0

Predsjednik Opštine Danilovgrad, Aleksandar Grgurović, izrazio je podršku inicijativi Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, kojom se pred Skupštinom Crne Gore predlaže donošenje Zakona o rehabilitaciji i obeštećenju političkih zatvorenika Golog otoka, Svetog Grgura i drugih zatvora.

„Ova inicijativa nije samo pravni akt, već čin ispravljanja istorijske nepravde nad hiljadama nevinih ljudi. Među njima je bio i moj đed, nekadašnji predsjednik Opštine Danilovgrad, Radomir Stanišić, koji je 15. maja 1950. godine odveden u Radilište administrativno kažnjenih muškaraca i žena. Taj rad nije bio ni društven ni koristan – to je bila patnja i mučenje,“ poručio je Grgurović.

Radomir Stanišić, predsjednik Opštine Danilovgrad

Prema njegovim riječima, Crna Gora je, s obzirom na broj stanovnika, podnijela izuzetno veliku žrtvu, budući da je od preko 16.000 zatvorenika Golog otoka, čak više od 3.000 bilo iz Crne Gore, a najviše ih je bilo iz Bjelopavlića, zbog čega je ovaj kraj podnio ogroman teret ovog tragičnog perioda.

Svjedočenja preživjelih razotkrila su surovost i nečovječnost tog sistema, u kojem su zatvorenici prolazili kroz iscrpljujuće mučenje, brutalne torture, pa čak i smrt. „Od njih se zahtijevalo da izdaju svoje drugove, a oni koji su to odbijali, suočavali su se s najgorim oblicima represije,“ istakao je Grgurović.

Osvrnuvši se na širi društveni kontekst, predsjednik Opštine Danilovgrad naglasio je da „Golootočko vrijeme nije bilo zlo samo za zatvorenike – ono je značilo opštu neslobodu, jer se nikada nije znalo ‘ko je sljedeći’“. Posebno bolna činjenica, dodaje on, jeste da su među zatvorenicima bili i neki od najuglednijih ljudi tog vremena.

Danilovgrad je jedan od rijetkih crnogorskih gradova koji je centralni trg posvetio golootočkim žrtvama, a na njemu i danas stoji spomenik u njihovu čast. Grgurović ističe da Opština Danilovgrad ima moralnu obavezu da podrži ovu inicijativu, jer se njome ne ispravlja samo istorijska nepravda, već se šalje jasna poruka budućim generacijama.

„Poštovanje prema žrtvama nije samo čin sjećanja, već i izraz naše kolektivne svijesti i odgovornosti. Ovim zakonom Crna Gora pokazuje da ima snage da se suoči sa prošlošću i da spriječi ponavljanje ovakvih tragedija. Dugujemo to žrtvama, ali i sebi i našoj državi,“ zaključio je Grgurović, pozivajući sve nadležne institucije da podrže donošenje zakona.

Redakcija

Održana prezentacija projekta gradskog parka „Landža“

Previous article

Intervju, Sara Simonović: Od prvih pasova u Danilovgradu do evropskih terena

Next article

Comments

Leave a reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

You may also like

More in Društvo