Connect with us

NVO Sektor

Park prirode rijeka Zeta: Primorska plemkinja, osjetljiva na promjene protoka i nivo kiseonika u vodi

Kroz projekat “Vode Balkana: biomonitoring za Park prirode rijeka Zeta” koji realizuje NVO Program za životnu sredinu (Environment Programme – EnvPro) sprovedena su istraživanja i odabrane indikatorske vrste koje će u narednom periodu biti praćene na odabranim lokalitetima u Parku prirode rijeka Zeta. Za monitoring su odabrane lako prepoznatljive vrste da bi se u aktivnosti praćenja vrsta i očuvanje rijeke Zete mogli uključiti svi ljubitelji prirode.

Caliaeschna microstigma (Schneider, 1845) – Primorska plemkinja

Primorska plemkinja je vilin konjic iz porodice Aeshnidae – Kraljice. Dužina tijela primorske plemkinje je do 6 cm, a raspon krila je oko 8 cm. Tijelo je svijetlo plave boje sa crnim i bijelim šarama.

Larve primorske plemkinje naseljavaju male rijeke, izvore i potoke sa kamenitim i pjeskovitim dnom i obraštajem vodenih biljaka i mahovina.

Mužjaci odraslih jedinki lete u sjenovitim djelovima iznad vode, ali se često i udaljavaju. U odsustvu vodenih biljaka i mahovina razmnožavanje primorske plemkinje je otežano.

 

Ova vrsta je značajna kao predator dvokrilaca (komaraca, obada, muva), a takođe predstavlja hranu za druge organizme.

Primorska plemkinja je osjetljiva na promjene protoka i nivo kiseonika u vodi. Indikator je stalnih očuvanih vodenih staništa. U Evropi je ograničena na mediteransko područje.

Na Crvenoj listi vilinih konjica (Odonata) Evrope je u kategoriji NT (eng. near threatened) – skoro ugrožena vrsta. Primorska plemkinja je ugrožena zbog nestajanja staništa usled uticaja čovjeka i klimatskih promjena, tj. isušivanja, kanalisanja, fizičkog i hemijskog zagađenja rijeka i potoka, izgradnje brana i kaptaže izvora. Očuvanje ove vrste omogućićemo ukoliko brinemo o našim vodama.


Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NVO Sektor

Zero waste: Dodjela kućnih setova za kompostiranje

Woman composting organic kitchen waste

Kao nastavak projekta „KompostirajDG“ Organizacija Zero waste Montenegro raspisuje javni poziv zainteresovanim građanima i građankama opštine Danilovgrad da se prijave za dodjelu kanti i tečnog preparata sa efektivnim mikroorganizmima – “Eko EM Plus”.

Pravo prijave na poziv imaju svi zainteresovani građani koji žive na teritoriji Opštine Danilovgrad.

Za razliku od prve faze projekta, koju realizuje organizacija KOD, portal Volim Danilovgrad i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora, u okviru druge faze koristiće se

  • kanta od 9l sa karbonskim filterom za odlaganje otpada od hrane u kuhinji sa
  • “Bokaši tečnost sa efektivnim mikroorganizmima – Eko EM Plus”.

Koristeći ovu metodu, korisnici kućnih setova za kompostiranje, odvajaju u toku dana ostatke hrane iz kuhinje stvarajući slojeve unutar kante, potom razblaženim mikroorganizmima (1:100) poprskaju sabijenu smjesu. Ova procedura se ponavlja svakog dana, kad god postoji otpada.

 

Na ovaj način se kuhinjski otpad osigurava od razvijanja neprijatnih mirisa i priprema za sledeće faze kompostiranja dok karbonski filter dodatno osigurava pojavu neprijatnih mirisa. Nakon što se kanta popuni, dovoljno je sadržaj prenijeti vani u predviđeni prostor za kompostiranje (ograđeno kompostište, kutak u ćošku imanja i sl.). Zahvaljujući efektivnim mikroorganizmima sadržaj kante ulazi u proces fermentacije i po prelasku u dvorišno kompostište se znatno brže razgradi. Kao rezultat dobija se kvalitetan kompost.

Rok za prijave je 1. maj 2024. godine!

LINK ZA PRIJAVU https://docs.google.com/forms/d/1htxHVgaH7t_i4k9sx8luPzWdvdqlOSJTCENdugAZQYk/viewform?edit_requested=true 


Aktivnosti sprovodi NVO Zero Waste Montenegro u okviru projekta “Smanjenje emisije metana iz gradova – Fork to Farm” finansiranog od strane Globalnog centra za metan i UMI Fonda. Ovaj projekat je ujedno druga faza “KompostirajDG” koji realizuju NVO „KOD“ u partnerstvu sa portalom Volim Danilovgrad i Efektivnim mikroorganizmima Crna Gora (EMCG), a koji finansira Ministarstvo turizma, ekologije i prostornog planiranja Crne Gore.

Nastavite čitanje

NVO Sektor

NVO Rastimo zajedno: “Inkluzija na točkovima: osobe sa invaliditetom u saobraćaju!”

Nevladina organizacija “Rastimo zajedno” pitala je Danilovgrađane sa kojim problemima se susreću OSI u saobraćaju i koliko se poštuju njihova prava.

Uključimo se u stvaranje sigurnijeg okruženja za sve vozače, pružajući podršku i poštovanje pravila saobraćaja posebno kada su u pitanju osobe sa invaliditetom.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije