0

Mjesne zajednice iz opštine Danilovgrad, kao i većina građana, gradska izvršna i zakonodavna vlast i civilno društvo izražavaju protest zbog nastojanja Ministarstva pravde da zatvori Osnovni sud u Danilovgradu kroz Plan racionalizacije pravosudne mreže koji je usvojen na 29. sjednici Vlade, 17. maja 2024. godine.

Urgiramo da Vlada Crne Gore stavi van snage usvojeni Plan racionalizacije pravosudne mreže i pristupi izradi nove analize i Plana koji će adekvatno uzeti u obzir navedene argumente, a naročito potrebu lokalnog stanovništva za pristupom pravdi.

Građani putem svojih izabranih predstavnika u mjesnim zajednicama i organima Opštine izražavaju nezadovoljstvo i zabrinutost zbog posljedica koje će ova odluka imati na pristup pravdi u našem gradu. Naime, Osnovni sud u Danilovgradu krasi duga istorija postojanja, rada i zadovoljavanja potreba lokalnog stanovništva za pravdom.

Plan racionalizacije, kojim se sud pokušava ukinuti, se poziva na niz argumenata, koji u suštini ne pružaju opravdan razlog za ovu odluku. U dijelu kategorizacije sudova po veličini, autor navodi da je sud u Danilovgradu srednji po veličini, što ide u prilog njegovom značaju. Dalje, u dijelu poređenja statistike iz rada sudova, autor se poziva na broj zaključenih predmeta po sudiji, koji je u Danilovgradu niži nego u Podgorici, dok je isti broj bio obrnut u 2022. godini – viši u Danilovgradu nego u Podgorici.

Umjesto traženja rješenja koje će pravilno adresirati ovu brojku, tj. nizak broj riješenih predmeta po sudiji, kao što su izgradnja njihovih kapaciteta, Vlada odlučuje da ga ukine, što nema direktne poveznice sa navedenim argumentima.

Autor se u zaključcima poziva i na preliminarne podatke sa popisa stanovništva iz 2023. godine, koji ukazuju na porast broja stanovnika Glavnog grada, dok izbjegava da istakne da broj stanovnika Danilovgrada takođe raste. Uzimajući naročito u obzir da dobar dio stanovništva Opštine Danilovgrad živi u ruralnim predjelima sa slabom putnom infrastrukturom, često i bez javnog prevoza, ukidanje suda će najviše ugroziti pristup pravdi za najugroženiji dio stanovništva. Troškovi građana koji traže pravdu pred sudom će biti značajno uvećani za račun potrebe izdvajanja dodatnog vremena za putovanje u Podgoricu, troškova prevoza, parkinga (kojeg ionako nema u okolini suda u Podgorici). Troškovi će takođe biti uvećani za račun veće distance izlazaka na lice mjesta, vještačenja.

Takođe, uzimajući u obzir podatke navedene u Planu racionalizacije pravosudne mreže koji govore o opterećenosti suda u Podgorici, te dugom trajanju postupaka pred istim, spajanje sudova bi vodilo do produžavanja prosječnog trajanja postupaka za stanovnike Danilovgrada.

Prestanak rada Osnovnog suda u Danilovgradu će posljedično značiti i smanjenje zaposlenosti, kako u samom sudu, tako i srodnim granama (notari, izvršitelji, advokati).

Ako Vlada Crne Gore, kako navodi i u ostalim javnim politikama koje usvaja, želi da radi na harmoničnom razvoju cijele Crne Gore, onda će odustati od ove namjere, jer bez suda Danilovgrad gubi preduslove da postane lokalni centar u kojem će svi građani moći da zadovolje svoje osnovne potrebe, prevashodno potrebu za pravdom.

Stoga, urgiramo da Vlada Crne Gore stavi van snage usvojeni Plan racionalizacije pravosudne mreže i pristupi izradi nove analize i Plana koji će adekvatno uzeti u obzir navedene argumente, a naročito potrebu lokalnog stanovništva za pristupom pravdi.

Potpisuju

Savjeti mjesnih zajednica sa teritorije opštine Danilovgrad

Redakcija

Dragović: „IBAR“ zakoni ne predviđaju ukidanje Osnovnog suda u Danilovgradu

Previous article

Izložba Matice crnogorske „13. jul 1941 – Godine prkosa i ponosa“ otvorena u školi „Vuko Jovović“ u Danilovgradu

Next article

Comments

Comments are closed.

You may also like

More in Društvo