Vlada je juče donijela odluku da aprilska zarada zaposlenima u zdravstvu i policiji bude uvećana za 15 odsto, saopštio je na Tviteru premijer Duško Marković.
– To je naša obaveza prema njihovom zalaganju i profesionalizmu. Vlada cijeni posvećenost i hrabrost svih koji su se našli na prvoj liniji zaštite zdravlja i sigurnosti naših građana. Takav odnos zaslužuje nagradu – navodi se na Markovićevom tviter nalogu.
Predsjednica Sindikata zdravstva Ljiljana Krivokapić kazala je za „Dan” da su očekivali povećanje plata za april, koji je bio izuzetno izazovan i naporan za sve medicinske radnike. Ona je dodala da je nakon povećanja plata do 12 odsto, do kojih su došli nakon pregovora sa Vladom, dodatni stimulans od 15 odsto ispunjeni cilj.
– Imali smo jednako radne i veoma zahtjevne mjesece za nama, tako da smo očekivali povećanje plate i za april. Radi se o povećanju plate od oko 150 eura za doktore i između 50 i 80 eura za medicinske sestre i tehničare. Očekujemo da će svi tek shvatiti značaj, ulogu i hrabrost, kao i odgovornost zdravstvenih radnika. Očekujem prave razgovore nakon smirivanja pandemije, kako bi se dodatno unaprijedio položaj i standard naših kolega. Kada čujemo da direktorica Plantaža zarađuje kao doktor medicine za godinu dana, onda nas to navodi da treba uraditi ozbiljnu analizu koliko se cijeni naš rad – istakla je Krivokapićeva.
Ona podsjeća da se godinama uzalud podnose zahtjevi za povećanje plata u zdravstvenom sistemu.
– Zahtjev za povećanje plata, koji je predložen u parlamentu, nije na pravi način iniciran, jer su zarade u zdravstvu regulisane Granskim kolektivnim ugovorom, a ne Zakonom o zaradama u javnom sektoru, čije su se izmjene tražile. Jedno je jasno – svim medicinskim radnicima trebalo je uvećati primanja za isti iznos zbog opterećenja, jer imamo ljekare i specijaliste koji su zbog koeficijenta složenosti dobili uvećanje od 150, a medicinske sestre samo 50 eura. Jasno je da su kolege iz KCCG najviše opterećeni, ali i druge bolnice su podnijele teret. Imamo i među njima kovid ustanove, liječili smo druge oboljele, tako da su sve kolege poslednjih mjeseci bile na visini zadataka i zaslužile su povišicu. Vjerujem da ćemo nakon epidemije imati još elemenata da zatražimo dodatno uvećanje plata, jer smo svi vidjeli koliki je značaj medicinskih radnika – ističe Krivokapićeva.
Iz Vlade je početkom godine saopšteno da će izmjene Granskog kolektivnog ugovora doktoru supspecijalisti donijeti povećanje osnovne zarade 108 eura u ovoj godini, te dodatnih 27 eura naredne godine, tj. doktor supspecijalista će 2021. godine imati za 136 eura veću osnovnu zaradu nego danas.
– Ukoliko uključimo sve navedene kategorije, ljekar supspecijalista će naredne godine primati za oko 210 eura veću neto zaradu u odnosu na onu koju ima sada. Što se tiče ljekara specijalista, prosječno povećanje osnovne zarade u tekućoj godini je 92 eura, odnosno u narednoj dodatnih 25 eura, što znači da će ljekar specijalista 2021. godine imati za 117 eura veću osnovnu zaradu. Uz dežurstva, pripravnosti i prekovremeni rad, ljekar specijalista će 2021. godine primiti u prosjeku za oko 150 eura veću platu. Kada govorimo o ljekarima opšte prakse, u ovoj godini njihova plata biće prosječno uvećana za oko 75 eura, odnosno dodatnih 21 euro u 2021. godini, što zbirno znači da će ljekaru opšte prakse sledeće godine plata biti veća u prosjeku oko 96 eura. Uz dežurstva, pripravnosti i prekovremeni rad, ljekar opšte prakse će naredne godine prosječno imati zaradu uvećanu za gotovo 110 eura. Medicinske sestre i tehničari, oni sa visokom stručnom spremom ove godine će imati uvećane plate u prosjeku za oko 52 eura, i dodatnih 14 eura u narednoj, tj. gotovo 70 eura povećanje zarade 2021. godine – naveli su tada iz Vlade.
Srednjem medicinskom kadru ove godine će biti uvećane plate za oko 43 eura, a naredne dodatnih 12, tj. od naredne godine njima će plata biti veća u prosjeku 55 eura.
– Vlada je uvećanjem koeficijenata i povećanjem zarada nedvosmisleno pokazala da zdravstvo i zdravstveni sistem drži kao neprikosnoveni prioritet u svojim politikama, a da zdravstveni profesionalci imaju posebno mjesto u društvu koje konstantno mora uvažavati važnost ovog poziva – kažu iz Vlade.
D.B.
Zaposlenima u Policijskoj akademiji smanjene plate
Oko polovinu zaposlenih u Policijskoj akademiji primilo je aprilske plate umanjene za 30 odsto, navode radnici. U saopštenju objašnjavaju da je polovina zaposlenih na svoje kućne adrese dobilo rješenje kojim se njihova aprilska zarada umanjuje za 30 procenata.
– Rješenje (prilog) je potpisao direktor Akademije Boban Šaranović koji ovo smanjenje zarada pravda stanjem u društvu, Odlukama Nacionalnog koordinacionog tijela, preporukom Ministarstva rada i socijalnog staranja od 7.4.2020. godine br. 1030/1 i svojim zakonskim pravom u odnosu na Opšti kolektivni ugovor. Najveći broj zaposlenih kojima je zarada umanjena su i najugroženiji, to su higijeničarke, pomoćne radnice, vozači, kuvari… oni zaposleni kojima je puna zarada jedva nešto veća od minimalno utvrđene zarade u Crnoj Gori. Posebno je interesantna činjenica da Šaranović nije smanjio platu sebi koja je preko hiljadu eura, kao ni plate svojih najbližih saradnika. Nije nam poznato da je još neko u Crnoj Gori u državnom organu, lokalnoj upravi, Univerzitetu, školi, vrtiću… na ovakav način umanjio zarade, ako, pak, jeste voljeli bismo da znamo. Sumnja postoji i da li je Ministarsto rada uopšte dalo ovakvu vrstu preporuke – kažu zaposleni u PA.
Direktor Policijske akademije Boban Šaranović je saopštio da su su netačne tvrdnje dijela zaposlenih, jer su kao i sve ostale obrazovne ustanove u Crnoj Gori prekinuli sa standardnim načinom obrazovnog rada 16. marta i nastavu drže preko onlajn platforme.
– Odlučili smo da dio zaposlenih koji je bio radno angažovan od početka pandemije ne treba da ima isti tretman kao zaposleni koji od 16. marta ne dolaze na posao. Ističemo da je od 84 zaposlene osobe, 46 njih primilo pun iznos zarade, dok je 38 osoba dobilo platu sa umanjenjem, te je potpuno netačan podatak da je više od polovine zaposlenih dobilo umanjene zarade – kaže Šaranović.



















Comments