Connect with us

Ekonomija

Neradna nedelja: Unija poslodavaca poziva Ustavni sud

odluka o neradnoj nedjelji

Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG) uputiće Ustavnom sudu inicijativu za ispitivanje Zakona o unutrašnjoj trgovini kojim je predviđeno uvođenje neradne nedjelje za trgovine na malo i veliko. Savjetnik za pravna pitanja i socijalni dijalog u UPCG Filip Lazović u razgovoru za Dnevne novine navodi da se izmjenama Zakona, o kojem su prije dva dana poslanici završili raspravu, krši korpus ekonomskih prava.

“Vjerujemo da će Zakon vrlo brzo biti predmet ispitivanja ustavnosti, odnosno da će vrlo brzo biti upućena ustavna inicijativa. U Hrvatskoj je Ustavni sud tri puta ukinuo ovakav zakon, iz sličnih razloga iz kojih će se to vjerovatno desiti u Crnoj Gori. To zaista predviđamo kao jednu realnu mogućnost”, rekao je Lazović.

U Uniji smatraju, kako dodaje Lazović, da proces usvajanja nije dobar jer nije konsultovana privreda, a zakon se i te kako ticao nje.

“Izmjene smatramo problematičnim i sa aspekta velikih trgovinskih sistema i sa aspekta malih. Crnogorska privreda se sastoji od 95 odsto malih i srednjih preduzeća. Negativne efekte koje će usvajanje Zakona donijeti možemo posmatrati u budućnosti, naročito jer smo se strateški opredijelili da nam turizam bude glavna privredna grana. Postavlja se pitanje da li sebi možemo priuštiti luksuz da se odričemo ogromnog prometa koji se, između ostalog, dešava i nedjeljom, a na koji utiču brojni turisti na primorju i na sjeveru”, ukazao je Lazović.

Primjena nakon ljeta

Odredba koja se odnosi na uvođenje neradne nedjelje, kako su našem listu kazali u Ministarstvu ekonomije, počeće da se primjenjuje tri mjeseca nakon stupanja Zakona na snagu, tačnije na jesen. Razlog za odlaganje primjene, kako su objasnili, jeste ostavljanje prostora poslodavcima da se organizuju i usklade poslovanje u odnosu na izmjene koje ovih dana treba da usvoji Skupština.

“Zakon stupa na snagu osam dana od objavljivanja u Službenom listu, a primjena odredbe koja se odnosi na
neradnu nedjelju tri mjeseca nakon stupanja na snagu. Razlog za to je usklađivanje poslovanja i funkcionisanja poslodavaca u odnosu na propisanu odredbu”, objasnili su u Ministarstvu.

Spremni da podrže zakon

Sudeći po komentarima vladajuće koalicije i dijela opozicionih partija očekuje se da izmjene i dopune Zakona budu usvojene. Nacrtom se definiše da trgovine, osim utvrđenih izuzetaka, imaju nedjelju kao slobodan dan. Ministarka ekonomije Dragica Sekulić istakla je u Skupštini da je Vlada amandmanom jasno definisala izuzetke bez mogućnosti da se oni prošire. To znači da tržni centri među kojima su Delta City i kotorska Kamelija, a kojima je Ministarstvo odbilo zahtjev za izuzećem, neće moći da rade nedjeljom.

“Smatramo da neće doći do pada prometa i pazara trgovaca. Stav privrednika je da će doći do prelivanja pazara iz jednog dana u drugi i da zbog toga neće biti smanjen ni promet, ni profit, a samim tim neće doći do otpuštanja radnika i na takvu komunikaciju se moramo osloniti”, poručila je Sekulić.

Nedjeljom i u dane državnih i drugih praznika, kako je precizirano, trgovina na veliko i malo može se obavljati u apotekama, specijalizovanim prodavnicama ili kisocima za prodaju hljeba, pekarskih proizvoda i kolača, cvijeća, suvenira, štampe, sredstava za zaštitu bilja ili pogrebne opreme, benzinskim stanicama ili prodavnicama za trgovinu na malo u okviru benzinskih stanica, kao i na pijacama, štandovima, tezgama, vitrinama i automatima izvan pijaca i pokretnim prodavnicama. Dopunama Zakona je predviđeno da poslodavci koji prekrše odredbu i otvore svoje radnje nedjeljom, mogu biti novčano sankcionisani od 1.000 do 10.000 eura, a predviđeno je i zatvaranje objekta. D.J.

Neće doći do zapošljavanja

U UPCG ukazuju da neradna nedjelja neće dovesti do zapošljavanja.

“Što se tiče otpuštanja to je sada teško znati. Sigurno je da neradna nedjelja kao posljedicu neće imati nova zapošljavanja”, kazao je Lazović, dodajući da su od najavljenih izmjena počeli intenzivnu komunikaciju sa članstvom.

Privrednici su im, kako je istakao, predočavali gubitke na nedjeljnom, mjesečnom i godišnjem nivou ukoliko se zakon usvoji.

“Možemo govoriti o prelivanju prometa među u ostale dane kada pričamo o domaćim državljanima kao potrošačima, ali kada pričamo o turista onda moramo imati u vidu da ćemo imati gubitke”, rekao je Lazović.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ekonomija

Manja rata, lakše do kredita

Gotovinski kredit bez troškova obrade do 30. aprila 2024.

Lovćen banka pripremila je specijalnu ponudu – gotovinski kredit u iznosu do 25000 eura uz rok otplate do 96 mjeseci, bez troškova obrade za kreditne zahtjeve primljene u periodu od 1. marta do 30. aprila 2024. godine. Imajući u vidu da banka ove godine slavi 10 godina uspješnog poslovanja, ova odluka  je samo jedan u nizu raznih benefita koji će u narednom periodu periodu biti omogućeni klijentima.

S obzirom da kreditna sposobnost građana varira iz godine u godinu i da su od strane klijenata česta pitanja upravo u vezi te teme, kreditni referenti banke savjetuju da se, ukoliko građani žele što nižu ratu, rok otplate kredita prilagodi njihovim mogućnostima odnosno trenutnoj kreditnoj sposobnosti, čime su i veće šanse za brzo odobrenje kredita nakon prikupljene dokumentacije.

U nastavku je reprezentativni primjer koji vam može pomoći u donošenju odluke o apliciranju za ovaj kredit: Za iznos kredita od 10.000 EUR i rok otplate 96 mjeseci, kamatne stope na godišnjem nivou iznose: nominalna kamatna stopa (NKS) je 8,45%, efektivna kamatna stopa (EKS) je 8,69%. U obračun efektivne kamatne stope (EKS) uključena je nominalna kamatna stopa, jednokratna naknada za obradu kredita 0% od iznosa kredita (0 EUR), naknada za 1 mjenicu (2 EUR) i naknada za upit u Kreditni registar CBCG (RKB) (3 EUR). Ukupan iznos koji klijent treba da plati je 13797,32 EUR, dok je iznos mjesečnog anuiteta 143,67 EUR. Ukupan iznos koji klijent plaća predstavlja zbir glavnice, ukupne kamate, naknada u vezi sa odobrenjem kredita i troškova mjenice i upita u Kreditni registar. Obavezno sredstvo obezbjeđenja je mjenica i mjenično ovlašćenje korisnika kredita, kao i administrativna zabrana.

U svim filijalama i putem Kontakt centra na tel.br.19993 mogu se dobiti neophodne informacije i savjetodavna podrška u odabiru optimalne ponude i mogućnosti za odobrenje.

Više informacija o gotovinskom kreditu potražite ovdje .

Continue Reading

Ekonomija

Od ponoći skuplji benzin i eurodizel

Refueling a car with gasoline or diesel fuel at a gas station.

Benzin će od ponoći poskupiti četiri centa, a eurodizel jedan cent, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Eurosuper 95 i 98 poskupiće po četiri centa i u narednih 15 dana će koštati 1,57, odnosno 1,61 eura.

Cijena eurodizela biće jedan cent i iznosiće 1,52 eura.

Cijena lož ulja ostaće nepromijenjena na 1,45 eura.

Posljednje promjene cijena bile su 13. februara, kada su sve vrste poskupile dva do pet centi.

Saglasno odredbama Uredbe o načinu i visini elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne cijene naftnih derivata, naredni obračun će se obaviti 11. marta, a eventualno izmijenjene cijene naftnih derivata važiće od 12. marta.

Continue Reading

Facebook

Najčitanije