0

Krovne vrste su značajne za očuvanje biocenoza i biotopa i njihovom zaštitom štite se druge vrste na datom staništu. Takođe, krovne vrste se koriste za odabir zaštićenih područja i definisanje minimalne površine koju treba zaštititi. Na području koje obuhvata Park prirode rijeka Zeta žive vrste koje su zaštićene nacionalnim i međunarodnim zakonodavstvom.


Cordulegaster heros Theischinger, 1979 – Veliki potočar

Veliki potočar je jedan od najvećih vilinih konjica kod nas. Tijelo velikog potočara je žuto sa crnim šarama, dužine do 10 cm. Ženka na kraju tijela ima leglicu dužine oko 0,5 cm, a mužjaci imaju dva nastavka. Larve velikog potočara naseljavaju sporije djelove manjih vodotokova, veće potoke i male rijeke koje su okružene drvećem i žbunjem i imaju mozaično dno na kojem se smjenjuju djelovi od kamenja, organskog mulja, pijeska, sitnog šljunka, a koje je obraslo vodenim biljkama.

Veliki potočar – larva

Starije larve se najčešće nalaze na ivicama korita sakrivene u udubljenjima između kamenja. Odrasle jedinke lete oko vodenih staništa obraslih šumom. Pored šumskih vodotokova, srijeću se i na djelimično otvorenim i urbanim staništima.

Prisustvo ove vrste ne zavisi od geološke podloge, pa je zabilježena na različitim tipovima podloga.Vrsta je ugrožena zbog kaptiranja izvora, izgradnje mini hidroelektrana i klimatskih promjena. Jedinke ove vrste predstavljaju značajnu kariku u lancima ishrane.

Veliki potočar je indikator stabilnosti protoka vode. Larveni stadijumi su slabo tolerantni na isušivanje voda i za njih su značajni stabilna temperatura i količina rastvorenog kiseonika u vodi. Za odrasle jedinke je značajno prisustvo pokrajvodne (riparijske) vegetacije i parazitskih insekata. Veliki potočar je važan kao predator.

Stanište velikog potočara

Na području Parka prirode rijeka Zeta nalaze se najznačajnije populacije ove vrste u Evropi. Vrsta je identifikovana na Dobropoljskim izvorima, Dobriku, Vrelima Milojevića, Sušici, Svinjiškim vrelima.

Veliki potočar je rijetka, krovna vrsta i bioindikator čistih očuvanih vodenih staništa. Ova vrsta je balkanski endem i nalazi se na Aneksima II i IV mreže zaštićenih staništa i vrsta Natura 2000 u Evropskoj uniji, na Aneksu II Bernske konvencije o zaštiti evropskih divljih vrsta i prirodnih staništa.

Na Crvenim listama vilinih konjica (Odonata) Evrope i Mediterana, veliki potočar je u kategoriji NT (eng. near threatened) – skoro ugrožena vrsta. Očuvanjem potoka i malih rijeka čuvamo ovu izuzetno značajnu vrstu.

Pogledajte i tekst: Indikatorske vrste u Parku prirode rijeka Zeta, Dvozubi potočar


 

Redakcija

Pogledajte prirodne ljepote opštine Danilovgrad, Izletište Studeno (Video)

Previous article

Gorelo kod Art Betona

Next article

Comments

Leave a reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

You may also like

More in Društvo