0

Sastanku su prisustvovali predstavnici NVO sektora, ribolovci, lovci i planinari.

U toku sastanka se moglo čuti o planiranim aktivnostima koje za cilj imaju razvijanje pokazatelja za praćenje statusa vodenih ekosistema rijeke Zete,  okvira i sistema dugoročnog praćenja ovih pokazatelja kao i osnaživanje mladih istraživača, relevantnih organizacija i lokalne zajednice da učestvuju u tekućem praćenju i procjeni razvijenih pokazatelja.

Učešće građana u monitoringu bio-indikatorskih vrsta – Participativni monitoring

U prethodnom periodu uspjeli smo da istražimo literaturu i konsultujemo se sa stručnjacima za odabir bio-indikatorske vrste i odluka je sada usmjerena ka tome da su jako pogodne vrste vilini konjici i moguće slatkovodni rak i školjka dodatno, koji su i na listi zaštićenih/ugroženih vrsta, kazali su nam iz EnvPro-a. Uz participaciju šire društvene zajednice plan je korišćenje i razvoj koncepta Citizen science koji se u mnogim zapadnim zemljama pokazao kao odličan mehanizam za praćenje stanja životne sredine, izgradnju kapaciteta upravljanja i unapređenja zaštićenih područja.

Građanska nauka (Citizen science) je naučno istraživanje koje u cjelini ili djelimično sprovode naučnici amateri ili građani. Ponekad se opisuje kao „učešće javnosti u naučnom istraživanju“, participativno praćenje i participativno akciono istraživanje čiji su ishodi često napredak u naučnom istraživanju unapređivanjem kapaciteta naučnih zajednica, kao i povećanje razumijevanja javnosti za nauku.

 

Vjerujem da je ovo odličan način za uključenje lokalne zajednice u dijelu koji može uticati na buduće upravljanje parkom prirode ali i procese donošenje odluka i unapređenja praksi koje bi najviše uticale na životnu sredinu i stanovnike koji žive u okvirima Parka prirode, kazao nam je ispred NVO „Rural Urban“ Milan Mijajlović.

Sastanku su ispred lokalnih aktera prisustvovali Vlado Jovović, Zoran Milović, Nikola Tomković i Milan Mijajlović dok  su ispred EnvPro-a sastanku prisustvovali Marko Nikolić projektni koordinator, Bogić Gligorović, ekspert na projektu i Ana Katnić izvršna direktorice EnvPro-a.

Kako su za naš portal kazali iz EnvPro-a ovaj projekat će težiti da podrži Crnu Goru u ispunjavanju uslova i obaveza u pogledu harmonizacije i pristupanja Evropskoj uniji.

Projekat se sprovodi sa organizacijom The Nature Conservancy (TNC), a kroz podršku Američke sluzbe za šumarstvo (USFS).

Redakcija

Sastanak EnvPro i opštine Danilovgrad: Vode Balkana – biomonitoring za Park prirode rijeka Zeta

Previous article

Zakup zemljišta radi postavljanja privremenih objekata

Next article

Comments

Leave a reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

You may also like

More in NVO Sektor