Connect with us

Društvo

Odmor u našem gradu: Biciklisti krenuli na 600km dugu stazu

Published

on

čiker mtb maraton 2018

“Čiker MTB maraton 2018” će startovati u nedelju 24.06.2018. godine. Maraton traje 10 dana i neće imati takmičarski karakter. Start maratona ce biti iz Kraljeva, a cilj ce biti u Ulcinju, na obali Jadranskog mora.

Na svojoj trasi maraton ce proći preko mnogih planina u Srbiji i Crnoj Gori od kojih su najpoznatije: Zlatibor, Zlatar, Jabuka, Durmitor, Rumija. Prolazeći pritom kroz: Guču, Požegu, Novu Varoš, Prijepolje, Žabljak, Šavnik, Nikšic, Podgoricu i Ulcinj.

Maraton ce se, u najvećem delu, kretati makadamskim, šumskim i planinskim putevima, obilazeći pri tome turističke destinacije u dve države.

Povratak u Kraljevo će biti organizovan 03.07.2018. godine.

Plan organizacije maratona po danima obuhvata:

1. Maraton kreće iz centra Kraljeva, prolazi pored osam vekova starog Manastira Žiča, odakle trasa nastavlja kroz Matarušku Banju, i putem u podnožju planine Stolovi do sela Bogutovac, gde će preko visećeg mosta maratonci preći reku Ibar. Od sela Bogutovac, trasa maratona nastavlja uz reku Lopatnicu, zatim obroncima planina Jelica i Čemerno, nakon čega se polako spušta do Guče, gde maratonci mogu posetiti čuveni “Muzej truba” i gde je planirano prvo prenoćište.

2. Iz Guče, trasa maratona drugog dana prolazi kroz gradić Požegu, zatim preko sela Zlakusa, poznatom po proizvodnji grnčarije, pored Potpećke pećine, preko sela Nikojevići i Rudine, dolazi do Zlatibora, gde će maratonci noćiti druge noći.

3. Trećeg dana maratonci će od Zlatibora, preko Gostilja, prolazeći pored poznatog vodopada i Stopića pećine, zatim kroz Ljubiš, rodno mesto Ljubivoja Ršumovića, pa pored Zlatarskog jezera, stići do Nove Varoši, u podnožju planine Zlatar, gde će biti organizovano treće noćenje.

4. Od Nove Varoši, preko Vodene poljane, gde se nalazi crkva brvnara Kozme i Damjana, pored vrha planine Zlatar (Golo Brdo 1627mnm), trasa maratona se, četvrtog dana, spušta do Prijepolja gde će maratonci imati mogućnost da obiđu poznati Manastir Mileševa.
Od Prijepolja trasa prelazi reku Lim, da bi, preko sela Župa i Hrta stigla do Kamene Gore na visini od oko 1300mnm, poznatoj po seoskom turizmu i čuvenom “Svetom boru”.

5. Petog dana maratona, biciklisti će preći granicu sa Crnom Gorom preko Vukovog brda, van zvaničnog graničnog prelaza, odakle će se, preko Mataruga i Kosanice, trasa spustiti do čuvenog mosta na Đurđevića Tari.
Od Đurđevića Tare, strmim putem trasa maratona vodi do Žabljaka, gradića na najvišoj nadmordkoj visini na Balkanu na 1465m, koga okružuju 23 planinska vrha planine Durmitor, visine preko 2300m nadmorske visine. Na Žabljaku će se završiti peti dan maratona.

6. Trasa od Žabljaka, pored Vražjeg jezera preko Gornje Bukovice, dolazi do Šavnika gde je planirana duža pauza za odmor i užinu maratonaca, jer ih od Šavnika čeka najzahtevnija deonica na celom maratonu, uspon do mesta Krnovo na 1490mnm. Od Krnova trasa se blago spušta do Ski-centra Vučje, gde će maratonci noćiti šestu noć.

7. Ujutru sedmog dana maratonci će se od Vučja spustiti u Nikšić, grada izgrađenog pored rimskog vojnog utvrđenja Onogošt, izgrađenog u IV veku. Posle pauze u Nikšiću, maratonci će nastaviti do čuvenog Manastira Ostrog iz 17. Veka.
Od Manastira Ostrog trasa maratonce vodi kroz Danilovgrad, mesta na desnoj obali reke Zete, zatim dolinom Zete do Podgorice, prestonice Crne Gore i konačne deestinacije sedmog dana.

8. Osmog, poslednjeg dana pedaliranja, trasa maratona će od Podgorice, preko Virpazara, pa putem pored Skadarskog jezera, maratonce dovesti do same granice sa Republikom Albanijom, pri čemu će sa prevojne tačke na planini Rumiji, imati veličanstven pogled na Skadarsko jezero, deo grada Skadra u Albaniji, adu reke Bojane i Jadransko more.
Nakon pauze na vidikovcu, maratonce će trasa lagano spustiti do Ulcinja, najjužnije tačke na Crnogorskom primorju, gde će se nalaziti cilj “Čiker mtb maratona 2018”
Ukupna dužina trase maratona iznosiće oko 600km

9. Deveti dan maratona zamišljen je kao “slobodan dan” kada će učesnici maratona imati mogućnost da uživaju u lepotama ulcinjskim plaža i Ade Bojane.
U večernjim časovima devetog dana biće organizovano tradicionalno “Završno veče” za sve učesnike, goste, kao i predstavnike turističkih organizacija gradova kroz koje je maraton prošao.

10. Desetog dana učesnici maratona se organizovano autobusima vraćaju do Kraljeva, dok se njihovi bicikli prevoze teretnim vozilima. Dolaskom u Kraljevo, u večernjim časovima 03.07.2018. biće zvanično završen “Čiker mtb maraton 2018”.

Maraton dug 600 km. krenuo iz Kraljeva ka Crnoj Gori. Biciklisti dolaze u Danilovgradu u subotu i prave pauzu na trgu 9. Decembar . Zelimo im srećan put i da ih posluži lijepo vrijeme.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Društvo

Grgurović: Martinići dobijaju put kakav zaslužuju, ovo će biti istorijska godina za Danilovgrad

Published

on

By

Foto MediaBiro

Povodom početka rekonstrukcije Martinićkog puta radove su obišli predstavnici Opštine Danilovgrad. Riječ o projektu vrijednom 5,41 miliona eura, a rok za završetak radova na ovoj 8,6 kilometara dugoj dionici Pažići-Spuž-Stologlav, su sedam mjeseci od njihovog početka.

“Nakon jednog mukotrpnog rada, obezbjeđivanja sredstava za eksproprijaciju, za izvođenje novog projekta, revizije, izbora novog izvođača radova, novog stručnog nadzora koji je uveo izvođača u posao. Projekat se radi iz dvije faze, prve faze Burum-Ljutotuk koja je u dužini 5,1 kilometar, gdje nam je skoro gotova eksproprijacija, imamo nekih određenih izmjena u projektu. Imamo i drugu fazu gdje je krenula eksproprijacija, gdje ima nekih više od 100 vlasnika nepokretnosti. Sve rješavamo u hodu. Vjerujemo da ćemo za vrijeme dok budemo završili prvu fazu, koja je maltene dvije trećine puta, riješiti probleme sa eksproprijacijom puta,” naveo je predsjednik Opštine Danilovgrad, Aleksandar Grgurović.

Aleksandar Grgurović, Foto MediaBiro

Kao novi izvođač barska kompanija “Putevi Bar” radi rekonstrukciju Martinićkog puta, ugovor o tom poslu sa Opštinom Danilovgrad potpisali su 26. marta.

“To je ozbiljna firma, a ako se stvore povoljni uslovi mislim da će sedam mjeseci biti dovoljno za završetak radova. To je firma koja nije sama u ovom poslu, imaju izuzetne reference za određene poslove, ja sam izuzetno zadovoljan. Imamo stručni nadzor koji kontroliše radove, imamo nadzor ispred opštine, imaćemo jedan dinamički plan da na svakih 15 dana provjeravamo šta se odradilo. Imaćemo nova autobuska stajališta, u dijelu Burum – Spuž imamo trotoar sa obje strane, cijelom dužinom će biti trotoar sa jedne strane, riješene probleme atmosferske kanalizije u dijelu Burum – Spuž, takođe se radi kompletna nova hidrotehnika. Vjerujem da će građani Martinića dobiti put kakav zaslužuju,” naveo je Grgurović.

Predrag Pajović, Foto MediaBiro

Nadu da će ovaj put biti zamajac razvitka čitavog ovog kraja istakao je predsjednik Skupštine Opštine Danilovgrad, Predrag Pajović

“Ako uzmemo u obzir da je oko 110.000 turista posjetilo manastir Ostrog u ovoj godini, to vam dovoljno pokazuje kolika će frekvencija biti i koliko će se razvijati vjerski turizam i koliko će to naročito imati značaja za Spuž i ovaj dio Martinića. Kvalitet života će biti na većem nivou, jer će dionica od centra Podgorice do Martinića u ovom dijelu biti od deset do 15 minuta,” naveo je Pajović.

Veliko zadovoljstvo zbog konačnog početka radova izrazili sui  mještani.

“Mogu vam reći da je ovo veoma značajan projekat, ne samo za Bjelopavliće i opštinu Danilovgrad, već uopšte za Crnu Goru. Ova sadašnja vlast je sad uspjela da osigura sredstva kako bi ovaj projekat bio doveden do kraja,” naveo je mještanin Žarko Tomašević.

“Građani će ovim projektom dobiti jedan kvalitetan i bezbjedan put. Više smo nego zadovoljni, građani moraju da iskažu zadovoljstvo što ćemo nakon niza godina dobiti kvalitetan put,” dodao je mještanin Milo Perović.

Opština Danilovgrad osim ove kapitalne investicije, radi i na drugim infrastrukturnim projektima.

“Možemo da najavimo da Opština Danilovgrad trenutno ima veliki investicioni zamah, otvoren je tender za izvođenje radova na putu Studeno, gdje radimo proširenje puta radi sigurnosti nekih krivina. Otvorili smo tender koji će biti zatvoren 31. maja, gdje ćemo izabrati izvođača za prvu dionicu od pola miliona eura, Imamo jednu dionicu prema manastiru Ostrog, između gornjeg i donjeg manastira. Imamo niz projekata koje pripremamo, koje radimo, tako da mogu da kažem da je ova godina istorijska za Danilovgrad,” poručio je predsjednik Opštine Danilovgrad, Aleksandar Grgurović.

Nastavite čitanje

Društvo

Manifestacija obilježavanja Svjetskog dana pčela održana u Spužu

Published

on

By

U prostorijama Osnovne škole “Njegoš” u Spužu danas je održana manifestacija povodom obilježavanja Svjetskog dana pčela. Manifestaciji je prisustvovao  predsjednik Opštine Danilovgrad, Aleksandar Grgurović, ali i brojni značajni gosti među kojima ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković, predstavnik dinastije Petrović Njegoš, princ Nikola, ambasadorka Slovenije u Crnoj Gori Bernarda Gradišnik, kao i Radule Miljanić, predsjednik Saveza udruženja pčelarskih organizacija.

Grgurović je izrazio svoje zadovoljstvo što se manifestacija obilježavanja Svjetskog dana pčela održava upravo u Danilovgradu, koji se može pohvaliti sa 79 registrovanih proizvođača meda. Dodao je i da je obaveza svih, na lokalnom i državnom nivou da stvore adekvatne uslove i daju podršku razvoju pčelarstva i zaštiti pčela.

U okviru obilježavanja Svjetskog dana pčela, u dvorištu Osnovne škole su posađena stabla medonosne lipe, kao simboličan doprinos očuvanju pčelinjih populacija i biodiverziteta. Meodnosne biljke pružaju neophodan izvor nektara i polena za pčele, omogućavajući im da prežive i obavljaju svoju vitalnu ulogu u oprašivanju biljaka.

Na samom kraju obraćanja, predsjednik Grgurović se zahvalio Savezu udruženja pčelarskih organizacija i njegovom predsjedniku, gospodinu Radulu Miljaniću na predanosti pčelarstvu i zaštiti pčela koja je neprocjenjiva za našu zajednicu, princu Nikoli Petroviću na promociji pčelarstva i ambasadorki Gradišnik na dijeljenju neprocjenjivih iskustava sa domaćim proizvođačima meda.

Podsjetimo, Svjetski dan meda obilježava se 20. maja kao dan posvećen promovisanju važnosti pčela i njihove zaštite širom sveta. Porijeklo ovog dana može se pratiti od inicijative koju je pokrenula Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) u saradnji sa Savezom pčelara Slovenije. Na osnovu ove saradnje, 20. maj je odabran kao Svetski dan pčela, jer se poklapa sa rođendanom Antona Janše, pionira moderne pčelarske tehnike i slovenačkog pčelara koji je imao veliki uticaj na razvoj pčelarstva.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije