Connect with us

NVO Sektor

“Opština Nikšić nije usvojila lokalni plan upravljanja otpadom”

Cilj okruglog stola, a ujedno i kompletnog projekta, bio je da inspirišu kreatore lokalnih politika, kao i poslovne krugove, organizacije civilnog društva i medije za promjenu u pristupu lokalnim politikama životne sredine u primjeni instrumenata zelene tranzicije

Published

on

Okrugli sto “Održiva zelena tranzicija” završna je aktivnost projekta “Mislimo, djelujmo, inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj”, koji realizuju nevladine organizacije (NVO) “Morakovo” iz Nikšića i Demokratske evropske inicijative iz Danilovgrada.

Cilj okruglog stola, a ujedno i kompletnog projekta, bio je da inspirišu kreatore lokalnih politika, kao i poslovne krugove, organizacije civilnog društva i medije za promjenu u pristupu lokalnim politikama životne sredine u primjeni instrumenata zelene tranzicije.

Podsjetila je da je Opština Nikšić jedina opština u Crnoj Gori koja nije usvojila Plan upravljanja otpadom, iako je bila u obavezi da to uradi do 2015. godine.

“Danas, pored Mislovog dola postoje brojne divlje deponije na području opštine, što uz nefunkcionalan kolektor za prečišćavanje koji radi sa 30 odsto kapaciteta, narušava uslove života građana u užem dijelu grada”, kazala je Bajagić.

Igor Jovanović, rukovodilac Direkcije za upravljanjem otpadom, kazao je da je uspostavljanje trajnog sistema upravljanja otpadom prioritet Crne Gore.

Ključna ograničenja u poboljšanju sakupljanja i recikliranja otpada su nedostatak adekvatne infrastrukture, kanala za prodaju sekundarnih sirovina, neprofesionalan rad inspekcijskih organa i nedostatak svijesti o uticaju neregulisanog odlaganja otpada.

“Problemi životne sredine su problemi svih nas. Opština Nikšić nije usvojila lokalni plan upravljanja otpadom i lokalni ekološki plan i to treba donijeti u što kraćem roku kako bi mogli na adekvatan način da planiramo aktivnosti u ovoj oblasti”, kazao je Jovanović.

Milena Rmuš, iz Privredne komore Crne Gore, predstavila je Mapu puta cirkularne ekonomije, koja je urađena u partnerskom projektu Privredne komore i UNDP-a.

Riječ je o prvom dokumentu u kojem se identifikuju prioritetni sektori za razvoj cirkularne ekonomije i implementaciju cirkularnih praksi u Crnoj Gori.

Kako bi se ubrzao prelazak na dobro razvijenu cirkularnu ekonomiju, potrebni su napori svih uključenih strana.

Mr Luka Mitrović govorio je o klimatskim promjenama, rizicima i izazovima, dok je Branko Glomazić, inženjer u Elektroprivredi Crne Gore, izlagao na temu dekarbonizacije energetskog sektora i uvećanja udjela obnovljivih izvora energije.

Milka Rajković Mitrović, iz Agencije za zaštitu životne sredine, govorila je o izazovima i perspektivama zaštite prirode u opštinama Nikšić i Danilovgrad.

U Opštini Nikšić sedam godina nije donijet plan upravljanja za Gornjopoljski vir, dok se za park prirode rijeka Zeta tek nakon dvije godine obavljaju pripremne aktivnosti za donošenje plana upravljanja.

Slavka Grgurević, ispred lokalne turističke organzacije predstavila je mogućnosti razvoja zelenog turizma.

Tokom projekta “Mislimo, djelujmo, inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj”, koji je realizovan na teritoriji opština Nikšić i Danilovgrad, potpisan je Memorandum o saradnji sa lokalnim upravama, pokrenuta inicijativa za cjelovitu zaštitu rijeke Zete, kao i kraljevog Zabrana i izvora rijeke Gračanice, formiran je lokalni ekološki parlament, stručne grupe za održivi ekološki razvoj u lokalnoj zajednici, kao i zelena stolica u lokalnom parlamentu.

“Zabrinjava što reforme koje prate proces EU integracija nijesu doprinijele demokratizaciji politika zaštite životne sredine koja je opterećena brojnim izazovima u lokalnom kontekstu. Jedan od uzroka neefikasnosti ekološke politike u projektnom području je sporost sprovođenja ekološke politike i prihvatanja političke ideje da društvo i država moraju da promijene svoj odnos prema životnoj sredini kao javnom dobru”, kazala je Bajagić.

