Connect with us

NVO Sektor

KOD podnio žalbu na rješenje Opštine kojim se odobrava rad mljekare “Šimšić-Montmilk”

Published

on

Organizacija KOD je podnijela žalbu na rješenje kojim opština odobrava rad mljekare “Šimšić-Montmilk“ iako to preduzeće već godinama ispušta i do 50.000 litara kisjelina i sanitarno-fekalnih voda u rijeku Zetu.

Proizvodnja finalnih proizvoda je uslov razvoja svakog grada, ali na račun jednog proizvoda ne možemo gubiti zdravlje niti resurs i uslov života lokalnog stanovništva.

Mljekara “Šimšić-Montmilk“ i pored ispuštanja neprećišćene vode u rijeku Zetu spaljuje čvrsti otpad na njenoj obali.

Organizacija KOD je do sada pokrenula tri inicijative za inspekcijski nadzor za ovo preduzeće. To je urodilo time da je inspekcija Agenciji za zaštitu životne sredine uputila zahtjev za pokretanje postupka utvrđivanja štete i da je naložila ovom privrednom subjektu da pokrene postupak procjene uticaja na životnu sredinu.

Ovo je bila prilika da Opština Danilovgrad zajedno sa ovim privrednim društvom definiše mjere za dalje spriječavanje zagađenja rijeke Zete. Međutim, Opština Danilovgrad nije to iskoristila i izdala je ekološku saglasnost ovom preduzeću koje je nastavilo da ispušta otpadne vode i spaljuje čvrsti otpad. Organizacija KOD je uputila žalbu Opštini Danilovgrad jer ekološka saglasnost ne definiše rokove u kojima zagađenje treba biti riješeno. Naime, u ekološkoj saglasnosti nije definisan rok kada je preduzeće obavezno da izgradi postrojenje za prečišćavanje voda, rok u kom je je obavezan da obezbjedi uslove za upravljanje otpadom, rok u kom je dužan da izvrši obuku radnika… Što dovodi do toga da se preduzeću dozvoljava da posluje, i to bez mjera zaštite životne sredine, te da istu zagađuje i oštećuje, bez ikakvih zakonskih posljedica i sankcija.

Iako smo bili ohrabljeni što će se napokon primijeniti Zakon o odgovornosti za štetu u životnoj sredini, Agencija ga nije primijenila. Naime, Agencija za zaštitu životne sredine je donijela rješenje kojim se utvrđuje da ne postoji osnov za dalje vođenje postupka a da nije utvrdila postojeću štetu niti neposrednu opasnost od štete koja u budućnosti može nastati usljed obavljanja djelatnosti preduzeća. Iz tog razloga Organizacija KOD je uložila žalbu na to rješenje, ali vjerujemo da će Agencija prepoznati problem i da će primijeniti Zakon u korist mještana i životne sreine.

U sklopu praćenja zagađivanja rijeke Zete, Organizacija KOD je pokrenula dvije inicijative za inspekcijski nadzor i za farmu svinja Niksen-Čavor zbog nepodnošljivih neprijatnih mirisa i nepravilnog odlaganja đubriva i otpadnih voda. Međutim, bez obzira na dobru volju predstavnika tehnologije za spriječavanje neprijatnih mirisa i besplatnu pomoć Organizacije KOD, nije započet proces pravilnog upravljanja đubrivom. Opština Danilovgrad je izašla u susret tako što je organizovala sastanak, ali sve je ostalo na tome. Ponovo su građani Spuža prepušteni sami sebi i zato im vjerovatno slijedi još jedno ljeto kada neće moći da provjetre svoje prostorije zbog nepodnošljivog neprijatnog mirisa koji nastaje razlaganjem svinjskog đubriva i fekalnih voda.

Organizacija KOD će saradnjom sa mještanima daljim pokretanjem inicijativa i drugim pravnim mehanizmima nastaviti svoj rada kako bi rijeka Zeta napokon bila čista.

Bojana Živković – Organizacija KOD

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NVO Sektor

Projekat “KompostirajDG” privukao veliko interesovanje: Preko 200 domaćinstava se prijavilo za učešće

Published

on

By

A woman's hands pour compost into a new pot. Gardening work.

Nakon uspešne prve faze projekta “KompostirajDG”, Organizacija Zero Waste Montenegro objavljuje javni poziv za učešće u drugoj fazi ovog inovativnog programa. Već se prijavilo preko 200 domaćinstava koja su izrazila interesovanje za ovu sjajnu praksu koja se širi među građanima opštine Danilovgrad.

Ovaj poziv otvoren je za sve zainteresovane građane i građanke opštine Danilovgrad, koji žele da doprinesu očuvanju životne sredine i promovišu održivu praksu u svom domaćinstvu. U okviru projekta, svako domaćinstvo će dobiti kantu od 9 litara sa karbonskim filterom za odlaganje otpada od hrane u kuhinji, kao i tečni preparat sa efektivnim mikroorganizmima – “Eko EM Plus”.

Ova inicijativa omogućava korisnicima da na efikasan način kompostiraju otpad od hrane u sopstvenom domaćinstvu, stvarajući bogat kompost koji može biti korišćen za đubrenje bašti i biljaka. Korišćenjem efektivnih mikroorganizama, proces kompostiranja postaje brži i efikasniji, a kuhinjski otpad se održava bez neprijatnih mirisa.

Prijave su otvorene do 1. maja 2024. godine, a zainteresovani građani mogu se prijaviti putem online obrasca dostupnog na sledećem linku: LINK ZA PRIJAVU

Ovaj projekat sprovodi NVO Zero Waste Montenegro u okviru programa “Smanjenje emisije metana iz gradova – Fork to Farm”, koji finansiraju Globalni centar za metan i UMI Fond. Prvu fazu projekta, čija realizacija i dalje teče, sprovode partneri u realizaciji projekta NVO „KOD“, portal Volim Danilovgrad i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora (EMCG), uz podršku Ministarstva turizma, ekologije i prostornog planiranja Crne Gore.

Kompostiranje predstavlja prirodni reciklirajući mehanizam koji koristi moć mikroorganizama da razlože organsku materiju u hranljivo zemljište. Ova praksa ne samo što doprinosi očuvanju životne sredine, već i podstiče svest o važnosti recikliranja i održivog korišćenja resursa.

Pridružite nam se u ovom važnom koraku ka održivijoj budućnosti!

 

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Zero Waste Montenegro (@zero.waste.montenegro)

Nastavite čitanje

NVO Sektor

OŠ “Vuko Jovović” postaje pionir u održivosti, kompostiraće ostatke hrane

Radionicu o kompostiranju je vodila organizacija KOD i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora.

Published

on

By

Osnovna škola “Vuko Jovović” postala je predvodnik u održivosti i ekološkoj odgovornosti.

Učenici su imali priliku da se upoznaju sa značajem kompostiranja i njegovim pozitivnim uticajem na okolinu, posebno kroz upotrebu efektivnih mikroorganizama. Kroz interaktivne prezentacije i praktične demonstracije iz organizacije KOD i Efektivnih mikroorganizama Crna Gora približili su proces kompostiranja učenicima na način koji je bio razumljiv i inspirativan.

Radionica je imala za cilj podizanje svijesti o važnosti recikliranja organskog otpada i promovisanje ekološki održivih praksi u lokalnoj zajednici.

“Ovo je bio izvanredan način da učenici steknu praktično znanje o tome kako mogu doprineti zaštiti životne sredine”, istakla je Mirjana Keković, direktorica Osnovne škole “Vuko Jovović”. “Verujemo da će ova inicijativa inspirisati naše učenike da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju prirode.”

Osnovna škola “Vuko Jovović” planira da bude prva osnovna škola u Crnoj Gori koja će implementirati sistem kompostiranja hrane. Kroz ovaj projekat, škola će ne samo smanjiti količinu otpada koja se odnosi na deponiju, već će i pružiti dragocjenu edukaciju o održivosti i ekološkoj odgovornosti svojim učenicima.

Radionica KOD u OŠ “Vuko Jovović” predstavlja samo početak putovanja ka održivijoj budućnosti. Kroz obrazovanje, svijest i akciju, ovi mladi ljudi su spremni da budu agenti promjene u svojoj zajednici i šire.

Organizacija KOD donirala je kante za kompostiranje. Aktivnosti se realizuju u sklopu projekta KompostirajDG.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije