Connect with us

Spuž

Počinje novi ciklus divlje deponije na Klikovačama

Published

on

Na inicijativu Agencije za zaštitu životne sredine uz finansijsku podršku Ministartsva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma prije desetak dana sanirana je  divlja deponija na Klikovačama.

Novi spomenik nekulturi ubrzo je počeo rasti.

Nažalost još uvijek ne postoji jasna strategija upravljanja otpadom a o kaznenoj i preventivnoj politici da i ne govorimo.

 


Sa skorašnje akcije čišćenja

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Spuž

Donatorsko veče u OŠ “Njegoš” u Spužu: Žele promijeniti dotrajale i oštećene podove u učionicama

Povodom proslavljanja Dana škole OŠ “Njegoš” iz Spuža vas poziva na jedno, veoma posebno, veče koje se priređuje u školi u Spužu, 14. maja u 18.00 časova. Organizuje se donatorsko veče sa ciljem da se prikupe sredstva za zamjenu podova u učionicama. Glavni donatori su umjetnici, stvaraoci sa teritorije Danilovgada, a i šire, koji su za ovu priliku donirali  svoja umjetnička djela.

Published

on

By

Kako nam je kazala direktorica ove ustanove, Tatjana Jokić, donatorsko veče se organizuje sa ciljem da prikupljanja sredstvava kako bi se promijenile dotrajali i oštećeni podovi u učionicama. Glavni donatori su umjetnici, stvaraoci sa teritorije Danilovgada, a i šire, koji su za ovu svrhu donirali neko svoje umjetničko djelo. Očekujemo da ćete podržati našu akciju tako što ćete prisustvovati ovom događaju, lijepo se zabaviti i na licitaciji kupiti neko umjetničko djelo.

Svakako, ukoliko niste u mogućnosti da prisustvujete ovom lijepom događaju OŠ “Njegoš” iz Spuža možete podržati tako što ćete, u skladu sa svojim mogućnostima, uplatiti novac na žiro račun škole 510-20090-292, ili u skladu sa svojom djelatnošću pomoći u adaptaciji školskog prostora.

 Iz škole se nadaju velikom odzivu svih privrednika opštine Danilovgrad. Svim privrednicima, učesnicima licitacije, u znak zahvalnosti, portal Volim Danilovgrad poklanja besplatnu reklamu.

Nastavite čitanje

Društvo

Filantropija u/za Danilovgrad, XIX i XX vijeka

Published

on

By

Riječ filantropija vodi porijeklo od grčkih riječi philos-prijatelj (ljubav), i anthropos-čovjek (čovječanstvo). Prevodi se kao čovjekoljublje, dobročinstvo i želja da se pomogne drugima. Istorija filantropije je stara koliko i civilizacija. Postoje dokazi o filantropskim aktivnostima od perioda staroegipatske i staroindijske, preko helenske, do ranohrišćanske i islamske civilizacije. 

Knjaz Nikola je siromašnima poklanjao zemlju i kuće, koje su bile u državnom vlasništvu. Takođe, nakon što se dio muslimana, nakon 1878. godine, iselio iz Crne Gore, knjaz je kupovao neka njihova imanja, a onda ih je često poklanjao onima koji nijesu imali veliku imovinu. Izdvajao je novac i za opšte potrebe.

Pomagao je izgradnju puteva i vjerskih objekata. Tako je priložio 300 fiorina za izgradnju crkve u Spužu, za popravku Zetskog doma opredijelio je prihod od drugog izdanja svog djela „Pjesnik i vila“, 1.000 fiorina, a za gradnju puta od Presjeke do Nikšića, 10.000 fiorina za gradnju puta od Danilovgrada do Nikšića. Vrijednost knjaževe donacije za gradnju puta od Danilovgrada do Nikšića bila je jednaka iznosu 10 godišnjih plata profesora gimnazije.

Samo tokom 1893. godine knjaz Nikola je za gradnju crkava dao: 2.400 fiorina za crkvu Sv. Jovana Krstitelja u  Bajicama, 1.200 fiorina za crkvu Sv. Petra Cetinjskog kod Spuža.

Komandir Jovica Radović je crkvi u Martinićima darovao dva velika svijećnjaka pred carske dveri.  Komandir Radović je istoj crkvi poklonio dva svijećnjaka u vrijednosti od 48 kruna, a za svoju dušu i dušu njegove supruge Begice sagradio je most na rječici Ljutotuku.

 

Mileta Ćipović iz Danilovgrada je 1907. godine ostavio kuću i zemlju školi. Ćipović u svojoj oporuci kaže:

“ „Ostavljam školi na Danilovgrad, koju sada na svoja sredstva podižem na Rsojevici, svu zemlju koju imam ispod škole u 5 komada (oko 15 rala) u zv. mjesto „Veljem polju“. Tačne granice ove moje imovine odrediće se naročitom prosvjetnosudskom komisijom poslije moje smrti. Tako isto, ostavljam pomenutoj školi svoju dvokatnu kuću koja se nalazi kod škole pod Rsojevicom pri vrhu zavještane imovine kao i sve zemljište što mi kući pripada. Gornja imovina koju dobrovoljno zavještavam isključivo svojoj zadužbini, ne smije se prodati, niti od škole otuđiti, a prihod iste imovine da ide u školski fond kojim će rukovoditi Ministar prosvjete u smislu postojećeg zakona o narodnijem  školama u Knjaževini Crnoj Gori“.

„Društvo za pomaganje zanata i trgovine u Crnoj Gori“ osnovano je 1902. godine. U Danilovgradu je 1910. godine počela s radom fabrika za preradu vune.

1967. godine Republički sekretarijat za obrazovanje, nauku i kulturu SR Crne Gore, pri Osnovnoj školi „Vuko Jovović“ u Danilovgradu osnovan fond „Vlajko Brajović“ za školovanje najboljih učenika iz danilovgradske opštine.

Izvor: Primjeri filantropije u Crnoj Gori do kraja XX vijeka, Fakt

 

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije