Connect with us

Kultura

Vaso Vuković i ove godine na regionalnom festivalu fantastične književnosti

Danilovgrad već tradicionalno ima svog predstavnika na Refesticon-u, Vasa Vukovića.

Objavljeno

on

Međunarodni žiri 11. Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON, odabrao je 32 kratke priče autora iz sedam država i 21 grada, za zbriku čija je tema transhumanizam. Danilovgrađanin Vaso Vuković će se ove godine predstaviti sa pričom “Bjegunci”.

Kako saopštavaju organizatori iz Lokalnog javnog emitera Radija Bijelo Polje, u knjizi će se naći 20 priča autora iz Srbije, četiri iz Crne Gore, po tri priče iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine i po jedna priča čiji autori su iz Slovenije i Njemačke.

Organizatori ističu da je priče anonimno bodovao žiri u sastavu Slobodan Vukanović (Crna Gora), Adnadin Jašarević (Bosna i Hercegovina), Tamara Lujak (Srbija), Blaga Žurić (Crna Gora) i Mirko Grdinić (Hrvatska).

Prema riječima urednika izdanja Dragića Rabrenovića, žiri je birao najbolje od 57 pristiglih priča iz devet država koje su tematski povezane motivom odnosa tehnologije i čovjeka, što je, kako se navodi, sve aktuelnija tema posebno zbog ubrzanog razvoja vještačke inteligencije, ali i mnogih drugih grana nauke.

Organizatori su se zahvalili svim učesnicima i čestitali autorima čije će se priče naći u knjizi, ističući da su među odabranima i nagrađivani pisci sa više objavljenih proznih djela, kao i početnici u ovoj književnoj formi.

Tematska zbirka će biti promovisana na 11. REFESTICON-u u Bijelom Polju o čemu će autori biti detaljno obaviješteni.

Organizator Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON je Lokalni javni emiter Radio Bijelo Polje, a pokrovitelji su Ministarstvo kulture i medija Crne Gore i Opština Bijelo Polje.

Spisak odabranih priča

1. Makaze – Tamara Lujak (Beograd)

2. Vi – Zoran Petrović (Beograd)

3. Put u raj – Dinko Osmančević (Banja Luka)

4. Berza vremena – Tanja Jocić Stamatović (Beograd)

5. U zagrljaju stonoge – Milan Kovačević (Novi Sad)

6. Zaboravi mi ime – Dejan Sklizović (Niš)

7. Digitalni impuls – Nenad Jevtić (Jošanica)

8. Meduzin smijeh – Igor Vučak (Sarajevo)

9. Napola nešto drugo – Miloš Petrik (Beograd)

10. Gaia – Bojan Staničić (Tivat)

11. Novi život – Nenad Mitrović (Bor)

12. Prostetička duša – Milan Simić (Beograd)

13. O ljudima i sablastima – Krunoslav Mikulan (Čakovec)

14. Pilula 33 – Petra Rapaić (Novi Sad)

15. Cellula transhumana extramitochondriata – Katarina Kukuruzović (Beograd)

16. Daunload – Sergej Stanković (Subotica)

17. Kad porastem biću kiborg – Marko Vujović (Podgorica)

18. Projekat Eden – Sofija Vojvodić (Beograd)

19. Reset – Milena Stojanović (Paraćin)

20. O ljubavi i nanobotima- Tamara Berger (Tamm)

21. Atomarmee – Miloš Marković (Kragujevac)

22. Bot – Ivan Marović (Mravince)

23. Ekvilibrijum – Veljko Vukadinović (Podgorica)

24. Kad anđeli zaćute – Tatjana Milivojčević (Sremska Mitrovica)

25. Stotinu smrti – Andrej Podobnik (Pula)

26. ZooHomoSapiens – Andrej Ivanuša (Maribor)

27. Bjegunci – Vaso Vuković (Danilovgrad)

28. U tvari – Predrag Vukadinović (Beograd)

29. Smisao – Željko Vladisavljević (Pančevo)

30. Običan ograničeni čovek – Goran Ćurčić (Zrenjanin)

31. Igraju mali dronovi – Jasmina Malešević (Beograd)

32. M.O.M. – Sanela Piranić (Sarajevo)

Dodatak priča po pozivu: O, moj Bože – Adnadin Jašarević (Zenica)

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kultura

Tri projekta iz Danilovgrada u Programu zaštite i očuvanja kulturnih dobara

Objavljeno

on

By

ADŽIJIN MOST

Vlada je usvojila Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu, kojim je obuhvaćemo 57 projekata sa 878 hiljada eura, koji će biti realizovani ove i u prvoj polovini 2025. godine.

Iz Ministarstva kulture i medija je saopšteno da je Ministarstvo kulture i medija odabralo 57 projekata i programe koji su uvršteni u ovogodišnji Program zaštite, a u cilju ravnomjerne podrške obuhvaćene su skoro sve opštine na čijim teritorijama se nalaze kulturna dobra.

