Connect with us

Društvo

Podnošenje zahtjeva za legalizaciju nije vremenski ograničeno

Published

on

Podnošenje zahtjeva za legalizaciju bespravno podignutih objekata nije oročeno, odnosno nema zastarijevanja. To je ključna novina u prijedlogu izmjena Zakona o planiranju i izgradnji, koji je Vlada usvojila u četvrtak.

– Rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju počinje stupanjem na snagu izmjena zakona. Ko je podnio zahtjev po važećem zakonu nije dužan da ponovo predaje zahtjev, već će biti obaviješten što da dopuni od dokumentacije, kazao je Pobjedi generalni direktor Direktorata za razvoj stanovanja Marko Čanović. To znači, podvukao je, da izmjene zakona ne utiču na postupke završene po važećem zakonu, a da će se postupci koji su u toku okončati po odredbama novog zakona.

Orto-foto snimak

Mogu se, istakao je, legalizovati samo objekti koji se identifikuju na orto-foto snimku.

– Razlog za ovu izmjenu je činjenica što je nakon roka podnijeto 2.713 zahtjeva za legalizaciju, a veliki broj građana je tražio produženje roka, kaže Čanović i ističe da važnu novinu predstavlja izmjena kojom je stvorena pretpostavka za donošenje rješenja o legalizaciji za objekte koji su prepoznati važećim planovima, a ne ispunjavaju neki od urbanističkih parametara.

– Ova izmjena ima za cilj otklanjanje prepoznatih proceduralnih prepreka pri donošenju rješenja o legalizaciji, jer većina važećih planskih dokumenata sadrži smjernice kojim su u prostoru prepoznati bespravno sagrađeni objekti. Kroz planske dokumente su “uklopljeni svi objekti pod uslovom da ne narušavaju njihovu osnovnu razvojnu koncepciju. Međutim, većina ne ispunjava neki od urbanističkih parametara koji planska dokumenta propisuju za novu gradnju, pa se postupci prekidaju do donošenja plana generalne regulacije, objašnjava Čanović i ističe da je, kako je namjera da ovi objekti ostanu u prostoru, jer već postoji planski dokument koji to stanje uvažava, cjelishodno bilo stvoriti pretpostavku za to.

– Predloženo je ukidanje obaveze izrade projekta izvedenog stanja bespravnog objekta, izvještaja i izjave o pozitivnoj reviziji projekta, kazao je Čanović dodajući da će to pojeftiniti i pojednostaviti postupak legalizacije, te omogućiti legalizaciju zgrada.

– To pojednostavljenje neće ići na štetu bezbjednosti, jer je vlasnik dužan dostaviti analizu statičke i seizmičke stabilnosti bespravnog objekta u zavisnosti od površine, naveo je i istakao da je predloženo da arhitektonski biroi preuzmu poslove koje po važećem rješenju vrši Katastar i nadležni sekretarijati.

– Arhitektonski biroi će izdavati izvještaj o identifikaciji objekta na orto foto snimku i provjeru usklađenosti sa osnovnim parametrima i smjernicama planskog dokumenta. Izdavanje tog izvještaja podrazumijeva troškove za vlasnika bespravnog objekta, ali oni ne mogu biti ni približni cijeni izrade projekta izvedenog stanja, koja je ukinuta. Izrada projekta izvedenog stanja, naime, košta minimum deset eura po kvadratu, a troškovi revizije dva eura, kazao je on.

Troškovi

Značajna izmjena je, navodi, preimenovana naknada za komunalno opremanje građevinskog zemljišta za bespravne objekte u naknadu za urbanu sanaciju, te propisana obaveza opština da donesu programe urbane sanacije. Pojam urbane sanacije, kaže, bliže određuje svrhu legalizacije i definiše namjenu sredstava koja će se skupiti u procesu legalizacije, jer su u pitanju već izgrađeni prostori čija je sanacija neophodna.

– Visina naknade za urbanu sanaciju se utvrđuje propisom opštine u zavisnosti od zone, stepena i prosječnih troškova opremanja građevinskog zemljišta, troškova mj era urbane sanacije prostora devastiranih bespravnom gradnjom, načina plaćanja naknade i vrste i namjene objekta. Legalizacija će se Ii dalje moći platiti na rate i to 240 rata za objekte osnovnog stanovanja i 120 za ostale, kazao je Čanović.

Procedura za prijavljivanje

Čanović je objasnio i što sve treba od dokumentacije za legalizaciju po novom zakonu.

Nadležnom opštinskom sekretarijatu treba dostaviti: zahtjev za legalizaciju (na propisanom obrascu), elaborat premjera izvedenog stanja izgrađenog objekta koju izrađuje ovlašćena geodetska organizacija a ovjerava katastar, fotografije svih fasada u jpg formatu minimalne rezolucije 2 megapiksela, izvještaj privrednog društva ovlašćenog za poslove revizije o postojanju bespravnog objekta na orto foto snimku i njegove usklađenosti sa osnovnim urbanističkim parametrima važećeg planskog dokumenta i izjavu revidenta da je izgrađen u skladu sa osnovnim urbanističkim parametrima važećeg planskog dokumenta, dokaz o zabilježbi postojanja objekta u katastru objasnio je on. Nakon predaje zahtjeva, po pozivu nadležnog organa podnosilac dostavlja dokaz o plaćanju naknade za urbanu sanaciju.

– Potom dokaz o plaćanju posebne naknade za objekte na Primorju, analizu statičke i seizmičke stabilnosti koju izrađuje privredno društvo ovlašćeno za projektovanje ili izvođenje radova za objekte površine do 500 kvadrata, ili takvu analizu za veće objekte – objašnjava Čanović i dodaje da je ostalo rješenje po kojem vlasnik objekta osnovnog stanovanja može dostaviti izjavu da odgovara za štetu nastalu upotrebom, a takva izjava važi i za pomoćne objekte.

Izvor: Pobjeda

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Društvo

Radonjić: Insistiraću ponovo na formiranju Savjeta za razvoj i zaštitu Danilovgrada.

Published

on

By

Mitar Radonjić, magistar bezbjednosti i doktorand javnog prava, izrazio je duboku zabrinutost zbog nedavnog porasta kriminalnih aktivnosti u Danilovgradu. U svojoj  izjavi, istakao je hitnu potrebu za ponovnim uspostavljanjem Savjeta za razvoj i zaštitu Danilovgrada kako bi se adekvatno suprotstavili izazovima bezbjednosti koji sve više pogađaju našu Opštinu.

Radonjić je naglasio da se Policijska stanica OB Danilovgrad svakodnevno suočava sa ozbiljnim krivičnim djelima, uključujući nedavne incidente poput ugrožavanja sigurnosti i pronalazak ilegalnog oružja među građanima. Uz to, istakao je zabrinjavajuće statističke podatke koji ukazuju na porast kriminala, uključujući nedozvoljeno posjedovanje oružja i nasilničko ponašanje.

“Imajući u vidu činjenicu da PS OB Danilovgrad se svakodnevno susreću sa počiniocima težih krivičnih djela poput jučerašnjeg ugrožavanja sigurnosti, poput skorih pronalazaka oružja za uništavanje žive sile sa širokim dejstvom, sa čestim identifikovanjem učesnika u saobraćaju pod dejstvom PAS koliko danas ću poslati urgenciju predsjedniku SO Danilovgrad, predsjedniku Opštine i svim odborničkim klubovima u cilju ponovnog revitalizovanja Savjeta za razvoj i zaštitu grada jer je jasno da u Danilovgradu već postaje problem povećanje krivičnih djela koja su u vezi sa korištenjem PAS ali i povećanim prisustvom nelegalnog oružja među građanima.”, istakao je Radonjić.

Radonjić podsjeća i na inicijativu koju je prije godinu dana uputio tadašnjem predsjedniku SO ali je, kako ističe, to ostalo bez odgovora. Radonjić je podsjetio i na zabrinjavajuće trendove u Daniulovgradu.

“Tokom 2023-će identfikovano je izvršenje 7 krivičnih djela dozvoljeno držanje i nošenje oružja, 1 KD Izazivanje opšte opasnosti, 1 KD nasilničko ponašanje i 1 KD Ubijanje i mučenje životinja dok je po Zakonu o javnom redu i miru identifikovano 73 prekršaja.

Kumulativno gledano, izvršenja KD u Danilovgradu ima nešto manje nego 2022-e godine ali brine činjenica da je postoji veliki broj nedozvoljenog oružja i prisustvo PAS među građanima što je OB Danilovgrad u prošloj godini identifikovano.

Sa tim u vezi, dodatno zabrinjavaju podaci da Odeljenje bezbjednosti, odnosno Sektor kriminalističke policije raspolaže sa svega dva vozila od čega je, kako se navodi u meni dostupnim dokumentima, dotrajalo i tehnički neispravno dok je sistematizacijom predviđeno 9 službenika a oni su raspolagali sa 6 i to sa tehničkim sredstvima koja su poprilično zastarala.”, naveo je dalje Radonjić.

Radonjić ukazuje na potrenu da se sa lokalnog nivoa se pruži jača podrška Upravi policije ali i da svaki relevantni pojedinac sistemski u odnosu na svoju liniju rada preduzme određene aktivnosti kako bi Danilovgrad bio sigurniji ,  a to je, kako ističe, najbolje učiniti kroz ponovno formiranje Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave.

“Potrebno je da se što prije promijeni Odluka o formiranju ovog Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave u Skupštini Opštine na način da se poveća broj članova i da na čelu Savjeta bude predsjednik Opštine, a članovi predsjednik Skupštine Opštine, predstavnici Odeljenja bezbjednosti Danilovgrad sa nivoa inspektora sektora kriminalističke policije, predstavnik Službe zaštite i spašavanja, predstavnik Centra za socijalni rad, predstavnik Doma zdravlja sa nivoa izabranog ljekara, predstavnik Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, predstavnik Komunalne policije sa nivoa komunalnog policajca, predstavnik Crvenog krsta Danilovgrad, predstavnici svih osnovnih škola i danilovgradske Gimnazije, administrator lokalnog Omladinskog Centra, predsjednici svih odborničkih klubova u Skupštini Opštine Danilovgrad i tri predstavnika NVO sektora iz Danilovgrad jer ćemo samo tako uspjeti da se suprotstavimo kao društvo evidentnom porastu društveno-socijalnih anomalija.

Posljednja dešavanja kojima skoro pa svakodnevno svjedočimo u poslednjih mjesec dana, govore u prilog tome da problemu moramo pristupiti sistemski i profesionalno, svako sa svog aspekta djelovanja ali sinergetski jer jedino tako možemo doći do adekvatnog odgovora.

Kako sam prije rekao, prije više od godinu dana sam poslao dopis na koji nije odgovoreno i to me ne raduje i plašim se da donosioci odluka na lokalnom nivou ne razumiju važnost Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave i ovim putem apelujem da zajedničkim snagama učinimo sve da prevencijom adekvatno zaustavimo trend pojave društveno-socijalnih anomalija.”, zaključio je Radonjić.

Nastavite čitanje

Društvo

Raspisana tri tendera za infrastrukturu: Put ka Studenom, sanacija dionice ka Manastiru i Park u Pažićima

Published

on

By

Na sajtu javnih nabavki objavljeni su pozivi za učešće na tenderima za infrastrukturne projekte u Danilovgradu.

Nakon što su završeni pripremni radovi na proširenju puta ka Studenom koji su plod saradnje Opštine Danilovgrad i NVO “Studeno” prije dva dana raspisan je tender koji podrazumijeva sanacija puteva prema Studenom, prva faza, obuhvata sanaciju i asfaltiranje na dionicama Džogulja, Medeze – Popovići, Krstac, krak Studeno i krak Topolovo. Vrijednost postupka: 500.000€.

Prethodne godine sanirano je klizište na saobraćajnici koja povezuje Donji i Gornji Manastir Ostrog. Tender koji je raspisan prije dva dana i ima vrijednost 117.690€ podrazumijevaće nastavak sanacije odnosno drugu fazu rekonstrukcije saobraćajnice.

Tender je raspisan i za izgradnju Parka u Pažićima.

 

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije