Connect with us

Društvo

Vukotica: Voda iz bunara biološki neispravna, ko je odgovoran?

Najčešći sanitarni rizici na objektima za vodosnabdevanje seoskog stanovništva su odsustvo zona sanitarne zaštite i činjenica da se izvori zagađenja nalaze suviše blizu izvorišta. Problem je i to što održavanje i upravljanje sistemima često vrši nekvalifikovano osoblje.

Published

on

Analiza vode za piće u mjestu Vukotički do, na Vukotici, pokazala je da je u uzorku bila prisutna bakterija  ešerihija koli.

Uzorak vode sa vukotičkog bunara primljen je 22.06.2021. godine dok je analiza završena 28.06.2021.

Iz rezultata analize vidi se da je u uzorku utvrđena povećana koncetracija bakterije ešerihija koli, Koliformne bakterije i enterokoke (Nalaze se u crijevima i u fekalijama čovjeka i toplokrvnih životinja pa se koriste kao indikatori fekalne kontaminacije vode i namirnica. Enterococcus je rod u kojemu poznajemo najmanje 12 vrsta ali u čovjeka infekciju uzrokuju samo dvije. To su E. faecalis i E. faecium.)

Salmonela i protozoe nisu pronađene u uzorku.

Na osnovu navedenih mikrobioloških ispitivanja, ispitivani uzorak NE ODGOVORA uslovima Pravilnika o parametrima, provjeri usaglašenosti, metodama, načinu, obimu analiza i sprovođenja monitoringa zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku upotrebu. VODA NIJE ZA PIĆE!

U dijelu fizičke, fizićko-hemijske i hemijske analize kvalitet vode je, kako se navodi u nalazu, usaglašen sa uslovima Pravilnika o parametrima, provjeri usaglašenosti, metodama, načinu, obimu analiza i sprovođenja monitoringa zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku upotrebu. Ipak, zbog mikrobiološkog kvaliteta VODA NIJE ZA PIĆE!

Dejan Iković, koji dobar dio svog vremena provodi na Vukotici i koristi bunarsku vodu za piće i navodnjavanje revoltiran je nebrigom nekih mještana.

Čitavog života koristimo ovu vodu za piće, kao što su i naši stari. Sve je bilo u redu sa vodom dok poljoprivrednici nisu počeli koristiti kokošje đubrivo. Zamislite apsurda da se na 90 metara od bunara zaorava kokošje đubrivo. Bunar je najniža tačka i sva voda, nakon padavina, završava u bunaru. Nije ni čudo što su pronađene bakterije, kaže Iković navodeći da se i poljoprivredne kulture često prskaju hemijskim supstancama što, kako kaže, ponovo završava u bunaru.

Iković nije zadovoljan ni odnosom nadležnih jer, kako kaže, jedino što su dobili je obavještenje da voda nije za piće.

Dejan Iković je saglasan da vodu treba ponovno testirati jer se ista troši putem pumpi za potrebe nalivanja bašti i dalje navodi da zasigurno postoji način da voda ponovo bude za ljudsku upotrebu.

 


Opština, koja ima izdašne izvore pitke vode, od usvajanja Prostorno urbanističkog plana, nije donijela tj. usvojila Zone sanitarne zaštite svojih vodoizvorišta. Za ove potrebe je za 2021. godinu izdvojeno 55000€.

Zakon o vodama  uređuje pravni status i način integralnog upravljanja vodama, vodnim i priobalnim zemljištem i vodnim objektima, uslovi i način obavljanja vodne djelatnosti i druga pitanja od značaja za upravljanje vodama i vodnim dobrom.

Određivanje granica vodnog zemljišta definisano je  Pravilnikom o određivanju i održavanju zona i pojaseva sanitarne zaštite izvorišta i ograničenja u tim zonama. Prema ovom pravilniku zone zaštite se određuju prema broju stanovnika koji koristi vodu sa vodoizvorišta, protoku u litrima po sekundi, tipu terena na kojem se nalaze vodoizvorišta i vodozahvati. U odnosu na prethodno se definišu zone koje zauzimaju prostor oko izvorišta na različitim udaljenostima, I, II i III zona respektivno. 

U zavisnosti od tipa terena na kojem se nalazi vodoizvorište dozvoljena odnosno zabranjena je gradnja određenih objekata i sprovođenje radnji koje mogu ugroziti vodoizvorište  (Sjećate se groblja? Ono nikako nije smjelo biti ni razmatrano na planiranoj lokaciji ali ovo nije prvi put da Opština donosi dva dokumenta koja su u suprotnosti jedan sa drugim  – ili se dešava još veća zbrka, isti dokument predviđa dvije suprotne stvari na istom mjestu: istovremeno se štiti izvorište od urbanizacije i dozvoljava gradnja u slivu izvora sa koga se grad napaja pitkom vodom.).

 Zaštitne zone i mjere zaštite su davno trebale biti propisane i isto tako primijenjene ali to se još nije desilo. Tipični primjer nedogovornosti zbog koje građani već dvije godine troše svoje vrijeme na odbranu svog dvorišta je izgradnja prečistača za otpadne vode u Landži. Umjesto da Opština za kredit, koji treba da vrate građani, riješi zagađenje rijeke Zete, ona pravi još veće zagađenje.

Sistem vodosnadbijevanja treba da doprinese zaštiti zdravlja ljudi tako što će, stanovništvu datog područja, obezbijediti snabdijevanje zdravstveno ispravnom vodom za piće i u dovoljnoj količini. Ograničenja u obezbjeđivanju dovoljne količine zdravstveno bezbjedne vode za piće dostupne svima su: nedovoljan broj izvorišta, velika udaljenost izvorišta, teška pristupačnost izvorištima i/ili nedovoljna izdašnost izvorišta; ograničeni ili nedovoljni izvori finansiranja; tehnološki problemi (neobučenost osoba zaposlenih u procesima proizvodnje zdravstveno bezbjedne vode za piće, nedostatak opreme i zastarelost opreme); nedovoljna obrazovanost stanovništva i nepravilno rukovanje vodom za piće.

Pod zdravstvenom bezbijednošću vode za piće podrazumijeva se mikrobiološka i fizičko – hemijska ispravnost vode za piće uz obezbijeđenu zaštitu izvorišta, zdravstveno bezbjedno snabdijevanje i rukovanje vodom za piće.

Zdravstvena bezbijednost vode za piće se primarno ostvaruje odsustvom mikrobioloških štetnosti u vodi za piće, odnosno mikrobiološkom ispravnošću vode za piće. Mikrobiološka ispravnost vode za piće se mora stalno i neprekidno kontrolisati, posebno u urbanim sistemima vodosnabdijevanja. Dezinfekcija vode za piće je od neprocjenjivog značaja za obezbjeđivanje mikrobiološke ispravnosti.

Voda može biti put prenošenja bakterijskih, virusnih i parazitarnih oboljenja (kolera, tifus, dizenterija, hepatitis, gastroenteritis, askarijaze, leptospiroze itd.) ili pogoduje širenju oboljenja u koliko je nema u količinama dovoljnim za održavanje higijene (šuga, vašljivost i sl.).

U vodi za piće se mogu naći mnoge hemijske materije čije je dejstvo na čovjeka zavisno od vrste, koncentracije i načina djelovanja. Za razliku od mikroorganizama koji pretežno izazivaju akutna oboljenja kod čovjeka, uticaj štetnih materija iz vode za piće na zdravlje je uglavnom hroničan.

Advertisement
2 Comments

2 Comments

  1. Dejan Vuković

    19 08 2021 14:11 at 14:11

    Mislim da je ovo sa vodom porazavajuce gde god da neko zivi. Voda je elementarna stvar i pravo svakoga coveka. Mi smo porodicno do pre neki dan bili na odmoru u Crnoj Gori i zaista nismo u apartmanu imali ikakve probleme sto se tice vode. Mozda smo bili samo srecne ruke ili zato sto su nasi vise nego ljubazni domacini obezbedili svim gostima u smestajnom objektu aparat za preciscavanje vode. Na taj nacin smo i mi i deca bili sigurni da smo pili vodu proverenog kvaliteta.

  2. Zeljko

    19 08 2021 15:01 at 15:01

    Pored navedenog treba ispitati da li pojenje preko 300 ovaca tik uz 5 metara duboke bunare može da učini vodu biološki neispravnom.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Društvo

Radonjić: Insistiraću ponovo na formiranju Savjeta za razvoj i zaštitu Danilovgrada.

Published

on

By

Mitar Radonjić, magistar bezbjednosti i doktorand javnog prava, izrazio je duboku zabrinutost zbog nedavnog porasta kriminalnih aktivnosti u Danilovgradu. U svojoj  izjavi, istakao je hitnu potrebu za ponovnim uspostavljanjem Savjeta za razvoj i zaštitu Danilovgrada kako bi se adekvatno suprotstavili izazovima bezbjednosti koji sve više pogađaju našu Opštinu.

Radonjić je naglasio da se Policijska stanica OB Danilovgrad svakodnevno suočava sa ozbiljnim krivičnim djelima, uključujući nedavne incidente poput ugrožavanja sigurnosti i pronalazak ilegalnog oružja među građanima. Uz to, istakao je zabrinjavajuće statističke podatke koji ukazuju na porast kriminala, uključujući nedozvoljeno posjedovanje oružja i nasilničko ponašanje.

“Imajući u vidu činjenicu da PS OB Danilovgrad se svakodnevno susreću sa počiniocima težih krivičnih djela poput jučerašnjeg ugrožavanja sigurnosti, poput skorih pronalazaka oružja za uništavanje žive sile sa širokim dejstvom, sa čestim identifikovanjem učesnika u saobraćaju pod dejstvom PAS koliko danas ću poslati urgenciju predsjedniku SO Danilovgrad, predsjedniku Opštine i svim odborničkim klubovima u cilju ponovnog revitalizovanja Savjeta za razvoj i zaštitu grada jer je jasno da u Danilovgradu već postaje problem povećanje krivičnih djela koja su u vezi sa korištenjem PAS ali i povećanim prisustvom nelegalnog oružja među građanima.”, istakao je Radonjić.

Radonjić podsjeća i na inicijativu koju je prije godinu dana uputio tadašnjem predsjedniku SO ali je, kako ističe, to ostalo bez odgovora. Radonjić je podsjetio i na zabrinjavajuće trendove u Daniulovgradu.

“Tokom 2023-će identfikovano je izvršenje 7 krivičnih djela dozvoljeno držanje i nošenje oružja, 1 KD Izazivanje opšte opasnosti, 1 KD nasilničko ponašanje i 1 KD Ubijanje i mučenje životinja dok je po Zakonu o javnom redu i miru identifikovano 73 prekršaja.

Kumulativno gledano, izvršenja KD u Danilovgradu ima nešto manje nego 2022-e godine ali brine činjenica da je postoji veliki broj nedozvoljenog oružja i prisustvo PAS među građanima što je OB Danilovgrad u prošloj godini identifikovano.

Sa tim u vezi, dodatno zabrinjavaju podaci da Odeljenje bezbjednosti, odnosno Sektor kriminalističke policije raspolaže sa svega dva vozila od čega je, kako se navodi u meni dostupnim dokumentima, dotrajalo i tehnički neispravno dok je sistematizacijom predviđeno 9 službenika a oni su raspolagali sa 6 i to sa tehničkim sredstvima koja su poprilično zastarala.”, naveo je dalje Radonjić.

Radonjić ukazuje na potrenu da se sa lokalnog nivoa se pruži jača podrška Upravi policije ali i da svaki relevantni pojedinac sistemski u odnosu na svoju liniju rada preduzme određene aktivnosti kako bi Danilovgrad bio sigurniji ,  a to je, kako ističe, najbolje učiniti kroz ponovno formiranje Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave.

“Potrebno je da se što prije promijeni Odluka o formiranju ovog Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave u Skupštini Opštine na način da se poveća broj članova i da na čelu Savjeta bude predsjednik Opštine, a članovi predsjednik Skupštine Opštine, predstavnici Odeljenja bezbjednosti Danilovgrad sa nivoa inspektora sektora kriminalističke policije, predstavnik Službe zaštite i spašavanja, predstavnik Centra za socijalni rad, predstavnik Doma zdravlja sa nivoa izabranog ljekara, predstavnik Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, predstavnik Komunalne policije sa nivoa komunalnog policajca, predstavnik Crvenog krsta Danilovgrad, predstavnici svih osnovnih škola i danilovgradske Gimnazije, administrator lokalnog Omladinskog Centra, predsjednici svih odborničkih klubova u Skupštini Opštine Danilovgrad i tri predstavnika NVO sektora iz Danilovgrad jer ćemo samo tako uspjeti da se suprotstavimo kao društvo evidentnom porastu društveno-socijalnih anomalija.

Posljednja dešavanja kojima skoro pa svakodnevno svjedočimo u poslednjih mjesec dana, govore u prilog tome da problemu moramo pristupiti sistemski i profesionalno, svako sa svog aspekta djelovanja ali sinergetski jer jedino tako možemo doći do adekvatnog odgovora.

Kako sam prije rekao, prije više od godinu dana sam poslao dopis na koji nije odgovoreno i to me ne raduje i plašim se da donosioci odluka na lokalnom nivou ne razumiju važnost Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave i ovim putem apelujem da zajedničkim snagama učinimo sve da prevencijom adekvatno zaustavimo trend pojave društveno-socijalnih anomalija.”, zaključio je Radonjić.

Nastavite čitanje

Društvo

Raspisana tri tendera za infrastrukturu: Put ka Studenom, sanacija dionice ka Manastiru i Park u Pažićima

Published

on

By

Na sajtu javnih nabavki objavljeni su pozivi za učešće na tenderima za infrastrukturne projekte u Danilovgradu.

Nakon što su završeni pripremni radovi na proširenju puta ka Studenom koji su plod saradnje Opštine Danilovgrad i NVO “Studeno” prije dva dana raspisan je tender koji podrazumijeva sanacija puteva prema Studenom, prva faza, obuhvata sanaciju i asfaltiranje na dionicama Džogulja, Medeze – Popovići, Krstac, krak Studeno i krak Topolovo. Vrijednost postupka: 500.000€.

Prethodne godine sanirano je klizište na saobraćajnici koja povezuje Donji i Gornji Manastir Ostrog. Tender koji je raspisan prije dva dana i ima vrijednost 117.690€ podrazumijevaće nastavak sanacije odnosno drugu fazu rekonstrukcije saobraćajnice.

Tender je raspisan i za izgradnju Parka u Pažićima.

 

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije