Caliaeschna microstigma (Schneider, 1845) – Primorska plemkinja
Primorska plemkinja je vilin konjic iz porodice Aeshnidae – Kraljice. Dužina tijela primorske plemkinje je do 6 cm, a raspon krila je oko 8 cm. Tijelo je svijetlo plave boje sa crnim i bijelim šarama.
Larve primorske plemkinje naseljavaju male rijeke, izvore i potoke sa kamenitim i pjeskovitim dnom i obraštajem vodenih biljaka i mahovina.
Mužjaci odraslih jedinki lete u sjenovitim djelovima iznad vode, ali se često i udaljavaju. U odsustvu vodenih biljaka i mahovina razmnožavanje primorske plemkinje je otežano.
Ova vrsta je značajna kao predator dvokrilaca (komaraca, obada, muva), a takođe predstavlja hranu za druge organizme.
Primorska plemkinja je osjetljiva na promjene protoka i nivo kiseonika u vodi. Indikator je stalnih očuvanih vodenih staništa. U Evropi je ograničena na mediteransko područje.
Na Crvenoj listi vilinih konjica (Odonata) Evrope je u kategoriji NT (eng. near threatened) – skoro ugrožena vrsta. Primorska plemkinja je ugrožena zbog nestajanja staništa usled uticaja čovjeka i klimatskih promjena, tj. isušivanja, kanalisanja, fizičkog i hemijskog zagađenja rijeka i potoka, izgradnje brana i kaptaže izvora. Očuvanje ove vrste omogućićemo ukoliko brinemo o našim vodama.
- Indikatorske vrste u Parku prirode rijeka Zeta, Dvozubi potočar
-
Bogatstvo Parka prirode rijeka Zeta: Veliki potočar, indikator stabilnosti protoka vode
- Primorski riječni konjic indikator protoka vode i osjetljiv je na hemijska zagađenja vode
-
Park prirode rijeka Zeta: Močvarna kraljica, regulator brojnosti parazitskih dvokrilaca
Comments