Connect with us

Ekonomija

Sindikalna potrošačka korpa 1900 eura

woman with food in shopping cart at supermarket

Sindikalna potrošačka korpa (SPK) za period januar-mart 2024. godine iznosi 1900 eura. SPK je utvrdio Centar za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja (CEISI), prenosi portal RTCG.

Kako navode iz CEISI, u poređenju sa prethodnim kvartalom, odnosno četvrtim kvartalom 2023. godine (oktobar-decembar 2023), sindikalna potrošačka korpa zabilježila je rast u iznosu od 50 eura, odnosno 3 odsto, prenosi ovaj medij.

“Od ukupno deset kategorija troškova koje su definisane Metodologijom za izradu SPK, u ovom kvartalu zabilježen je rast u okviru četiri kategorije troškova i to – trošak prehrambenih proizvoda 4,31 odsto, trošak tekućeg održavanja domaćinstva 5 odsto, troškovi stanovanja i komunalija 6,82 odsto, i troškovi nabavke proizvoda za ličnu higijenu i njegu zdravlja  3,85 odsto”, saopšteno je iz Unije slobodnih sindikata.

Prikupljanjem novih cijena iz tri najveća trgovinska lanca u Crnoj Gori za 135 namirnica koje ulaze u sastav kategorije troškova prehrambenih proizvoda, odnosno 130 namirnica u ovom kvartalu s obzirom na sezonski karakter nekih od njih, utvrđeno je da izdatak za prehrambene proizvode u I kvartalu 2024. godine iznosi 605 eura.

 (Foto: Unija slobodnih sindikata CG)

“Ovo je iznos koji je potreban četvoročlanoj porodici da zadovolji potrebe za hranom i pićem na mjesečnom nivou, odnosno da obezbijedi adekvatan unos kalorija za sva četiri člana domaćinstva koji imaju umjerenu fizičku aktivnost na dnevnom nivou (prosječan dnevni unos posmatranog četvoročlanog domaćinstva je 10.680 kcal, odnosno 2.670 kcal po članu). U poređenju sa prethodnim kvartalom, došlo je do povećanja u iznosu od 25 eura”, navode iz Unije slobodnih sindikata.

Prema podacima, Unije, proizvodi koje domaćinstvo nabavlja u okviru svog tekućeg održavanja poskupili su za 5 eura pa u ukupnom iznosu za ovaj kvartal čine izdatak od 105 eura na mjesečnom nivou.

Situacija je ista i u kategoriji troškova nabavke proizvoda za ličnu higijenu i njegu zdravlja u okviru koje je evidentirano povećanje od takođe 5 eura na mjesečnom nivou, pa tako ova kategorija troškova iznosi 135 eura.

 (Foto: Unija slobodnih sindikata CG)

“Rast navedenih troškova rezultat je ukidanja akcije Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma “STOP INFLACIJI 100+” koja je imala za cilj ublažavanje inflacije i zaštitu građana od poskupljenja. Kako je pomenuta akcija prestala da važi 1. januara 2024. godine, došlo je do povećanja navedenih kategorija troškova SPK-a, s obzirom da isti datum označava i početak referentnog perioda za računanje nove SPK, odnosno SPK za I kvartal ove godine”, navodi se u saopštenju.

Kako se prvo tromjesečje 2024. godine odlikovalo pojačanom potrošnjom električne energije s obzirom na potrebu grijanja domaćinstava u zimskom periodu, te kako je došlo i do poskupljenja usluga vodosnabdijevanja, troškovi stanovanja i komunalija u ovom periodu iznose 235 eura na mjesečnom nivou što predstavlja uvećanje od 15 eura.

Ostalih šest kategorija troškova SPK-a nijesu zabilježile promjene u odnosu na prethodni kvartal.

Metodologija za izradu SPK-a bazirana je na uporednim iskustvima i analizama sindikata iz okruženja, čije su potrebe i način života slični kupovnim navikama potrošača u Crnoj Gori.

SPK obuhvata troškove života četvoročlanog domaćinstva – dvoje odraslih i dvoje djece školskog uzrasta, odnosno jednog/e desetogodišnjaka/kinje koji/a pohađa osnovnu školu i jednog/e petnaestogodišnjaka/kinje koji/a pohađa srednju školu.

SPK se sastoji od deset kategorija troškova i to prehrambenih proizvoda, imputirane rente, tekućeg održavanja domaćinstva, stanovanja i komunalija, obuće i odjeće, nabavke proizvoda za ličnu higijenu i njegu zdravlja, prevoza, obrazovanja i kulture, sporta i rekreacije, ljetovanja.

SPK se objavljuje kvartalno na veb stranici CEISI-a www.ceisi.me.

Advertisement

Ekonomija

Građanski aktivista Darko Zarubica predlaže inovativne korake za upravljanje otpadom u Danilovgradu

Darko Zarubica, građanski aktivista, iznio je ideju o upravljanju otpadom u Danilovgradu koje bi mogle značajno uticati na ekonomiju grada i kvalitet života građana.

Zarubica je istakao da Danilovgrad, sa svojih oko 18.500 stanovnika, generiše svakodnevno značajne količine organskog otpada. Prema njegovim proračunima, građani proizvode oko 5.200 kilograma organskog otpada dnevno, što na mjesečnom nivou iznosi čak 156.000 kilograma, odnosno impresivnih 1.872.000 kilograma godišnje. Ovaj otpad trenutno se transportuje i deponuje na Deponiju Livade, pri čemu grad godišnje plaća preko 80.000 € za njegovo prihvatanje.

Međutim, Zarubica tvrdi da bi se ovaj novac mogao iskoristiti na mnogo efikasnije načine. On predlaže da se dio ovog novca investira u nabavku manjeg vozila za prikupljanje smeća u ulicama gdje veliki kamioni ne mogu da prođu, ili čak u kupovinu kamiona-korpe, koji je neophodan, a koji opština trenutno iznajmljuje ili pozajmljuje od drugih subjekata.

Dodatno, Zarubica sugeriše da se dio sredstava uloži u postrojenje za dobijanje bio-briketa iz bio-otpada, kao što su grane i lišće. Ovi briketi mogu se koristiti za grijanje ili čak prodavati, čime bi se stvorile nove vrijednosti i radna mesta.

Zarubica ističe da je ključno da građani imaju direktnu korist od ovakvih inicijativa. On predlaže mogućnost umanjenja računa za one koji odvajaju otpad, kao i povoljne uslove za određene komunalne usluge, poput crpljenja septičkih jama ili orezivanja visokih stabala.

“Da bi ovi planovi zaživjeli, potrebna je volja i predan rad gradske uprave i njenih funkcionera. Mi, građani, plaćamo njihove plate i treba da insistiramo na efikasnom korišćenju naših sredstava”, zaključuje Zarubica.

Ideje Darka Zarubice otvaraju novo poglavlje u upravljanju otpadom u Danilovgradu, te postavljaju temelje za održiviju budućnost grada i njegovih građana.

Nastavite čitanje

Ekonomija

Počela isplata martovskih penzija

Iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) Crne Gore saopštili su da je počela isplata martovskih penzija.

Prosječna penzija (bez obračunate razlike) za mart iznosi 488,32 eura.

“Prosjedna isplaćena penzija sa obračunatim razlikama za mart iznosi 511,18 eura. Sredstva potrebna za isplatu svih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja za mart su 61,32 miliona eura”, istakli su iz Fonda PIO.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije