0

Zajednica opština Crne Gore u saradnji sa Nacionalnim demokratskim institutom (NDI) pripremila je Smjernice za unapređenje učešća građana i mjesnih zajednica u odlučivanju u lokalnim samoupravama u okviru Nacionalnog akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Crnoj Gori za 2023 – 2024.

Smjernice su kreirane u cilju pružanja stručne pomoći članovima Savjeta mjesnih zajednica u sprovođenju obaveza predviđenih Zakonom o lokalnoj samoupravi ali i građanima i nevladinom sektoru.

Alat koji ima za cilj da ponudi jasna uputstva kako i na koji način možete da koristite postojeće mehanizme učešća u procesima donošenja odluka i kreiranja politika na lokalnom nivou u Crnoj Gori. Građani i građanke svojim učešćem mogu uticati na veći stepen ostvarenja svojih prava i osigurati zaštitu svojih interesa.

U razvijenim demokratijama, aktivno učešće građana i građanki u kreiranju politika i donošenju odluka na lokalnom nivou predstavlja osnovu efektivnog upravljanja. Ove Smjernice su kreirane kako bi se ispunila potreba građana i građanki budu informisaniji o zakonski dostupnim mehanizmima koji im omogućavaju da u skladu sa svojim potrebama doprinose razvoju lokalne zajednice i utiču na donosioce odluka (odbornike, predsjednika opštine, sekretare sekretarijata, rukovodioce službi, ustanova i javnih preduzeća čiji je osnivač lokalna samouprava).

Smjernice sadrže kratka objašnjenja svih mehanizama  participacije koji su danas dostupni, uz prezentaciju oblika koje svi zainteresovani građani i građanke mogu koristiti u svom djelovanju kada žele da utiču na odluke koje se primjenjuju ili donose na lokalnom nivou. Objašnjavaju i mogućnosti učešća na javnim raspravama koje sprovode organi lokalne uprave, kao i korišćenje mehanizma „slobodne stolice“ u skupštinama opština. Daju i prijedloge za uvođenje novih praksi u rad lokalnih samouprava, kako bi se olakšao proces učešća. Dokument sadrži i primjere obrazaca koji se mogu koristiti za svaki od navedenih mehanizama.

U smjernicama su predstavljeni Zakonom utvrđeni oblici učešća građana i mjesnih zajednica u donošenju odluka na lokalnom nivou – inicijativa, građanska inicijativa, referendum, zbor građana, žalba, peticija, i u kojim slučajevima se koristi svaki od njih. Sastavni dio Smjernica su obrasci navedenih oblika učešća građana i mjesnih zajednica, odnosno kako bi oni trebalo da izgledaju. Mogu se pronaći u prilogu vijesti kao i na stranici Sekretarijata za lokalnu samoupravu, u dijelu – Mjesne zajednice.

Rukovodstvo Opštine Danilovgrad prepoznaje značaj mjesnih zajednica i njihovu važnost u procesu komunikacije sa mještanima, te će se i u narednom periodu truditi da bude njihov pouzdan partner na zajedničkom putu izgradnje boljih uslova života za sve naše građane, saopštili su iz Opštine Danilovgrad.

Autor Smjernica je  Goran Đurović dok su saradnici i saradnice na izradi smjernica bili Slađana Anđušić, Milan Mijajlović, Petar Knežević, Ivana Nedović, Blaženka Dabanović i Sara Čabarkapa. Dizajn Seid Kurpejović, The Jam.

Redakcija

Zamućena voda sa Mareze

Previous article

Vuk Iković upozorava na širenje Q groznice: „Preostaje nam samo ulica“

Next article

Comments

Comments are closed.

You may also like

More in Društvo