ruku, pokrivanje usta maramicom pri kijanju i kašljanju, higijenski način odlaganja izlučevina iz nosa, izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorijama sa većim brojem ljudi, posjete oboljelim licima, vakcinacija i obavezno nošenje zaštitnih maski u zdravstvenim ustanovama, kako bi se izbjegla transmisija patogena sa jedne osobe na drugu .
Koronavirus i dalje aktivan
Dr Tomašević-Perović ističe da se i dalje registruju slucajevi infekcije korona virusom i ukazuje na podatke Centra za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja u Danilovgradu gdje je tokom septembra mjeseca testirano 295 pacijenata, a COVID – 19 infekcija je potvrđena kod 72 pacijenta (24,40 %), dok je tokom oktobra testirano 349 pacijenata, a COVID -19 infekcija je potvrđena kod 52 pacijenta (14,89 %).
Prema navedenim podacima evidentan je značajan pad broja oboljelih u odnosu na broj testiranih pacijenata, u dva protekla mjeseca.
Prema podacima IJZ broj registrovanih COVID -19 pozitivnih pacijenata je na nivou Crne Gore tokom septembra tekuće godine bio je 964 pacijenta, dok je u istom mjesecu prosle godine broj registrovanih slučajeva ove infekcije bio 4564 pacijenta .
Prema Izvjestaju ljekara iz Kovid ambulante ovog Doma zdravlja, uglavnom se radi o lakšim kliničkim oblicima, za sada bez evidentnih komplikacija i smrtnih sucajeva .
Evidentirani su i pojedinacni slučajevi obolijevanja od sezonskog gripa, takođe lakšeg kliničkog toka, bez evidentiranih komplikacija.
Comments