Tehnologija
Puštaju 5G testno okruženje
5G testno okruženje u Crnoj Gori biće pušteno u rad u saradnji Telenora i Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici (ETF), saopštili su danas prilikom potpisivanja Memoranduma o saradnji predstavnici te dvije institucije.
Memorandum ima za cilj jačanje i unapređenje IT sektora u Crnoj Gori i usmjeren je na jačanje sinergije akademskog i poslovnog sektora, zajedničko razvijanje 5G tehnologije, stipendiranje perspektivnog nastavnog kadra ETF-a, kao i niz drugih zajedničkih aktivnosti.
Izvršni direktor Telenora Branko Mitrović rekao je da je Memorandum prirodan slijed već izuzetno razvijene saradnje između Telenora i ETF-a.
“IT sektor jeste razvojna šansa Crne Gore, a da bi on mogao da raste i napreduje neophodno je višestruko povećanje broja IT stručnjaka. Telenor snažno podržava taj proces i nastavlja da bude pouzdan i odgovoran partner crnogorskoj zajednici u digitalizaciji i razvoju inovacija“, rekao je Mitrović.
On je ocijenio da se posebno raduje saradnji sa ETF-om i u dijelu testiranja 5G mreže.
„5G je tehnologija budućnosti i želimo da budemo spremni za trenutak kad bude u komercijalnoj upotrebi. Jako sam ponosan što mogu da kažem da će Telenor, u saradnji sa ETF-om, kreirati 5G testno okruženje u Crrnoj Gori i na taj način, uz učenje i razvoj, pokušaćemo da dođemo do primjenjivih rješenja koji mogu da doprinesu razvoju ekonomije i poslovnog sektora”, kazao je Mitrović.
5G će najveću primjenu imati u automatizaciji i kontroli proizvodnih procesa, medicini, komunalnim uslugama, poljoprivrednoj i automobilskoj industriji.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Saša Mujović kazao je da je zahvalan Telenoru što je prepoznao značaj koji ta akademska ustanova ima za Crnu Goru, te da se raduju saradnji i ambicioznim zajedničkim aktivnostima na razvoju IT industrije i jačanju IT kadrova u Crnoj Gori.
„Bliska saradnja koju godinama njegujemo sa Telenorom danas je ušla u fazu strateškog partnerstva. Telenor i ETF dijele zajedničku viziju – unapređenje i osnaživanje IT sektora, kroz stvaranje okruženja za edukaciju IT kadrova spremnih da prate tempo koji diktiraju najnovije tehnologije“, kazao je Mujović.
On je istakao da su pored zajedničkog testiranja novih tehnologija, Memorandumom o saradnji dogovoreno formiranje Fonda ekselentnosti koji će se finansuirati kroz Telenor-ove stipendije i biće namijenjen naučnom usavršavanju saradnika u nastavi na ETF-u..
„Takođe, zahvaljujući saradnji sa Telenorom, renoviraćemo i najmodernijom tehnologijom opremiti jednu nastavnu salu kako bismo našim studentima obezbijedili moderan centar za učenje i razvijanje istraživačkih ideja“, dodaje Mujović.
Kompanija Telenor, dio internacionalne investicione PPF grupe, posluje na tržištu Crne Gore 25 godina. Prema nezavisnom i uporednom mjerenju kvaliteta mobilnih mreža u Crnoj Gori koje sprovela međunarodna kompanija UMLAUT Telenor mreža je osvojila prestižno priznanje „BEST IN TEST“ za najbolji rezultat u ukupnim performansama i u kategoriji pokrivenost mobilnim internetom u Crnoj Gori. Telenor uz pouzdanu i stabilnu vezu, spremno dočekuje dalji rast korišćenja mobilnog interneta i dolazak novih tehnologija.
Tehnologija
Postavljen novi rekord u prenosu podataka putem optičkog kabla
Danski naučnici su uspeli da prenesu podatke brzinom od neverovatnih 1,84 petabita u sekundi — skoro dvostruko više od globalnog internet saobraćaja u istom intervalu, prenosi Open Balkan Magazin.
To obara prethodni rekord za prenos podataka korišćenjem jednog izvora svetlosti i optičkog čipa od jednog petabita u sekundi. I da stavimo ovu količinu podataka u perspektivu, petabit je jednak milionu gigabita. Jedan gigabit, ili 1.000 megabita, je otprilike najveća brzina preuzimanja koju novac može da kupi za većinu domaćinstava.
1 gigabit (Gb) je jednak 125 megabajta (MB), tako da gigabitna mreža koja nudi brzinu od 1 Gbps može da prenese 125 megabajta podataka u sekundi.
Da bi postigli ovaj zadivljujući podvig, istraživači sa Tehničkog univerziteta Danske (DTU) i Tehnološkog univerziteta Chalmers su koristili prilagođeni optički čip koji može da koristi jedno infracrveno svetlo tako što ga deli na stotine različitih frekvencija koje su ravnomerno raspoređene. Zajedno su poznati kao frekventni češalj. Svaka frekvencija na češlju može diskretno da zadrži podatke modulacijom talasnih svojstava svetlosti, omogućavajući naučnicima da prenesu daleko više bitova od konvencionalnih metoda.
Čip je tu
U studiji o radu objavljenoj u časopisu Nature Photonics, naučnici opisuju kako su preneli 1,84 petabita u sekundi „dummy“ podataka preko 7.8km optičkog vlakna dok su koristili 223 kanala talasne dužine u frekventnom češlju. Prema naučnicima, za prenos podataka takvim brzinama pomoću komercijalne opreme bilo bi potrebno preko hiljadu lasera. Za ovaj eksperiment, koji je koristio najsavremeniji čip, bio je potreban samo jedan.
„Ono što je posebno u vezi sa ovim čipom je to što proizvodi frekventni češalj sa idealnim karakteristikama za optičke komunikacije“, rekao je Viktor Tores Kompani, šef istraživačke grupe i profesor u Chalmersu, u saopštenju za javnost. „Ima veliku optičku snagu i pokriva širok propusni opseg unutar spektralnog regiona koji je interesantan za napredne optičke komunikacije.
Skaliranje tehnologije
Koliko god da je nova brzina obaranja rekorda vrtoglavo brza, istraživači kažu da su tek počeli i veruju da su brzine do 100 petabita u sekundi moguće.
„Razlog za to je što je naše rešenje skalabilno“, objasnio je glavni autor studije i profesor DTU Leif Katsuo Oksenlove. „I u smislu stvaranja mnogih frekvencija i u smislu razdvajanja frekventnog češlja u mnogo prostornih kopija i zatim optičkog pojačavanja i korišćenja kao paralelnih izvora sa kojima možemo da prenosimo podatke.“
Iako su napori istraživača pokazali da je to moguće, još uvek treba dokazati da je to praktično. Ali Oksenlove veruje da rešenje njegovog tima može učiniti prenos podataka mnogo efikasnijim, ostavljajući na taj način „manji klimatski otisak“.
Tehnologija
CBF apeluje: Čuvajte se internet prevare
Crnogorskom bezbjednosnom forumu se više građana Danilovgrada ali i Podgorice obratilo povodom prijema sumnjivih mejlova sa konotacijom sudskih poziva.
„Na više mejl adresa građana Danilovgrada i Podgorice je danas i u prethodnom periodu stigla pošta sa nazivom sudskog poziva i potpisom izvjesnog Dalibora Jurića. Naime, ovakvi maejlovi predstavljaju pokušaj internet prevare gdje se koristi ime osobe koja zaista postoji a najčešće se koriste imena lica koja obnašaju neku od funkcija kako bi prevara izgledala uvjerljivije, a u ovom slučaju je iskorišteno ime načelnika sektora međunarodne policijske saradnje Uprave kriminalističke policije Republike Hrvatske.
Koriste se zastrašujuće konotacije da je lice koje prima mejl osumnjičeno za krivična djela povezana sa seksualnim prestupništvom nakon čega prevarant pristupa finansijskom izrabljivanju žrtve. Crnogorski bezbjednosni forum je jutros podnio prijavu Odeljenju bezbjednosti Danilovgrad pod brojem 74-239/227744 koju potpisuje direktor CBF-a mr Mitar Radonjić, kako bi nadležni organi preduzeli jere i aktivnosti iz svoje nadležnosti. Ovim putem apelujemo na građane da se čuvaju internet prevara, da instaliraju provjerene antivirus programe, da sumnjive mejlove ne otvaraju i da svaki sličan slučaj prijave nadležnim organima.'“, stoji u saopštenju CBF-a.
You must be logged in to post a comment Login