Prema njenim riječima, politika životne sredine se i dalje definiše i posmatra kao striktno nacionalna politika, a pritom se potpuno zanemaruje uloga lokalne samouprave, a posebno građana i njihove participacije za legitimnost odluka. Projekat je podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP). Program finansira Evropska unija.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NVO Sektor

Projekat “KompostirajDG” privukao veliko interesovanje: Preko 200 domaćinstava se prijavilo za učešće

Published

on

By

A woman's hands pour compost into a new pot. Gardening work.

Nakon uspešne prve faze projekta “KompostirajDG”, Organizacija Zero Waste Montenegro objavljuje javni poziv za učešće u drugoj fazi ovog inovativnog programa. Već se prijavilo preko 200 domaćinstava koja su izrazila interesovanje za ovu sjajnu praksu koja se širi među građanima opštine Danilovgrad.

Ovaj poziv otvoren je za sve zainteresovane građane i građanke opštine Danilovgrad, koji žele da doprinesu očuvanju životne sredine i promovišu održivu praksu u svom domaćinstvu. U okviru projekta, svako domaćinstvo će dobiti kantu od 9 litara sa karbonskim filterom za odlaganje otpada od hrane u kuhinji, kao i tečni preparat sa efektivnim mikroorganizmima – “Eko EM Plus”.

Ova inicijativa omogućava korisnicima da na efikasan način kompostiraju otpad od hrane u sopstvenom domaćinstvu, stvarajući bogat kompost koji može biti korišćen za đubrenje bašti i biljaka. Korišćenjem efektivnih mikroorganizama, proces kompostiranja postaje brži i efikasniji, a kuhinjski otpad se održava bez neprijatnih mirisa.

Prijave su otvorene do 1. maja 2024. godine, a zainteresovani građani mogu se prijaviti putem online obrasca dostupnog na sledećem linku: LINK ZA PRIJAVU

Ovaj projekat sprovodi NVO Zero Waste Montenegro u okviru programa “Smanjenje emisije metana iz gradova – Fork to Farm”, koji finansiraju Globalni centar za metan i UMI Fond. Prvu fazu projekta, čija realizacija i dalje teče, sprovode partneri u realizaciji projekta NVO „KOD“, portal Volim Danilovgrad i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora (EMCG), uz podršku Ministarstva turizma, ekologije i prostornog planiranja Crne Gore.

Kompostiranje predstavlja prirodni reciklirajući mehanizam koji koristi moć mikroorganizama da razlože organsku materiju u hranljivo zemljište. Ova praksa ne samo što doprinosi očuvanju životne sredine, već i podstiče svest o važnosti recikliranja i održivog korišćenja resursa.

Pridružite nam se u ovom važnom koraku ka održivijoj budućnosti!

 

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Zero Waste Montenegro (@zero.waste.montenegro)

Nastavite čitanje

NVO Sektor

OŠ “Vuko Jovović” postaje pionir u održivosti, kompostiraće ostatke hrane

Radionicu o kompostiranju je vodila organizacija KOD i Efektivni mikroorganizmi Crna Gora.

Published

on

By

Osnovna škola “Vuko Jovović” postala je predvodnik u održivosti i ekološkoj odgovornosti.

Učenici su imali priliku da se upoznaju sa značajem kompostiranja i njegovim pozitivnim uticajem na okolinu, posebno kroz upotrebu efektivnih mikroorganizama. Kroz interaktivne prezentacije i praktične demonstracije iz organizacije KOD i Efektivnih mikroorganizama Crna Gora približili su proces kompostiranja učenicima na način koji je bio razumljiv i inspirativan.

Radionica je imala za cilj podizanje svijesti o važnosti recikliranja organskog otpada i promovisanje ekološki održivih praksi u lokalnoj zajednici.

“Ovo je bio izvanredan način da učenici steknu praktično znanje o tome kako mogu doprineti zaštiti životne sredine”, istakla je Mirjana Keković, direktorica Osnovne škole “Vuko Jovović”. “Verujemo da će ova inicijativa inspirisati naše učenike da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju prirode.”

Osnovna škola “Vuko Jovović” planira da bude prva osnovna škola u Crnoj Gori koja će implementirati sistem kompostiranja hrane. Kroz ovaj projekat, škola će ne samo smanjiti količinu otpada koja se odnosi na deponiju, već će i pružiti dragocjenu edukaciju o održivosti i ekološkoj odgovornosti svojim učenicima.

Radionica KOD u OŠ “Vuko Jovović” predstavlja samo početak putovanja ka održivijoj budućnosti. Kroz obrazovanje, svijest i akciju, ovi mladi ljudi su spremni da budu agenti promjene u svojoj zajednici i šire.

Organizacija KOD donirala je kante za kompostiranje. Aktivnosti se realizuju u sklopu projekta KompostirajDG.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije