Connect with us

NVO Sektor

ISOP objavio izvještaj o radu za 2020. godinu

U protekloj 2020. godini, Institut za socijalnu i obrazovnu politiku je u svim relevantnim aspektima rada napredovao – izvršili su kadrovske promjene u timu, unaprijedili uslove rada, proširili kapacitete, povećali broj projekata i povećali održivost rada organizacije. Na inovativan način su izvršili reorganizaciju radnih jedinica Instituta i oformili odsjeke u skladu sa posjedujućim licencama – odsjek Sklonište za žrtve trgovine ljudima, odsjek SOS telefon za žrtve nasilja i odsjek Dnevni boravak za OSI.

Ovo se navodi u izvještaju rada za 2020. godinu u kojoj je Institut je imao ukupno 12 zaposlenih i 32 volontera.


Prikaz finansija Instituta u protekle 4 godine:

2017 godina – 3.508,00 eura
2018 godina – 7.828,00 eura
2019 godina – 100.705,00 eura
2020 godina – 189.475,17 eura

Na čelu svakog od odsjeka Instituta nalazi se koordinator koji rukovodi datim odsjekom i radnim zadacima zaposlenih u odsjeku kojih ima optimalan broj u skladu sa Pravilnikom koji definiše broj i strukturu zaposlenih u skladu sa Pravilnikom koji je sastavni dio Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti.

Osim prethodno navedenih, Institut ima oformljenu Unutrašnju službu obezbjeđenja koja je zadužena za bezbjednost i sigurnost korisnika socijalnih servisa Instituta i zaposlenih, koju čine 4 obučena pripadnika službe obezbjeđenja sa licencom za obavljanje poslova fizičke zaštite kojima rukovodi šef obezbjeđenja Instituta.


U cilju povećanja stručnih kvalifikacija i poboljšanja kompetencija zaposlenih u odsjecima Instituta organizovane su sledeće obuke:

– Identifikacija i upućivanje žrtava trgovine ljudima
– Indikatori žrtava trgovine ljudima
– Obuka za pružanje prve pomoći
– Obuka o protiv-požarnoj zaštiti
– Obuka o zaštiti na radu
– Obuka o upravljanju kriznim situacijama
– Obuka za sprovođenje internih operativnih procedura
– Obuka za dobro slušanje i vođenje predmeta žrtava nasilja
– Kurs albanskog jezika

 

I izrađene sledeće interne operativne procedure za zaposlene sa pratećim uputstvima za postupanje i izvještavanje:

– Procedura o posjetama i sprječavanju ulaska neovlašćenih lica
– Proceduru o postupanju u slučaju pojave zarazne bolesti
– Procedura o prijemu korisnika
– Procedura o primjeni neophodnih mjera u cilju sprječavanja korisnika od povrjeđivanja, samopovrjeđivanja i nanošenja materijalne štete
– Procedura o incidentnim dogadjajima
– Procedura o nadzoru svakodnevnih aktivnosti
– Procedura o postupanju po pritužbama korisnika
– Procedura o zaštiti podataka
– Procedure o postupanju u slučaju nasilja
– Procedura u slučaju eksplozivne naprave
– Procedura u slučaju pojave neidentifikovanog vozila
– Procedura u slučaju napada fizičkom silom na Sklonište
– Procedura u slučaju oružanog napada na Sklonište
– Procedura u slučaju pokušaja obijanja i krađe
– Procedura o načinu čuvanja ključeva i kartica
– Procedura u slučaju pojave sumnjivog ponašanja u krugu Skloništa
– Procedura izuzimanja video zapisa sa nadzornog uređaja
– Procedura ulaska i izlaska zaposlenih lica
– Procedura ulaska i izlaska nezaposlenih lica
– Procedura u slučaju izgubljeno/nađeno
– Procedura u slučaju aktiviranja alarma
– Procedura u slučaju aktiviranja protiv-požarne zaštita
– Procedura u slučaju pojave prirodne nepogode

U cilju povećanja transparentnosti rada Instituta, formiran je poseban odjeljak na web-sajtu organizacije gdje se objavljuju relevantna dokumenta – izvještaji o radu, finansijska dokumentacija i osnivački akti nakon čega se vrši oglašavanje putem profila društvenih mreža Instituta o dostupnosti relevantnih dokumenata zainteresovanoj javnosti.

Sprovedene aktivnosti po oblastima rada Instituta su razvrstane u četiri kategorije:

I – Zaštita i unapređenje ljudskih prava u okviru koje su aktivnosti razvrstane po potkategorijama u odnosu na društvene grupe na koje su se aktivnosti odnosile,
II – Rodna i polna ravnopravnost,
III – Zdravi stilovi života u okviru koje su opisane i aktivnosti u oblasti borbe protiv svih oblika zavisnosti i polno prenosivih bolesti;
IV – Borba protiv svih oblika nasilja, ekstremizma I trafikinga.
I – Zaštita i unapređenje ljudskih prava

I-I Zaštita i unapređenja ljudskih prava osoba s invaliditetom

*Dnevni boravak – Pružite nam šansu

11-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa NVO Pružite nam šansu po čijem je okončanju licencirana usluga Dnevnog boravka za djecu i mlade sa intelektualnim i kombinovanim smetnjama u razvoju

*Ko si ti i koja su tvoja prava

8-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa NVO Pružite nam šansu koji je za cilj imao povećanje znanja osoba s invalidtetom, predstavnika NVO i predstavnika organa državne uprave o načinima ostvarenja, zaštite i promocije ljudskih prava osoba s invaliditetom.

*Seminar ,,Ko si ti I koja su tvoja prava’’ za predstavnike NVO koji je održan u periodu od 12.02.2020. do 14.02.2020. i za cilj je imao povećanje znanja predstavnika NVO o načinima ostvarenja, zaštite i promocije ljudskih prava osoba s invaliditetom.

*Seminar ,,Ko si ti i koja su tvoja prava’’ za osobe s invaliditetom koji je  za cilj je imao povećanje znanja osoba s invaliditetom I njihovih roditelja o načinima ostvarenja, zaštite I promocije ljudskih prava osoba s invaliditetom.

*Seminar ,,Ko si ti I koja su tvoja prava’’ za predstavnike državne uprave koji je za cilj je imao povećanje znanja predstavnika državne uprave o načinima ostvarenja, zaštite I promocije ljudskih prava osoba s invaliditetom.

*Izlet Bar koji smo organizovali 09.09.2020. 10 korisnika Dnevnog boravka Pružite nam šansu kojom prilikom se 10 mladih sa intelektualnim i kombinovanim smetnjama u razvoju upoznalo sa kulturno-istorijskim znamenitostima starog grada Bara.

*Izlet Nikšić koji smo organizovali 11.09.2020. za 10 korisnika Dnevnog boravka Pružite nam šansu kojom prilikom se 10 mladih sa intelektualnim I kombinovanim smetnjama u razvoju upoznalo sa prirodnim ljepotama Krupačkog jezera, izletišta Manitovac, istorijatom I kulturno-istorijskim znamenitostima Nikšića.

*Projekat Diskriminacija OSI je zabranjena

11-mjesečni projekat koji sprovodimo u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koji za cilj ima povećanje znanja osoba s invalidtetom, predstavnika NVO I predstavnika organa državne uprave o načinima ostvarenja, zaštite I promocije ljudskih prava osoba s invaliditetom.

*Projekat ISOP Dnevni boravak

11-mjesečni projekat koji sprovodimo u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koji za cilj ima podršku osobama s invaliditetom u Danilovgradu kroz licenciranje Dnevnog boravka za osobe s invaliditetom.

*Seminar ,,Ljudska prava OSI u Crnoj Gori’’ koji je održan 02.12.2020. u Baru u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike kojom prilikom se 22 srednjoškolaca upoznalo sa normativnim I zakonodavnim okvirom koji definiše oblast ljudskih prava OSI na nacionalnom I međunarodnom nivou, relevantnim istraživanjima o stepenu diskriminacije OSI u crnogorskom društvu I primjerima sudske prakse u oblasti zaštite prava OSI.