Tri projekta će se realizovati i u Opštini Danilovgrad.

lzrada konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera na kulturnom dobru, Adžijin most

Adžijin most izgrađen je na staroj trasi karavanskog puta koji je vodio od Skadra preko Duklje do Nikšića. lzuzev zapisa koji svjedoče da potiče iz turskog perioda, o godini njegove gradnje nema preciznih podataka, To je jednolučna građevina urađena od fino klesanog kamena. Zbog  neodržavanja .obrastao je u vegetaciju, sa evidentnim pukotinama i u lošem je stanju. U cilju unapređenja njegovog stanja neophodno je izraditi projektnu dokumentaciju i sprovesti neophodne sanacione mjere. Za ove potrebe u okviru Plana biće izdvojeno 20 000€.

Završna sanacija objekta Umjetničke kolonije u Danilovgradu

Kako se navodi u Programu zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu ovaj objekat predstavlja dio ambijentalnih vrijednosti mikro lokacije na kojoj se nalaze kulturno dobro Spomenik podignut u čast poginulim borcima Danilovgrada i Bjelopavlića u NOR-u.

Objekat je, kako se navodi u Programu, u funkciji značajne ustanove kulture – Umjetnička kolonija u Danilovgradu koja je osnovaha je 1972. godine. U proteklom periodu urađen je projekat i u skladu sa njim sproveden veći dio sanacionih mjera, osim u dijelu zone potkrovlja i krova. U cilju završetka projektnih aktivnosti i stavljanja objekta u punu funkciju neophodno realizovati sanaciju zone potkrovlja i krova. Za ove radove u okviru Programa biće izdvojen iznos od 20 000€.

Konzervatorski tretman živopisa u pecžćinskim crkvama manastira Ostrog

Dvije male pećinske crkve manastira Ostroga su ostale sačuvane i predstavljaju ključne segmente ove svetinje. Crkva sv. Krsta oslikana je freskama, koje su radili poznati zografi Jovan i Radul, u XVII vijeku. Živopis crkve sv. Vavedenja u kojoj su smještene mošti sv. Vasilija Ostroškog prekrivenje debelim slojeviima čadi i u losem je stanju. U cilju očuvanja ovog značajnog kulturnog sloja neophodno je konzervatorski tretitirati oštećene i ugrožene partije živopisa u obje crkve.

Nastavite čitanje

Kultura

Pozorišna predstava Ivo Andrić “Na Drini Ćuprija”

Monolog – izbor odlomaka – u izvođenju Tihomira Stanića

18. oktobar 2024. godine, petak
20:00h
JU Centar za kulturu Danilovgrad
Cijena ulaznice: 5 e
Rezervacije: 068/290-444

Objavljeno

on

By

JU Centar za kulturu Danilovgrad 18. oktobra sa početkom u 20 časova upriličiće monološko kazivanje izabranih djelova romana ,,Na Drini ćuprija”, čiji je autor Ivo Andrić, dobitnik Nobelove nagrade, po izboru i u impresivnoj interpretaciji popularnog dramskog umjetnika, Tihomira Stanića.

Vjerni poštovalac i više od toga – zaljubljenik u Andrićev opus, poprilično fizički sličan velikom piscu, Stanić je tumačio njegov lik u filmsko-televizijskim produkcijama Znakovi (1995), Lajanje na zvezde (1998), Žućko (2012) i Proleće na poslednjem jezeru (2020). Znalački, sa dubokim emotivnim doživljajem Andrićeve pripovijesti, ali i sa pouzdanim iskustvom dramskog umjetnika koji zna šta čini efektnu cjelinu scenskog čina, Stanić je sklopio i angažovano, glumački briljantno izrekao svoj poduži monolog – tačnije originalan Andrićev tekst koji je naučio na pamet.

Prvak srpskog glumišta ostvario je više od 100 uloga u svim beogradskim, ali i u mnogim pozorištima van Beograda.
Impresivna je lista njegovih sjajnih glumačkih kreacija u igranim filmovima i TV dramama (od 1981. do 2020. snimao po dva, tri, pa i četiri filma godišnje).

Jedan je od najviše nagrađivanih za visoke glumačke domete.

Svoj veliki ugled potvrdio je i ulogama u repertoaru Opere i teatra Madlenianum: Karenjin (Ana Karenjina A. Petrasa), Crnjanski (Miloš, Crnjanski, S. Milovanović, I. Vujić, M. Latinović), Đakomo Kazanova (Kazanova protiv Don Žuana, M. Ilić).

Tihomir Stanić već dvije decenije kazuje u raznim prilikama Andrićeve misli i vizije, nabijene mudrošću, istorijskom istinom, ljepotom i duhom balkanskog čovjeka.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije

Pratite portal Volim Danilovgrad na Facebook-u, Instagramu i Viberu.