Connect with us

NVO Sektor

CDE: Podizanje kapaciteta za mapiranje i monitoring Natura 2000 područja

Published

on

Crnogorsko društvo ekologa u saradnji sa Wildlife Montenegro organizuje dvodnevnu radionicu “Podizanje kapaciteta za mapiranje i monitoring Natura 2000 područja koja će se održati 30. i 31. avgusta u Hotelu Philia, Donja Gorica.

Evropska ekološka mreža NATURA 2000 donosi novi koncept vrednovanja i upravljanja prostorom i prirodom u Crnoj Gori sa ekološkog, drustvenog i ekonomskog aspekta.

Crna Gora je do sada istražila oko 20 % svoje teritorije za potrebe uspostavljanja NATURA 2000 ekološke mreže. Međutim podaci dobijeni ovim istraživanjima se ne koriste za donošenje urbanističkih  planova, energetskih, turističkih, poljoprivrednih i drugih razvojnih planova. Tako dolazi do realizacije brojnih projekata (urbanizacije, izgradnje hidroelktrana, brzih saobraćajnica) čiji utucaj na NATURA 2000 staništa nije procijenjen.

Nadležne institucije iako sa zakašnjenjem rade na istraživanju ekosistema u cilju uspostavljanja NATURA 2000 mreže u Crnoj Gori, ali nedostaje komunikacija, informisanje, edukacija sa lokalnom zajednicom.

U vezi sa tim radonica se organizuje u cilju podizanja kapaciteta za brže i efikasnije mapitanje, a u budućnosti  i  upravljanje Natura 2000 područja, zaključili su iz CDE-a.

Radionica se  se realizuje u sklopu projekta “Podizanje kapaciteta OCD za aktivno učešće u uspostavljaju ekološke mreže Natura 2000 i njenom upravljanju” kao dio šireg projekta „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“. Projekat je finansijski podržan Evropke unije.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NVO Sektor

Projekat “KompostirajDG” privukao veliko interesovanje: Preko 200 domaćinstava se prijavilo za učešće

Published

on

By

A woman's hands pour compost into a new pot. Gardening work.

Nakon uspešne prve faze projekta “KompostirajDG”, Organizacija Zero Waste Montenegro objavljuje javni poziv za učešće u drugoj fazi ovog inovativnog programa. Već se prijavilo preko 200 domaćinstava koja su izrazila interesovanje za ovu sjajnu praksu koja se širi među građanima opštine Danilovgrad.

Ovaj poziv otvoren je za sve zainteresovane građane i građanke opštine Danilovgrad, koji žele da doprinesu očuvanju životne sredine i promovišu održivu praksu u svom domaćinstvu. U okviru projekta, svako domaćinstvo će dobiti kantu od 9 litara sa karbonskim filterom za odlaganje otpada od hrane u kuhinji, kao i tečni preparat sa efektivnim mikroorganizmima – “Eko EM Plus”.

Ova inicijativa omogućava korisnicima da na efikasan način kompostiraju otpad od hrane u sopstvenom domaćinstvu, stvarajući bogat kompost koji može biti korišćen za đubrenje bašti i biljaka. Korišćenjem efektivnih mikroorganizama, proces kompostiranja postaje brži i efikasniji, a kuhinjski otpad se održava bez neprijatnih mirisa.

Prijave su otvorene do 1. maja 2024. godine, a zainteresovani građani mogu se prijaviti putem online obrasca dostupnog na sledećem linku: LINK ZA PRIJAVU

Ovaj projekat sprovodi NVO Zero Waste Montenegro u okviru programa “Smanjenje emisije metana iz gradova – Fork to Farm”, koji finansiraju Globalni centar za metan i UMI Fond. Prvu fazu projekta, čija realizacija i dalje teče, sprovode partneri u realizaciji projekta NVO „KOD“, portal Volim Danilovgrad i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora (EMCG), uz podršku Ministarstva turizma, ekologije i prostornog planiranja Crne Gore.

Kompostiranje predstavlja prirodni reciklirajući mehanizam koji koristi moć mikroorganizama da razlože organsku materiju u hranljivo zemljište. Ova praksa ne samo što doprinosi očuvanju životne sredine, već i podstiče svest o važnosti recikliranja i održivog korišćenja resursa.

Pridružite nam se u ovom važnom koraku ka održivijoj budućnosti!

 

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Zero Waste Montenegro (@zero.waste.montenegro)

Nastavite čitanje

NVO Sektor

OŠ “Vuko Jovović” postaje pionir u održivosti, kompostiraće ostatke hrane

Radionicu o kompostiranju je vodila organizacija KOD i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora.

Published

on

By

Osnovna škola “Vuko Jovović” postala je predvodnik u održivosti i ekološkoj odgovornosti.

Učenici su imali priliku da se upoznaju sa značajem kompostiranja i njegovim pozitivnim uticajem na okolinu, posebno kroz upotrebu efektivnih mikroorganizama. Kroz interaktivne prezentacije i praktične demonstracije iz organizacije KOD i Efektivnih mikroorganizama Crna Gora približili su proces kompostiranja učenicima na način koji je bio razumljiv i inspirativan.

Radionica je imala za cilj podizanje svijesti o važnosti recikliranja organskog otpada i promovisanje ekološki održivih praksi u lokalnoj zajednici.

“Ovo je bio izvanredan način da učenici steknu praktično znanje o tome kako mogu doprineti zaštiti životne sredine”, istakla je Mirjana Keković, direktorica Osnovne škole “Vuko Jovović”. “Verujemo da će ova inicijativa inspirisati naše učenike da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju prirode.”

Osnovna škola “Vuko Jovović” planira da bude prva osnovna škola u Crnoj Gori koja će implementirati sistem kompostiranja hrane. Kroz ovaj projekat, škola će ne samo smanjiti količinu otpada koja se odnosi na deponiju, već će i pružiti dragocjenu edukaciju o održivosti i ekološkoj odgovornosti svojim učenicima.

Radionica KOD u OŠ “Vuko Jovović” predstavlja samo početak putovanja ka održivijoj budućnosti. Kroz obrazovanje, svijest i akciju, ovi mladi ljudi su spremni da budu agenti promjene u svojoj zajednici i šire.

Organizacija KOD donirala je kante za kompostiranje. Aktivnosti se realizuju u sklopu projekta KompostirajDG.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije