Connect with us

Ekonomija

Četvrti paket mjera: Novčana pomoć, turistički vaučeri, subvencije

Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) donijela je juče rješenje da je novi četvrti vladin paket pomoći privredi, vrijedan oko 163,4 miliona eura.

Prema podacima iz rješenja AZK, radi se o paketu koji je podijeljenu četiri segmenta.

U prvom kvartalu ove godine planirane su subvencije, odnosno davanja u iznosu od 35,15 miliona eura, dok će olakšice, odnosno oslobađanje troškova, biti u iznosu od 126,5 miliona eura.

Četvrti paket mjera Vlada bi trebalo da usvoji na sjednici u četvrtak.

Prvi segment je podrška ranjivim kategorijama stanovništva u iznosu od sedam miliona eura, i to u prvom kvartalu. Taj segment odnosi se na jednokratnu pomoć od 100 eura za osobe koje su krajem prošle godine bile upisane u registar nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG).

“Za korisnike materijalnog obezbjeđenja opredjeljuje se jednokratna novčana nadoknada u iznosu od 50 eura po porodici sa jednim ili dva člana i 100 eura po porodici sa tri ili više članova. Za sve penzionere koji primaju penzije u Crnoj Gori, a čija je vrijednost manja od iznosa minimalne zarade (222 eura) opredjeljuje se 50 eura jednokratne novčane pomoći. Za korisnike prava na lične invalidnine preko Centara za socijalni rad opredjeljuje se 50 eura jednokratne novčane pomoći”, piše u dokumentu AZK.

Drugi segment četvrtog paketa pomoći je podrška privredi, kroz subvencionisanje zarada, odlaganje i reprogram plaćanja poreza i doprinosa na dohodak, smanjenje cijene zakupa prostorau državnom vlasništvu i odlaganje obaveze po istom osnovu, skraćenje roka povraćaja PDV-a, ali i novouvedene mjere kao što su podrška novom zapošljavanju, jednokratna podrška privredi za uspostavljanje sistema za elektronsku fiskalizaciju i povećanje limita ostvarenog prometa sa 18.000 na 30.000 eura kao uslova za obaveznu PDV registraciju.

Za podršku privredi kroz subvencionisanje zarada u prvom kvartalu spremno je 22 miliona eura.

Treći segment novog paketa pomoći su dodatne mjere podrške za turizam i ugostiteljstvo. Tu se podrazumijeva mjera umanjenja godišnje naknade za korišćenje morskog dobra, koja je vrijedna 3,5 miliona eura, subvencionisanje turoperatora u prvom kvartalu od 150.000 eura i nova mjera turistički vaučeri za prosvjetne i zdravstvene radnike i podrška izdavaocima privatnog smještaja u iznosu od 5,5 miliona eura u prvom kvartalu.

“Svim zdravstvenim i prosvjetnim radnicima dodjeljuju se turistički vaučeri u vrijednosti do 200 eura, koje, posredstvom domaćih turističkih agencija, mogu iskoristiti do 1. juna 2021. godine. Turistički vaučeri validni su samo za registrovani privatni smještaj. Korišćenje vaučera je jednokratno. Vlasniku privatnog smještaja biće uplaćen novac po osnovu turističkog vaučera 10 dana nakon realizacije aranžmana. Globalne turističke platforme poput Booking.com i AirBnB ne mogu se koristiti u posredovanju. Detaljnu proceduru u vezi implementacije ove mjere Ministarstvo ekonomskog razvoja će objaviti naknadno”, piše u dokumentu AZK.

Četvrti segment četvrtog paketa pomoći su dodatne mjere podrške za poljoprivredu i ribarstvo. Tu spada program intervencija na tržištu poljoprivrednih proizvoda, proizvoda ribarstva i akvakulture, što je u suštini nastavak mjere koja je pokrenuta u drugom paketu mjera. Radi se o davanju na nivou godine u iznosu od 1.724.000 eura. Vlada planira i podršku kupovini domaćih proizvoda, ali tu nije naveden iznos podrške.

“Trgovci, ugostitelji i drugi subjekti koji na tržištu nude poljoprivredno-prehrambene proizvode će za vrijeme trajanja epidemije Kovid-19 i tokom saniranja posledica virusa posebno voditi računa o tome da tretman proizvoda proizvedenih u Crnoj Gori ne bude u gorem položaju od tretmana sličnih ili istih uvoznih proizvoda, a sve u cilju održavanja poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gori i dohotka crnogorskih proizvođača, čiji je opstanak izuzetno ugrožen zbog posledica izazvanih pandemijom bolesti kovid-19”, piše između ostalog udokumentu.

Podrška novom zapošljavanju

Vlada, na čelu sa premijerom Zdravkom Krivokapićem, pripremila je set predloga izmjena i dopuna zakona iz oblasti poreza na dohodak fizičkih lica i doprinosa na obavezno socijalno osiguranje, kojim će se snažno djelovati na podsticaj novog zapošljavanja u 2021. godini.

Pored navedenog, osnovni razlozi za predložene izmjene i dopune sadržani su u potrebi da se obezbijede uslovi za sprovođenje sveobuhvatne reforme poslovnog okruženja i suzbijanja sive ekonomije, stvore uslovi za efikasnije suzbijanje nelegalnog rada fizičkih lica, novo zapošljavanje i privredni rast. Ova mjera će značajno rasteretiti privredne subjekte i obezbijediti im povoljnije uslove privređivanja navodi se u dokumentu AZK.

Poslodavac će biti oslobađen obaveze plaćanja poreza i doprinosa za zarade, maksimalno do iznosa prosječne bruto zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini na sledeći način: „90 odsto poreza i doprinosa za zarade isplaćene u 2021. godini; 60 odsto poreza i doprinosa za zarade isplaćene u 2022. godini; 30 odsto poreza i doprinosa za zarade isplaćene u 2023. godini”.

Smanjenje zakupa prostora za 50 odsto

Kada je u pitanju smanjenje troškova zakupa prostora u državnom vlasništvu i odlaganje obaveze po tom osnovu, radi se o mjeri čiji je cilj smanjenje obaveza privrednih subjekata kako bi se ostavio prostor za obezbjeđivanje likvidnosti.

“Ova mjera podrške se odnosi na smanjenje cijene zakupa prostorau državnom vlasništvu za 50 odsto u 2021. godini, kao i odlaganje obaveza po ovom osnovu koje se odnose na period 1.7-31.12.2020. godine, uz reprogram na 12 mjeseci”, navodi se dokumentu AZK.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ekonomija

Danilovgrađani plaćaju paprene račune za vodu, nekad i do 70 eura

Foto: RTCG, Izvor RTCG

Danilovgrađani već dvije godine plaćaju paprene račune za vodu, a cijene se kreću od 25 pa do nevjerovatnih 70 eura.
Danilovgrađanin Dušan Kalezić kaže da je za njegovu četvoročlanu porodicu račun za vodu bio od 40 do 70 eura, navodi se u prilogu TVCG.

Navodna potrošnja vode je bila od 25 do 35 kubika.

“To je skroz nerealno. Više puta smo se obraćali Vodovodu i tražili su da nam zamijene sat. To su i uradili, ali stanje se nije promijenilo”, požalio se Kalezić.

Kalezić tvrdi da njegova porodica ljeti plaća veći račun za vodu, nego za struju.

“To je za mene neprihvatljivo. Pored toga, mi uredno plaćamo račune. Ja ne bježim od svojih obaveza, ali isto tako ne želim da nadležni bježe od svojih. Neka utvrde odakle ovolika potrošnja vode”, ukazao je Kalezić.

Milo Janjušević, predsjednik Skupštine stanara jedne stambene zgrade u Danilovgradu kaže da je više od 400 građana užeg centra grada povezano na lokalnu kanalizacionu mrežu.

Svaki od tih stanara plaća 1,15 eura po kubiku vode.

“Ja živim u petočlanoj porodici i uklapamo se u prosjek 25 kubika što se tiče potrošnje. U januaru naš račun je iznosio 50 eura. Kod nas cijena računa za vodu prevazilazi račun za struju”, kazao je Janjušević.

Janjušević je kazao da se 2021. godine uselio u zgradu u Danilovgradu i da su tada zatekli astronomske cijene računa za vodu.

“Cijena je tada bila 63 centa po kubiku, a 68 centi je bio kubik za odvođenje otpadnih voda. Zatim smo dobili informaciju da je kubik povećan sa 68 centi na 1,15 eura. Zaprepastili smo se. Nama je odgovarajuća cijena od 0,63 centra u zbiru”, pojasnio je Janjušević.

Janjušević tvrdi da se iz lokalne uprave povodom ovog problema niko nije oglasio.

“Ispred mjesne zajednice mi smo inicirali ovaj problem. Obratili smo ser i Centru za zaštitu potrošača i čekamo od njih odgovor”, zaključio je on.

Ekipa emisije Mreža kontaktirala je preduzeće danilovgradskog Vodovoda kako bi im postavili pitanje vezano za ovaj problem građana, ali im do emitovanja emisije niko nije odgovorio.

Uz “Pomoz Bog” i “Smrt fašizmu” veći računi za vodu

Nastavite čitanje

Ekonomija

Ograničene marže za preko 500 proizvoda

Premijer Milojko Spajić saopštio je nakon sjednice Vlade da su danas donijeli odluku o ograničavanju marži na preko 500 artikala.

“To znači, ne samo da se ne zaustavlja rast cijena tih proizvoda, nego se smanjuju cijene određenih proizvoda. Do danas smo govorili da ćemo zaustaviti rast cijena, a sad govorimo o smanjenju cijena. Pozdravljam i privredu koja je prihvatila jednu ovakvu mjeru”, saopštio je Spajić.

Spajić je saopštio da se na ovaj način pokušava zaustaviti inflacija.

Evropa sad 2 će, kako je saopštio, biti sljedeći korak u podizanju životnog standarda Crne Gore.

“Nadamo se da tada nećemo imati uvoz inflacije, i nadamo se da ćemo ući u period kada će se NETO standard građana dodatno povećavati”, istakao je Spajić.

Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj pojasnio je da će trgovci biti u obavezi da obilježe pomenute proizvode.

“Ovo je nešto što trgovine moraju da sprovedu u djelu. Uvezali smo standard građana, drugo dali smo prednost domaćoj proizvodnji, i dogovor sa privredom bitan element, pokazali su spremnost za zajedničku saradnju”, naveo je Đeljošaj.

Kazao je da će manji marketi biti oslobođeni ove odluke.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije