Connect with us

NVO Sektor

Park prirode rijeka Zeta: Primorska plemkinja, osjetljiva na promjene protoka i nivo kiseonika u vodi

Kroz projekat “Vode Balkana: biomonitoring za Park prirode rijeka Zeta” koji realizuje NVO Program za životnu sredinu (Environment Programme – EnvPro) sprovedena su istraživanja i odabrane indikatorske vrste koje će u narednom periodu biti praćene na odabranim lokalitetima u Parku prirode rijeka Zeta. Za monitoring su odabrane lako prepoznatljive vrste da bi se u aktivnosti praćenja vrsta i očuvanje rijeke Zete mogli uključiti svi ljubitelji prirode.

Objavljeno

on

Caliaeschna microstigma (Schneider, 1845) – Primorska plemkinja

Primorska plemkinja je vilin konjic iz porodice Aeshnidae – Kraljice. Dužina tijela primorske plemkinje je do 6 cm, a raspon krila je oko 8 cm. Tijelo je svijetlo plave boje sa crnim i bijelim šarama.

Larve primorske plemkinje naseljavaju male rijeke, izvore i potoke sa kamenitim i pjeskovitim dnom i obraštajem vodenih biljaka i mahovina.

Mužjaci odraslih jedinki lete u sjenovitim djelovima iznad vode, ali se često i udaljavaju. U odsustvu vodenih biljaka i mahovina razmnožavanje primorske plemkinje je otežano.

 

Ova vrsta je značajna kao predator dvokrilaca (komaraca, obada, muva), a takođe predstavlja hranu za druge organizme.

Primorska plemkinja je osjetljiva na promjene protoka i nivo kiseonika u vodi. Indikator je stalnih očuvanih vodenih staništa. U Evropi je ograničena na mediteransko područje.

Na Crvenoj listi vilinih konjica (Odonata) Evrope je u kategoriji NT (eng. near threatened) – skoro ugrožena vrsta. Primorska plemkinja je ugrožena zbog nestajanja staništa usled uticaja čovjeka i klimatskih promjena, tj. isušivanja, kanalisanja, fizičkog i hemijskog zagađenja rijeka i potoka, izgradnje brana i kaptaže izvora. Očuvanje ove vrste omogućićemo ukoliko brinemo o našim vodama.


NVO Sektor

Započet projekat obnove šume Skadarskog hrasta

Objavljeno

on

By

Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) realizovao prvu akciju sadnje u nastojanju da uspostavi šumu Skadarskog hrasta na lokalitetu Stanjevića rupe, u parku prirode rijeka Zeta  u partnerstvu koje čini Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Komunalno preduzeće iz Danilovgrada, Agencija za zaštitu životne sredine, Eko Fond i Vojska Crne Gore.

Izuzetno kompleksnom logističkom akcijom koju je obuhvatila temeljna priprema terena  rukovodilo je Komunalno preduzeće, poslovna jedinica Zelenilo Danilovgrad.

U okviru akcije, koju je podržala Lovćen banka posađeno je 250 sadnica skadarskog hrasta koje su podignute i odškolovane u rasadniku CZIP-a čime se nastoji spriječiti nestanak kritično ugrožene endemske podvrste hrasta lužnjaka (Quercus robur Scutariensis) inače jedinog zakonom zaštićenog hrasta u Crnoj Gori. Nekada je ovaj hrast gradio velike nizijske šume na prostoru doline rijeke Zete, Bojane i okoline Skadarskog jezera. Medutim, uslijed njegove prekomjerne eksploatacije, danas su ove šume svedene na pojedinačna stabla.

Jučerašnja akcija je tako imala za cilj uspostavljanje prve mikro šumske zajednice i prvog pilot projekta obnove šume ove vrste koja je sađena na plavnim livadama, poštujući tradicionalan način života lokalne zajednice koji ovu površinu koriste za ispašu.

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera u saradnji sa CZIP-om naredne godine planira drugu fazu ambicioznog projekta obnove šume skadarskog hrasta na istoj lokaciji u cilju obezbjeđenja održivosti zasađenog sadnog materijala.

Iz CZIP-a su pozvali sve građane sa teritorije Bjelopavlića da iskoriste jesenji period koji je idealan za sadnju skadarskog hrasta i zasade svoj primjerak te na taj način doprinesu širenju ovog gorostasa.

Sadnice možete preuzeti u kancelarijama Centra radnim danima od 8 do 16h ili se interesovati na telefon 020 272 051.

Nastavite čitanje

NVO Sektor

Juventas traži aktiviste u Danilovgradu

Objavljeno

on

By

Ukoliko ste zainteresovani/e da doprinesete razvoju svoje zajednice, unapređenju kvaliteta života i većem učešću građana u procesu iniciranja i donošenja odluka, pridružite se građanskoj inicijativi Juventasa.

Inicijativa podrazumijeva razgovore (ne anketiranje) sa građanima Danilovgrada u cilju identifikacije problema i izazova sa kojima se susrijeću i prenošenju poruka koje jačaju njihove demokratske kapacitete.

Potrebno  je četvoro aktivista/kinja u Danilovgradu spremnih da podstaknu druge građane/ke da budu aktivni članovi/ce svoje zajednice.

Aktivisti/kinje bi bili angažovani na period od 20 dana (od 28. oktobra do 18. novembra 2024. godine). Procijenjeno vrijeme rada dnevno iznosi 3 sata.

Naknada za angažman iznosi 200,00 € neto.

Način prijave:

Prijave su otvorene od petka, 4. oktobra do srijede, 16. oktobra.

Ukoliko ste zainteresovani potrebno je da popunite sljedeći upitnik 

Juventas nudi sveobuhvatnu obuku za sve prihvaćene aktiviste i aktivistkinje. Obuka će obuhvatiti komunikacione vještine, tehnike vođenja konstruktivnih razgovora sa građanima, razumijevanje lokalnih problema, jačanje demokratskih kapaciteta, kao i praktične vježbe i simulaciju kontakta. Cilj obuke je osnaživanje aktivista/kinja,  i priprema za efikasan rad u okviru građanske inicijative.

Za sve informacije pišite nam na naš mejl – [email protected] ili pozovite na brojeve telefona 067 346 605; 020 657 098.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije