Ekonomija
Prosječna julska zarada u Danilovgradu 764€
Najnoviji podaci Uprave za statistiku MONSTAT pokazuju da su u julu ove godine najveću prosječnu zaradu imali zaposleni u Tivtu 1032 eura i Zeti 967 eura. Najmanju prosječnu zaradu primali su zaposleni u Petnjici 742 i u Tuzima 708 eura. Prosječna zarada u Crnoj Gori u junu, prema podacima MONSTAT-a, iznosila je 851 euro.
Veću platu od prosjeka u julu su imali zaposleni na Cetinju 882 eura, u Pljevljima 878 eura, Podgorici 878, Žabljaku 854 i Kotoru 864 eura.
Manje 851 eura u prosjeku imaju zaposleni u Nikšiću 825, Budvi 821, Baru 817 eura, Berane 814, Herceg Novom 806 eura i Plužinama 805.
Zatim slijedi Gusinje 791, Plav 782 eura, Šavnik 782, Ulcinj 779, Kolašin 772, Bijelo Polje 767, Mojkovac 765, Danilovgrad 764, Rožaje 761 i Andrijevice 747 eura.
Iz MONSTAT-a je ranije saopšteno da je prosječna zarada (bruto) u julu 2024. godine u Crnoj Gori iznosila je 1.067 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 851 eura.
To znači da je prosječna (neto) zarada u julu u odnosu na jun zabilježila je rast od 1,6 odsto, dok je prosječna (neto) zarada u julu 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine zabilježila rast od 6,8 odsto.
“Ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u julu u odnosu na jun zabilježile rast od 0,4 odsto proizilazi da su realne zarade za isti period zabilježile rast od 1,2 odsto”, kažu u MONSTAT-u.
Po sektorima djelatnosti, prosječne zarade bez poreza i doprinosa (neto) u julu 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec zabilježile su rast u sljedećim sektorima djelatnosti: Obrazovanje (6,2 odsto), Saobraćaj i skladištenje (4,7 odsto), Snabdjevanje vodom; upravljanje otpadnim vodama, kontrolisanje procesa; uklanjanje otpada i slične aktivnosti (2,8 odsto), Usluge smještaja i ishrane (2,8 odsto), Umjetničke zabavne i rekreativne djelatnosti (2,5 odsto), Informisanje i komunikacije (2,4 odsto), Građevinarstvo (1,9 odsto), Finansijske djelatnosti iodstodjelatnost osiguranja (1,5 odsto), Zdravstvena i socijalna zaštita (1,5 odsto), Ostale uslužne djelatnosti (1,2 odsto), Prerađivačka industrija (jedan odsto), Poslovanje nekretninama (jedan odsto), Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (jedan odsto), Trgovina na veliko i trgovina na malo; popravka motornih vozila i motocikala (0,7 odsto) i Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (0,5 odsto).
Pad prosječne zarade bez poreza i doprinosa (neto) u julu u odnosu na prethodni mjesec zabilježen je u sledećim sektorima: Snabdjevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija
(2,2 odsto), Državna uprava i odbrana: obavezno socijalno osiguranje (jedan), Vađenje ruda i kamena (0,1 odsto) i Stručne, naučne i tehničke djelatnosti (0,1 odsto).
Ekonomija
Zajednica opština opredijelila 700 hiljada eura za finansiranje projekte dokumentacije opština ove godine
Prošle godine je za finansiranje izrade ili revizije tehničke dokumentacije Zajednica opština Crne Gore opredijelila 475,418.38 eura
Zajednica opština Crne Gore će i u ovoj godini nastaviti da finansira projektnu dokumentaciju opština iz sopstvenih sredstava sa ukupno 700.000 eura.
„Podsjećamo da je za finansiranje izrade ili revizije tehničke dokumentacije za izgradnju, odnosno rekonstrukciju lokalne infrastrukture, i to studija izvodljivosti, idejnih rješenja, idejnih projekata, glavnih projekata, revidovanih glavnih projekata, projekata izvedenih objekata, elaborata uticaja na životnu sredinu i druge tehničke dokumentacije Zajednica opština Crne Gore u prethodnoj godini opredijelila 475,418.38 eura“, navodi se u saopštenju Zajednice opština.
Pravo učešća u postupku raspodjele po javnom pozivu imaju jedinice lokalne samouprave koje su korisnice Egalizacionog fonda.
„Izrada tehničke i projektne dokumentacije za kapitalne projekte je veoma zahtjevna i skupa, pa je jedan dio opština teško može obezbijediti iz sopstvenih sredstava, čime se smanjuju šanse za realizaciju njihovih razvojnih projekata. Zajednica opština je prepoznala ovu aktivnost kao posebno značajnu za opštine i u tom cilju opredijelila navedena sredstva“, navodi se u saopštenju.
Spremljena tehnička, odnosno projektna dokumentacija je veoma značajan uslov za pripremu opštinskih projekata bilo onih koji se finansiraju iz lokalnih budžeta, iz državnog budžeta ili iz donatorskih sredstava, dodaje se. Ovo je prepoznato i u Predlogu zakona o budžetu CG za 2025. godinu u kojem je za izradu projektne dokumentacije za kapitalne investicije opredjeljeno 1.000.000 eura, a sa ciljem pružanja finansijske podrške lokalnim samoupravama i nadležnim ministarstvima u pripremi projektne dokumentacije za kapitalne projekte.
„Predlogom zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu takođe je nastavljena dobra praksa koja se primjenjuje još od 2019. godine prilikom donošenja godišnjeg Zakona o budžetu, kroz Fond za podršku opštinama za predfinansiranje donatorskih projekata. Opštine su do sad iz ovog fonda povukle oko 3,7 mil. eura, a Predlogom zakona o budžetu za ovu godinu na ovoj poziciji je planirano 1,5 mil. eura, što je značajna podrška opštinama za realizaciju kapitalnih projekata. Na ovaj način uspostavljen je dodatni važan mehanizam podrške posebno za opštine sa slabim finansijskim kapacitetom, a u cilju što boljeg korišćenja dostupnih donatorskih sredstava za realizaciju važnih projekata od interesa za građane“, zaključuje se u saopštenju.