Kultura
Otvorena izložba Nemanje Bogdanovića: „Italija kakvu još niste upoznali“
U Centru za kulturu Danilovgrad sinoć je otvorena izložba fotografija pod nazivom „Italija kakvu još niste upoznali“, čiji je autor Nemanja Bogdanović. Prisutni su imali priliku da kroz objektiv ovog talentovanog fotografa vide pejzaže, arhitekturu i kulturne motive iz čak 20 italijanskih regija, predstavljajući bogatstvo i raznolikost ove zemlje na jedinstven način.
Nemanja je preminuo 2021. godine, a njegova majka ističe da je za vrijeme svog života Nemanja ostvario ovaj projekat, kao i saradnju sa IICBelgrado. Tradicionalno, sve njegove izložbe otvara njegova majka, koja je i ovoga puta emotivnim govorom prisutnima prenijela sjećanja i ljubav prema sinu i njegovoj umjetnosti.
Snežana Bogdanović, majka preminulog fotografa, istakla je da je Nemanja svojim fotografijama uspio da uhvati dušu zemlje, toplinu i srdačnost njenih stanovnika, prikazujući Italiju kao simbol arhitekture i vrhunskog dizajna, ali i gastronomske tradicije. Ova selekcija fotografija pruža jednu novu perspektivu Italije, drugačiju od one uobičajeno viđene na dokumentarnim, promotivnim ili turističkim fotografijama – rekla je Bogdanović.
Prema njenim riječima, u radovima njenog sina jasno je vidljiva namjera da prikaže Italiju kroz dva konceptualna plana. Prvi je makro plan, istaknut kroz široke panoramske i pejzažne kadrove, dok drugi predstavlja mikro plan – lični, subjektivni pristup koji omogućava posmatraču da Italiju doživi kroz sitne detalje i fragmente. Ova dvojnost, objasnila je, čini Nemanjine fotografije posebnim, jer u svakom kadru odražavaju njegovo arhitektonsko promišljanje prostora.
Snežana objašnjava da odsustvo ljudi na pojedinim fotografijama arhitekture koje je njen sin Nemanja snimio ističe vanvremensku lepotu i trajnost građevina, oslobađajući ih svakog konteksta. Fotografije arhitekture, trgova i ulica postaju dijalozi koje Nemanja vodi sa graditeljskim nasleđem Italije, u koju se gotovo hodočasnički vraća da oda počast umetnosti – naglasila je Bogdanović. Takođe ističe da na Nemanjinim radovima vlada svečana tišina u kojoj arhitektonske strukture, natopljene istorijom, progovaraju jezikom umjetnosti. Na svakom od ovih radova prepoznaje se Nemanjin jedinstveni arhitektonski rukopis – naglašava ona, opisujući kako njen sin kroz objektiv prenosi svevremensku ljepotu Italije, otkrivajući dušu njenih građevina.
Na kraju, Bogdanovićeva je izrazila zahvalnost organizatorima izložbe ,,Italija kakvu još niste videli” – Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu (IICBelgrado), Društvu Dante Aligijeri iz Vranja, JU Centar za kulturu Danilovgrad, La Dea Orašac, kao i Vinariji Matijašević iz Orašca. Posebna zahvalnost upućena je onima koji su dali svoj umjetnički osvrt na Nemanjinu izložbu u Crnoj Gori, što je i zabilježeno u monografiji koja će uskoro izaći iz štampe, a to su: akademski slikar gospodin David Delibašić iz Nikšića, gospođa Lucija Đurašković, direktorka JU Muzeji i galerije Budva, koja će dati svoju recenziju monografiji, zatim Aleksandar Ostojić, direktor JU Umjetnička galerija ,,Vitomir Srbljanović, akademski slikar gospodin Irvin Masličić iz Berana, kao i Vesna Todorović, direktorka JU Muzeji i galerije Nikšić, koja je lektorka monografije.
Izložba će biti otvorena 7-17. novembra u JU Centar za kulturu Danilovgrad.
Kultura
Promovisana knjiga „Iskrenik“ Gorčina Blagojevića
Knjiga “Iskrenik“, portret pjesnika Ranka Jovovića, autora Gorčina Blagojevića, promovisana je u Danilovgradu, u prepunoj Sali biblioteke Centra za kulturu.
O knjizi i Jovovićevom djelu govorili su književnik Budimir Dubak, profesor Veselin Matović i autor.
Domaćin večeri bio je profesor Jugoslav Blagojević, a učesnicima su se zahvalili Milorad Kadić, ispred Matice srpske i 92-ogodišnji Božidar Pavićević, u ime Jovovićeve porodice.
U programu su učestvovali i učenici Gimnazije „Sveti Sava“ Jana Koprivica, Marija Baša, Đorđe Vujačić i Irina Vlahović.
Promociji su prisustvovali i budimljansko-nikšićki Metodije i pjesnik Bećir Vuković.
Matović je rekao da je Ranko Jovović bio i ostao neponovljivi „tigar među pjesnicima“.
„To je jedan od rijetkih pjesnika kome svi vjerujemo da je pjesnik. Blago tebi, Ranko Jovoviću, čuvaru sunca u ljudima, koga ima, ipak“, rekao je Matović.
Budimir Dubak, višedecenijski Jovovićev prijatelj, podsjetio je da su teme jednog od najvećih buntovnika u srpskoj poeziji, bile i ostale vezane za borbu protiv nepravde nanesene građaninu, ali i cijelom jednom narodu.
Tako je bilo, kazao je Dubak, kada je Jovović pjevao o promjeni imena Nemanjinog rodnog grada (Podgorice u Titograd), kao početka razistorije.
„Mladalačkom poezijom Ranka Jovovića dominirala je smrt kao svojevrsni porodični usud bezgrobnosti. Toj „bolesti na smrt“ nema lijeka, jer je traganje za očevim grobom beznadežno. Pa ipak pjesnikovo hodočašće ka onom što je smrtnom oku skriveno, cijelog Jovovićevog vijeka, ljudskog i pjesničkog, što je nerazdjeljivo, ne prestaje. U strahobnoj, infernalnoj poemi o mraku ljudskom Ranko Jovović je ispustio krik u knjizi „Mračni hljeb“ (2001). Nije to Munkov krik na mostu, već je to čovjek pretvoren u „Krik koji trpi prosut po zemlji“. A nad tom „zemljom za ukop“ zalazi sunce, takođe pretvoreno u krik“, rekao je, pored ostalog, Dubak.
Blagojević je pozvao Danilovgrađane da, makar jednom godišnje, prigodnim programom odaju počast svome slavnom sinu.
„Nadam se da će se i nove, mlade poliitčke snage, opasuljiti i udostojiti da makar odgovore na poziv da pomognu ovakve večeri i projekte kakav je objavljivanje ove knjige, što sada, nažalost, nije bio slučaj. Političare svi zaboravnjaju sjutradan po odlasku sa funkcije, a Ranko Jovović „mrijet neće dok svijeta traje“, rekao je Blagojević.
Predgovor za knjigu „Iskrenik“, čiji izdavač je podgorički „Unireks“, napisala je Lidija Tomić, a umjesto pogovora su osvrti na lik i djelo Ranka Jovovića koje su dali Matija Bećković, Dubak i Matović.
Tokom naredne godine biće objavljen izbor iz poezije velikog pjesnika, pod nazivom „Najljepše pjesme Ranka Jovovića“.
Knjiga je nedavno promovisana na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, a njeno štampanje pomoglo je Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, na ovogodišnjem konkursu za stvaralaštvo.
foto:privatna arhiva-RTCG
Kultura
Otvorena izložba skulptura Jovete Ljumovića
Sinoć je u Umjetničkoj koloniji u Danilovgradu otvorena izložba skulptura u kamenu autora Jovete Ljumovića. Izložba je upriličena povodom obilježavanja trideset godina njegovog rada u koloniji.
O njegovom stvaralaštvu govorila je istoričarka umjetnosti Petrica Duletić. Prisutne je zvucima gitare pozdravio Martin Jovović, maturant Srednje muzičke škole “ Vasa Pavic“ iz Podgorice.
Izložbu je svečano otvorio VD poslovni direktor Umjetničke kolonije Danilovgrad , Andrija Radulović.
U nastavku možete pogledati kadrove sa otvaranja izložbe