I-II Zaštita i unapređenje ljudskih prava LGBT osoba

*Projekat Gay is Okay

6-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koji je za cilj imao povećanje znanja srednjoškolca, predstavnika NVO, predstavnika Uprave policije I medija o načinima zaštite, ostvarenja I promocije ljudskih prava LGBT osoba u Crnoj Gori, senzibilizaciju šire javnosti o načinima zaštite, ostvarenja I promocije ljudskih prava LGBT osoba putem on-line kampanje I objektivno sagledavanje stepena diskriminacije I govora mržnje prema LGBT osobama na društvenim mrežama I portalima.

*Seminar Gay is Okay koji je održan u periodu od 20.01.2020. do 21.02.2020. u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike kojom prilikom je 11 prisutnih srednjoškolaca završnih razreda, predstavnika medija i NVO povećalo stepen informisanosti i senzibiliteta o položaju i problemima sa kojim se susreću pripadnici LGBT populacije i stepenu poštovanja ljudskih prava i sloboda LGBT osoba u Crnoj Gori.

*Seminar Gay is Okay koji je održan u periodu od 19.02.2020. do 22.01.2020. u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike kojom prilikom je 11 prisutnih srednjoškolaca završnih razreda, predstavnika medija i NVO povećalo stepen informisanosti i senzibiliteta o položaju i problemima sa kojim se susreću pripadnici LGBT populacije i stepenu poštovanja ljudskih prava i sloboda LGBT osoba u Crnoj Gori.

*On-line kampanja na društvenim mrežama koja je održana u periodu od 15.01.2020. do 20.03.2020. u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike tokom koje je objavljeno ukupno 9 foto i 3 video forme koje je vidjelo ukupno 1 880 korisnika/ca društvenih mreža.

*Smjernice za predstavnike Uprave policije u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koje su izrađene u cilju povećanja profesionalnih kompetencija predstavnika Uprave policije za senzibilan i senzitivan rad i postupanje u slučajevima kršenja prava LGBT osoba u Crnoj Gori.

*Istraživanje o zastupljenosti govora mržnje i nivoa diskriminacije prema LGBT osobama u partnerstvu sa Savjetom za implemntaciju omladinske politike koje je za cilj imalo prepoznati govor mržnje i utvrditi nivo zastupljenosti diskriminacije na društvenim mrežama i internet portalima koja je zasnivana na seksualnoj orijentaciji kao i iznijeti rezultate istraživanja čime bi se objektivno utvrdio položaj LGBT populacije u Crnoj Gori.

*Projekat MI I LGBTI

11-mjesečni projekat koji sprovodimo u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike a koji za cilj ima analizu normativnog i zakonskog okvira koji deiniše oblast zaštite i unapređenja ljudskih prava LGBTI osoba, povećanje znanja srednjoškolaca i predstavnika organa državne uprave o načinima zaštite,ostvarenja i unapređenja ljudskih prava LGBT osoba u Crnoj Gori i senzibilizaciju šire javnosti putem on-line kampanje.

* Analiza primjene normativnog I zakonskog okvira u oblasti zaštite I unapređenja ljudskih prava LGBTI osoba za period od 2018 do 2020 godine u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koja je izvršena I publikovana u cilju sagledavanja relevantnih aktivnosti preduzetih od strane organa državne uprave u cilju zaštite,unapređenja I promocije ljudskih prava LGBT osoba u Crnoj Gori za period od 2018. do 2020. godine.

I – III Zaštita i unapređenje ljudskih prava manjinskih naroda i RE populacije

*Projekat RE su dio našeg društva

6 mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koji je za cilj imao povećanje socijalne inkluzije RE populacije, smanjenje stigmatizacije i povećanje stepena ostvarenja prava RE populacije.

*Terenska kampanja dijeljenja flajera sa informacijama o on – line i telefonskom savjetovalištu o načinima ostvarenja prava RE populacije tokom koje je podijeljeno 1500 flajera I informisano preko 500 pripadnika/ca RE populacije u tri grada o postojanju On line savjetovališta za ostvarenje prava RE populacije.

*On – line kampanja u cilju promovisanja on – line i telefonskog savjetovališta o načinima ostvarenja prava RE populacije koje smo formirali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike u okviru koje je objave vidjelo 5 1323 korisnika/ce društvenih mreža Instagram I facebook, dok se 7 pripadnika RE populacije od čega je za 4 osobe pružena pravna pomoć u vidu forme zahtjeva za ostvarenje prava na materijalnu pomoć, dok je za dvije osobe pružena pravna pomoć u vidu forme za ostvarenje prava iz oblasti zdravstvene zaštite a jednoj osobi je pružena pomoć prilikom ostvarenja prava iz oblasti obrazovanja

* Desetodnevni kurs o izradi zlatoveza, tkanja i šivenja odjevnih predmeta narodne nošnje RE populacije koji smo održali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike a koji je održan u period od 10.05.2020. do 20.05.2020. tokom kojeg je 5 pripadnica RE populacije uspješno edukovano i obučeno za izradu zlatoveza, tkanja i šivenja odjevnih predmeta.

* Trodnevni kurs o plasmanu proizvoda na tržište putem inteneta i vrstama marketinga koji je održan u periodu od 10.05.2020. do 13.05.2020. tokom kojeg je 5 Romkinja i /ili Egipćanki je uspješno edukovano i obučeno o plasmanu proizvoda na tržište putem interneta i vrstama marketinga u cilju povećanja prodaje

* Seminar ,,RE su dio našeg društva’’u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike za zaposlene u organima lokalne državne uprave, sudstva i tužilaštva, institucija zdravstva, lokalnih policijskih organa, lokalnih medija i lokalnih NVO o načinima prevencije i borbe protiv stigmatizacije i diskriminacije Roma/kinja i Egipćana/ki i važnosti tolerantnosti prema populaciji Roma/kinja i Egipćana/ki tokom kojeg je povećan nivo informisanosti zaposlenih u organima lokalne državne uprave, sudstva i tužilaštva, institucija zdravstva, lokalnih policijskih organa, lokalnih medija i lokalnih NVO o načinima prevencije i borbe protiv stigmatizacije i diskriminacije Roma/kinja i Egipćana/ki i važnosti tolerantnosti prema populaciji Roma/kinja i Egipćana/ki.

*Projekat Edukacijom do integracije

8-mjesečni projekat koji partnerski sprovodimo sa Savjetom za implementaciju omladinske politike uz finansijsku podršku Ministarstva pravde I ljudskih I manjinskih prava koji za cilj ima smanjenje diskriminacije I stigmatizacije pripadnika RE populacije I njihovu edukaciju I povećanje znanja o načinima zaštite I ostvarenja njihovih prava.

*Projekat Škola multikulturalnosti i interkulturalnosti

8-mjesečni projekat koji sprovodimo u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koji za cilj ima povećanje interkulturalnosti i poboljšanje međuvjerskog sklada među maldima u Crnoj Gori,objektivno sagledavanje upotrebe i poštovanja jezika nacionalnih manjina u organima državne uprave i afirmaciju kulture nacionalnih manjina.

*Seminar Škola multikulturalnosti i interkulturalnosti u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koja je održana u periodu od 09.12.2020. do 12.09.2020. u Baru kojem je prisustvovalo 9 srednjoškolaca koji povećali svoje znanje o značaju multikulturalnosti, interkulturlanosti i međuvjerskog sklada kao senzitivnost prema različitim kulturama.

II – Rodna i polna ravnopravnost

*Projekat Akademija rodne ravnopravnosti

6-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike koji je za cilj imao povećanje znanja I kompetencija žena iz teže zapošljivih kategorija u oblasti preduzetništva kao I senzibilizacija šire javnosti o politikama rodne ravnopravnosti.

*Publikacija ,,Zajedno do uspjeha’’ koja je sadržala informacije o biznis barijerama za žene I načinima njihovog prevazilaženja, promociju ženskog preduzetništva I pregled pozitivnih primjera iz prakse kroz prezentaciju uspješnih preduzetnica iz Crne Gore koju smo izradili u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

* Tri informativne radionice ,,Rodna ravnopravnost u Crnoj Gori’’ održane 10.03.2020. do 10.06.2020. koje su interaktivno obrađivale teme iz oblasti politika ravnopravnosti polova, stereotipa, predrasuda, rodne I polne diskriminacije i rodno zasnovanog nasilja a koje smo održali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

*Tri treninga ,,Žensko preduzetništvo u Crnoj Gori’’ održana 10.03.2020. do 10.06.2020. a koja su obuhvatila i obradila tematiku žene na tržištu rada, modele uključenja u politike i promociju ženskog preduzetništva, praktičan rad na izradi biznis planova, prezentaciju dostupnih modela kreditiranja sa naglaskom na IRF kreditne linije, start-up, upravljanje finansijama prezentacijskim vještinama, odnosu s medijima i komunikacijskim vještinama, marketinškim pristupima, kanalima prodaje sa specijalnim aspektom na online i prodaju putem društvenih mreža koje smo održali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

*Projekat Škola ženskog preduzetništva

9-mjesečni projekat koji sprovodimo u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike a uz finansijsku podršku Ministarstva pravde I ljudskih I manjinskih prava koji za cilj ima osnaživanje žena kroz podsticaj putem edukacija za korištenje sopstvenog preduzetničkog potencijala i povećanje uticaja na svijest građana o značaju implementacije rodne ravnopravnosti i potencijala ženskog preduzetništva za privredni razvoj cijelog društva.

III – Zdravi stilovi života

*Projekat Sport – garant zdravog stila života

3-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike a uz finansijsku podršku Ministarstva sporta I mladih koji je za cilj imao povećanje kvaliteta života građana/ki Crne Gore kroz bavljenje sportom i promocija zdravih stilova života.

*Trodnevni kamp ,,Sportom do zdravog stila života’’ koji je održan u period od 10.09.2020. do 13.09.2020. u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike tokom kojeg su održana predavanja o zdravim stilovima života, važnosti bavljenja sportom za psiho/fizičko zdravlje djece, štetnosti korištenja alkohola i psihoaktivnih supstanci i završni sportski dan sa 15 učesnika u dobi od 12 do 14 godina.

*Predavanje ,,Štetnost korištenja doping sredstava u sportu’’ u Danilovgradu održano je 10.10.2020. o štetnosti po zdravlje korištenja doping sredstava u sportu kao i o suprotnosti sa fair – playom a kojem je prisustvovalo 15 sportista/kinja iz Nikšića, Danilovgrada i Bara a koje smo održali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

*Tribina ,,Štetnost korištenja doping sredstava’’ u Baru održana je 10.11.2020. o štetnosti korištenja doping sredstava u rekreativnom sportu za psiho/fizičko zdravlje kojoj je prisustvovalo 30 mladih iz Bara koju smo održali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

*Projekat Ja znam – zato se ne drogiram

6-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike uz finansijsku podršku Ministarstva zdravlja a koji je za cilj imao povećanje informisanosti I znanja šire javnosti o rasprostranjenosti I dostupnosti droge, negativnim posljedicama konzumiranja droge I zakonskom okviru koji reguliše kaznenu politiku u oblasti posjedovanja, proizvodnje I distribucije droge kroz 7 seminara I 6-mjesečnu on-line kampanju na društvenim mrežama.

*3 seminara pod nazivom ,,Ja znam – zato se ne drogiram’’ koji su održani u periodima od 10.09.2020. do 10.12.2020. u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike po modulima društveno-socijalni faktori koji dovode do konzumiranja droge, zakonski okvir koji reguliše kaznenu politiku u oblasti posjedovanja, proizvodnje I distribucije droge, posljedice po psiho-fizičko zdravlje korisnika droge, liječenje od zavisnosti I ispovijest bivšeg zavisnika kojima je prisustvovalo ukupno 126 srednjoškolaca kojima je povećana informisanost iz predmetne oblasti i povećana otpornost prema izazovima u oblasti prevencije korištenja narkotika.

*Kviz pod nazivom ,,Ja znam – zato se ne drogiram’’ koji je održan 10.12.2020. koji smo održali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike putem aplikacije ZOOM gdje su 14 predstavnika srednjoškolaca koji su prethodno učestvovali u projektu iskazali naučeno znanje sa 3 seminara.

*On-line kampanja pod nazivom ,,Ja znam – zato se ne drogiram’’ u trajanju od 6 mjeseci tokom koje je objavljeno 5 video-postova sa temom koja afirmiše zdrave stilove života I borbu protiv zavisnosti, 10 foto-postova koji afirmišu zdrave stilove života I borbu protiv zavisnosti i 10 foto-postova sa porukama koja indikativno afirmišu borbu protiv zavisnosti a koje je vidjelo ukupno 7 474 korisnika/ce instagrama I facebook-a

*Projekat Sportom do unapređenja kvaliteta života

6-mjesečni projekat koji sprovodimo u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike a uz finansijsku podršku Uprave za sport koji za cilj ima povećanje kvaliteta života građana/ki Crne Gore kroz bavljenje sportom i promocija zdravih stilova života.

IV – Borba protiv svih oblika nasilja, ekstremizma I trafikinga

*Projekat Anti-trafiking akademija

5-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike I finansijsku podršku Ministarstva unutrašnjih poslova koji je za cilj imao da poveća nivo znanja i kompetencija predstavnika javnih institucija i srednjoškolaca za aktivno učešće u preventivnim aktivnostima, identifikaciji,specifičnostima prenošenja znanja o trgovini ljudima, pomoći i zaštiti žrtvama trafikinga kroz tri seminara i javne kampanje.

*Seminar Anti-trafiking akademija Bar koji je održan u period od 10.09.2020. do 12.10.2020. u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike po modulima Trafiking-definicija, značenje i vrste,trafiking u regionu, trafiking u Crnoj Gori, vrbovanje žrtava trafikinga, kako prepoznati žrtvu trafikinga, kako se zaštiti od opasnosti trafikinga I vrste institucionalne podrške kojem je prisustvovalo 12 srednjoškolaca koji su usvojili približno 80% znanja sa seminara.

* Smjernice za zdravstvene radnike u oblasti prevencije trgovine ljudima koje su publikovane u 120 primjeraka I plasirane su zdravstvenim ustanovama primarne zdravstvene zaštite koje smo izradili u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

* Smjernice za prosvjetne radnike u oblasti prevencije trgovine ljudima koje su publikovane u 120 primjeraka I plasirane su ustanovama srednjeg obrazovanja koje smo izradili u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike..

*On-line kampanja pod nazivom Anti-trafiking akademija u trjanju od 5 mjeseci tokom koje je objavljeno 10 foto I video postova koje je ,,vidjelo’’ 3 250 korisnika/ca društvenih mreža I reagovalo je 177 korisnika/ca društvenih mreža a koju smo izvršili u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

*Projekat Reaguj – Ne posmatraj

5-mjesečni projekat koji smo sproveli u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike I finansijsku podršku Ministarstva unutrašnjih poslova koji je za cilj imao da poveća nivo znanja i kompetencija srednjoškolaca o problemu trafikinga putem tri predavanja, smanji potražnju za uslugama žrtava trafikinga putem terenske kampanje dijeljenja flajera i projekcije filma ,,Posmatrači’’ i da senzibiliše širu javnost prema žrtvama trafikinga putem 5-mjesečne on-line kampanje na društvenim mrežama radi smanjenja potražnje za uslugama žrtava trafikinga i unapređenja preventivnih aktivnosti sprječavanja trafikinga.

*Tri predavanja pod nazivom Reaguj – Ne posmatraj I projekcije filma ,,Posmatrači’’ koji su se odvijali putem modula trafiking-definicija, značenje i vrste, trafiking u regionu, trafiking u Crnoj Gori, vrbovanje žrtava trafikinga, kako prepoznati žrtvu trafikinga, kako se zaštiti od opasnosti trafikinga I vrste institucionalne podrške, dok je projekcija filma ,,Posmatrači’’ koji predstavlja 4 različite istinite priče žrtava trafikinga služila da prisutne, kojih je ukupno bilo 79, upozna sa istinitim životnim pričama žrtava trgovine ljudima koja smo održali u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike u periodu od 10.09.2020. do 12.10.2020.

*Terenska I on-line kampanja pod nazivom Reaguj – Ne posmatraj dijeljenja flajera sa porukama usmjerenim na smanjenje potražnje za uslugama žrtava trafikinga tokom koje je podijeljeno 3350 informativnih flajera u Podgorici, Baru, Beranama, Bijelom Polju, Nikšiću, Danilovgradu I Budvi I objavljeno je 10 video I 10 foto-postova na story-ima partnerskih organizacija koje je ,,vidjelo’’ ukupno 2 440 korisnika/ca društvene mreže Instagram I facebook dok je 72 korisnika/ce društvenih mreža je iskazalo želju da učestvuje u kampanji na način što su ,,repost-ovali’’ objave u cilju povećanja vidljivosti I dostupnosti istih a koju smo sproveli u partnersvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike.

*Projekat Edukacija – najbolja prevencija

5-mjesečni projekat koji ćemo realizovati u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike uz finansijsku podršku Ministarstva unutrašnjih poslova koji za cilj ima da poveća nivo znanja,informisanosti i kompetencija predstavnika relevantnih institucija I privatnog sektora pa time I šire javnosti koji mogu po prirodi posla doći u kontakt sa potencijalnim žrtvama trgovine ljudima za aktivno učešće u preventivnim aktivnostima, identifikaciji I prepoznavanju potencijalnih žrtava trgovine ljudima I njihovom upućivanju na institucije koje se bave zaštitom žrtava trgovine ljudima, specifičnostima prenošenja znanja o fenomenu trgovine ljudima I načinima zaštite od postanka žrtvom trgovine ljudima.

*ISOP SOS telefon za žrtve nasilja

6-mjesečni projekat koji sprovodimo u partnerstvu sa Savjetom za implementaciju omladinske politike uz finansijsku podršku Ministarstva finansija I socijalnog staranja koji za cilj ima povećanje podrške potencijalnim I žrtvama nasilja putem formiranja licencirane socijalne usluge SOS telefona za žrtve nasilja.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NVO Sektor

OŠ “Vuko Jovović” postaje pionir u održivosti, kompostiraće ostatke hrane

Radionicu o kompostiranju je vodila organizacija KOD i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora.

Osnovna škola “Vuko Jovović” postala je predvodnik u održivosti i ekološkoj odgovornosti.

Učenici su imali priliku da se upoznaju sa značajem kompostiranja i njegovim pozitivnim uticajem na okolinu, posebno kroz upotrebu efektivnih mikroorganizama. Kroz interaktivne prezentacije i praktične demonstracije iz organizacije KOD i Efektivnih mikroorganizama Crna Gora približili su proces kompostiranja učenicima na način koji je bio razumljiv i inspirativan.

Radionica je imala za cilj podizanje svijesti o važnosti recikliranja organskog otpada i promovisanje ekološki održivih praksi u lokalnoj zajednici.

“Ovo je bio izvanredan način da učenici steknu praktično znanje o tome kako mogu doprineti zaštiti životne sredine”, istakla je Mirjana Keković, direktorica Osnovne škole “Vuko Jovović”. “Verujemo da će ova inicijativa inspirisati naše učenike da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju prirode.”

Osnovna škola “Vuko Jovović” planira da bude prva osnovna škola u Crnoj Gori koja će implementirati sistem kompostiranja hrane. Kroz ovaj projekat, škola će ne samo smanjiti količinu otpada koja se odnosi na deponiju, već će i pružiti dragocjenu edukaciju o održivosti i ekološkoj odgovornosti svojim učenicima.

Radionica KOD u OŠ “Vuko Jovović” predstavlja samo početak putovanja ka održivijoj budućnosti. Kroz obrazovanje, svijest i akciju, ovi mladi ljudi su spremni da budu agenti promjene u svojoj zajednici i šire.

Organizacija KOD donirala je kante za kompostiranje. Aktivnosti se realizuju u sklopu projekta KompostirajDG.

Nastavite čitanje

NVO Sektor

KompostirajDG zajednica rasteretila deponiju za preko 1500 kilograma organskog otpada

Dva mjeseca je od početka projekta KompostirajDG, koji implementira organizacija KOD u partnerstvu sa Efektivnim mikroorganizmima Crna Gora i portalom Volim Danilovgrad, i već se pokazuju znakovi održive transformacije u lokalnoj zajednici. Četrdeset domaćinstava u Danilovgradu prihvatilo je poziv da se pridruže, slobodno možemo reći, revolucionarnom projektu, odvajajući kuhinjske ostatke i koristeći bokashi metodologiju za kompostiranje, čime će značajno doprineti zdravlju tla i očuvanju životne sredine. Do sada su uspjeli sakupiti preko 1500 kilograma organskog otpada koji pri miješanju sa zemljom stvara preko 4500kg korisne materije.

Zašto je ovaj projekat toliko važan?

Oplemenjivanje zemljišta je ključno za održavanje plodnosti tla i obezbeđivanje zdravog rasta biljaka. Kroz proces kompostiranja, kuhinjski otpad se pretvara u bogat, organski materijal koji je pun hranljivih sastojaka i korisnih mikroorganizama. Kompost obogaćuje zemljište, poboljšava njegovu strukturu i pomaže biljkama da bolje apsorbuju hranljive materije. Takođe, korisni mikroorganizmi u kompostu pružaju prirodnu zaštitu od štetočina i bolesti biljaka, smanjujući potrebu za hemijskim sredstvima zaštite.

Ovaj inovativni pristup kompostiranju nije samo ekološki prihvatljiv, već i ekonomičan. Umjesto da se otpad odnosi na deponije ili spaljuje, što može prouzrokovati zagađenje životne sredine, on se koristi kao resurs za poboljšanje kvaliteta zemljišta. Ovaj ciklus recikliranja organskog materijala ne samo da smanjuje količinu otpada koja završava na deponijama, već i smanjuje emisiju štetnih gasova koji doprinose globalnom zagrijavanju.

Korišćenje tečnog bokashi čaja, za nalivanje, a koji nastaje kao jedan od proizvoda procesa kompostiranja čini biljke otpornijima

Sada, nakon što su domaćinstva u Danilovgradu uspješno implementirala bokashi metodologiju u svoje domove, sledeći korak je uživanje u benefitima primjene ovog dragocjenog komposta u baštama. Kroz ovaj proces, lokalna zajednica će imati priliku da direktno iskusi benefite oplemenjivanja zemljišta, jer će biljke brže rasti, biti otpornije na bolesti i pružiti bogatije i zdravije plodove.

KompostirajDG nije samo projekat, već i pokazatelj kako lokalna inicijativa može imati globalni uticaj. Kroz angažovanje građana i saradnju sa lokalnim organizacijama, Danilovgrad postaje primjer održive prakse koja može biti inspiracija širom Crne Gore. Ovaj projekat ne samo što donosi konkretnu korist za zajednicu Danilovgrada, već istovremeno gradi put ka održivoj budućnosti koja počinje sa jednim jedinim korakom – kompostiranjem.

Korišćenje komposta u baštama, uskoro i vidljivi benefiti

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije