Connect with us

Ekonomija

EU izdvaja 40 miliona za rekonstrukciju pruge Bar-Bijelo Polje

Evropska unija finansiraće rekonstrukciju pruge Bar Bijelo Polje vrijednu 40,2 miliona eura, a dilema je da li će novac za to biti obezbijeđen iz evropskog budžeta za ovu ili narednu godinu.

“Iako je projekat ocijenjen pozitivno, zbog velikog broja prijava iz regiona i ograničenog budžeta, konačna odluka o tome da li će sredstva biti izdvojena iz budžeta EU za 2020. ili 2021. biće donijeta do kraja tekuće godine” navodi se u kvartalnom izvještaju usvojenom na prošloj sjednici Vlade.

Ukupna vrijednost investicije iznosi 40,2 miliona eura, od kojih bi trebalo da EU obezbijedi grant vrijednosti 20,1 miliona eura, dok će ostatak biti finansiran kreditom Evropske investicione banke (EIB).

Podsjetimo, kroz peti poziv za investicione grantove za kofinansiranje projekata odobrena je projektna aplikacija za projekat Rekonstukcija i modernizacija željezničke pruge Vrbnica Bar, državna granica sa Srbijom.

Sagovornici Dnevnih novina bliski Delegaciji EU u Podgorici tvrde da nema nikakve dileme da će EU
izdvojiti sredstva za ovaj projekat.

“Aplikacija je ocijenjena pozitivno, EU će finansirati rekonstrukciju pruge, a vidjećemo kada će novac biti operativan”, dodaje izvor DN.

Stav komesara

Na tom fonu je bio i evrop ski komesar Oliver Varhelji koji se prošle sedmice, u okviru velikog Investicionog plana za Zapadni Balkan, založio za velike investicije u putnu infrastrukturu Balkana.

“Evropskoj uniji je potrebno da Zapadni Balkan bude bolje povezan, bilo putem ili željeznicom, jer su Beograd, Podgorica, Priština, Sarajevo, Skoplje i Tirana u srcu Evrope, napisao je u autorskom tekstu Varhelji, istakavši da je Evropska komisija zato donijela opsežan privredni i investicioni plan za taj region. Varhelji se založio za hitne investicije u sektor saobraćaja jer, kako je rekao, “putovanje traje dvostruko duže nego u ostalim zemljama EU”

Investicioni plan za Zapadni Balkan vrijedan je devet milijardi eura, uglavnom bespovratne pomoći, a koliko će Crna Gora dobiti zavisiće od kvaliteta projekata.

Auto-put, elektrane, pruga

Podsjetimo, iz kancelarije glavnog pregovarača je nedavno saopšteno da se još ne zna koliko će Crna Gora povući sredstava od predviđenih devet milijardi za Zapadni Balkan. Osnov za kandidovanje je da se ti projekti nađu na jedinstvenoj listi.

U tom dokumentu našli su se projekti poput nastavka auto-puta, prije svega dionice Mateševo -Andrijevica, za koju je naručena studija, zatim jadransko-jonski gasovod, hidroelektrane na Morači i Komarnici, zaobilaznice u nekoliko gradova, razvoj oba aerodroma, rekonstrukcija željeznice, vodosnabdijevanje u mnogim gradovima, izgradnja tri gimnazije, nekoliko osnovnih škola, zgrada za mnoge državne institucije…

Ipa projekti

Vlada je u kvartalnom izvještaju konstatovala da je usljed proglašenja epidemije virusa COVID-19, tokom II kvartala 2020. došlo do usporavanja sprovođenja projekata u okviru programa IPA 2014. i IPA 2015, kao i priprema za ugovaranje projekata obuhvaćenih programima IPA 2016, IPA 2017. i IPA 2018.

Izor: Dnevne novine

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ekonomija

Danilovgrađani plaćaju paprene račune za vodu, nekad i do 70 eura

Foto: RTCG, Izvor RTCG

Danilovgrađani već dvije godine plaćaju paprene račune za vodu, a cijene se kreću od 25 pa do nevjerovatnih 70 eura.
Danilovgrađanin Dušan Kalezić kaže da je za njegovu četvoročlanu porodicu račun za vodu bio od 40 do 70 eura, navodi se u prilogu TVCG.

Navodna potrošnja vode je bila od 25 do 35 kubika.

“To je skroz nerealno. Više puta smo se obraćali Vodovodu i tražili su da nam zamijene sat. To su i uradili, ali stanje se nije promijenilo”, požalio se Kalezić.

Kalezić tvrdi da njegova porodica ljeti plaća veći račun za vodu, nego za struju.

“To je za mene neprihvatljivo. Pored toga, mi uredno plaćamo račune. Ja ne bježim od svojih obaveza, ali isto tako ne želim da nadležni bježe od svojih. Neka utvrde odakle ovolika potrošnja vode”, ukazao je Kalezić.

Milo Janjušević, predsjednik Skupštine stanara jedne stambene zgrade u Danilovgradu kaže da je više od 400 građana užeg centra grada povezano na lokalnu kanalizacionu mrežu.

Svaki od tih stanara plaća 1,15 eura po kubiku vode.

“Ja živim u petočlanoj porodici i uklapamo se u prosjek 25 kubika što se tiče potrošnje. U januaru naš račun je iznosio 50 eura. Kod nas cijena računa za vodu prevazilazi račun za struju”, kazao je Janjušević.

Janjušević je kazao da se 2021. godine uselio u zgradu u Danilovgradu i da su tada zatekli astronomske cijene računa za vodu.

“Cijena je tada bila 63 centa po kubiku, a 68 centi je bio kubik za odvođenje otpadnih voda. Zatim smo dobili informaciju da je kubik povećan sa 68 centi na 1,15 eura. Zaprepastili smo se. Nama je odgovarajuća cijena od 0,63 centra u zbiru”, pojasnio je Janjušević.

Janjušević tvrdi da se iz lokalne uprave povodom ovog problema niko nije oglasio.

“Ispred mjesne zajednice mi smo inicirali ovaj problem. Obratili smo ser i Centru za zaštitu potrošača i čekamo od njih odgovor”, zaključio je on.

Ekipa emisije Mreža kontaktirala je preduzeće danilovgradskog Vodovoda kako bi im postavili pitanje vezano za ovaj problem građana, ali im do emitovanja emisije niko nije odgovorio.

Uz “Pomoz Bog” i “Smrt fašizmu” veći računi za vodu

Nastavite čitanje

Ekonomija

Ograničene marže za preko 500 proizvoda

Premijer Milojko Spajić saopštio je nakon sjednice Vlade da su danas donijeli odluku o ograničavanju marži na preko 500 artikala.

“To znači, ne samo da se ne zaustavlja rast cijena tih proizvoda, nego se smanjuju cijene određenih proizvoda. Do danas smo govorili da ćemo zaustaviti rast cijena, a sad govorimo o smanjenju cijena. Pozdravljam i privredu koja je prihvatila jednu ovakvu mjeru”, saopštio je Spajić.

Spajić je saopštio da se na ovaj način pokušava zaustaviti inflacija.

Evropa sad 2 će, kako je saopštio, biti sljedeći korak u podizanju životnog standarda Crne Gore.

“Nadamo se da tada nećemo imati uvoz inflacije, i nadamo se da ćemo ući u period kada će se NETO standard građana dodatno povećavati”, istakao je Spajić.

Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj pojasnio je da će trgovci biti u obavezi da obilježe pomenute proizvode.

“Ovo je nešto što trgovine moraju da sprovedu u djelu. Uvezali smo standard građana, drugo dali smo prednost domaćoj proizvodnji, i dogovor sa privredom bitan element, pokazali su spremnost za zajedničku saradnju”, naveo je Đeljošaj.

Kazao je da će manji marketi biti oslobođeni ove odluke.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije