Connect with us

Društvo

Preporuke Doma zdravlja za zaštitu od vrućina

Published

on

Udruženje domova zdravlja Crne Gore i ove godine daje savjete, koji će vam pomoći da izbjegnete najčešće ljetnje nezgode i neprijatne situacije, kao što su trovanje hranom, sunčanica, opekotine od sunca, urinarne infekcije, gljivice, upala uva i grla.

“Tokom vrelih ljetnjih dana ne preporučuje se izlazak iz svojih domova u najtoplijem dijelu dana od 10 do 17 časova. Nekontrolisano izlaganje sunčevim zracima, kao i nekorišćenje sredstava sa zaštitnim faktorom može izazvati negativne promjene na koži, uključujući opekotine, ubrzano starenje, te u krajnjem slučaju i karcinom kože, melanom. Zato je, bez obzira na tip kože najvažnije pridržavati se osnovnih preventivnih mjera”, navode iz Doma zdravlja.

Kako ističu, prilikom izlaganja sunčevim zrakama obavezno je, posebno za djecu, koristiti sredstva sa najvećim zaštitinim faktorom, koje je potrebno nanijeti u dovoljno debelom sloju, minimum 20 minuta prije izlaska iz kuće, uz ponavljanje svaka dva sata nakon svakog kupanja.

Preporuka je i sunčati se postepeno (prvi dan 15 minuta, pa postepeno produžavati vrijeme), uz izbjegavanje izlaganja sunčevim zrakama u periodu od 10 do 16 sati, posebno djeca, trudnice, starije osobe i srčani bolesnici, te oboljeli od šećerne bolesti.

“Takođe, treba  oblačiti laganu, široku i svijetlu odjeću od prirodnih materijala, uz obaveznu zaštitu glave kačketima ili šeširima i nošenje sunčanih naočara s UV zaštitnim slojem. U stanu bi trebalo napraviti takvu klimu gdje razlika između unutrašnje i spoljne temperature iznosi od osam do 10 stepeni, a ujutro i noću potrebno je otvarati prozore i provjetravati prostorije u kojima se boravi”, dodaju oni.

Napominju, važno je da se pije dosta tečnosti, jede lagana hrana bogata vitaminima i ne pretjeruje sa fizičkim aktivnostima.

“Vrućine naročito teško padaju starijim i osobama sa zdravstvenim problemima. Tim osjetljivijim grupama najvažnije je da se pridržavaju savjeta ljekara i konsultuju se sa njima kakav uticaj ljekovi koje koriste mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tečnosti u tijelu. Osobama koje imaju zdravstvene tegobe izazvane vremenskim prilikama preporučuje preventivan odlazak kod ljekara i provjera krvne slike”, ističu iz Doma zdravlja.

S obzirom na to da su visoke temperature uglavnom razlog kolapsa, kod meteoropata su moguće glavobolje, slabija koncentracija, razdražljivost i nesanica i preporučuje im se da radni dan planiraju prema prognozi, da izbjegavaju stresne situacije, odmaraju popodne ili šetaju na otvorenom, posebno pored rijeke.

Iz Doma zdravlja ističu i da su ljeti česti ugrizi ili ubodi različitih insekata koji se mogu manifestovati crvenilom i svrabežom kože i velikim bolnim otokom. U većini slučajeva stanje se smiri i prođe nakon stavljanja hladnih obloga i umirujućih krema na mjesto otoka.

” Veoma je važno piti dovoljno tečnosti, a organizmu najviše prija i pomaže pijaća voda. Zato je potrebno nositi bočicu sa vodom. Kod visokih temperatura, odrasle zdrave osobe treba da unose osam do deset čaša vode na dan, a oni koji se bave fizičkim aktivnostima ovoj količini treba da dodaju jednu do tri čaše vode za svaki sat aktivnosti. Osobama starijim od 65 godina, savjetuje se da često piju tečnost bez obzira na to da li su žedni, jer organizam starih ljudi ima smanjene rezerve vode zbog smanjenog osjećaja žeđi”, naglašavaju oni.

Treba izbjegavati alkoholna, gazirana i zaslađena pića koja će samo pojačati dehidrataciju. Tokom cijele godine, a naročito ljeti treba paziti na čuvanje i pohranjivanje namirnica.

“Ljeti, zbog porasta temperature nepravilno čuvanje namirnica skraćuje vijek trajanja, pa bitno utiče na kvalitetu i nutritivnu vrijednost namirnica. U toplim danima trebalo bi maksimalno pojednostaviti pripremu jela: upotrebljavati samo svježe namirnice, adekvatno ih termički obraditi i po mogućnosti svakodnevno pripremati svježe obroke. Posebnu pažnju treba obratiti na lako kvarljive namirnice proteinskog porijekla kao što su: meso, jaja, riba, mlijeko i mliječni proizvodi. Kad su obroci u pitanju, treba jesti češće, ali manje količine i izbjegavati hranu bogatu bjelančevinama”, objašnjavaju iz Doma zdravlja.

Zaštita od spoljnih uticaja u boravišnom prostoru podrazumijeva redovno održavanje lične higijene – tuširanje – kupanje mlakom vodom prije odlaska na spavanje, nakon dolaska sa posla, iz grada ili mjesta za rekreaciju.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Društvo

Radonjić: Insistiraću ponovo na formiranju Savjeta za razvoj i zaštitu Danilovgrada.

Published

on

By

Mitar Radonjić, magistar bezbjednosti i doktorand javnog prava, izrazio je duboku zabrinutost zbog nedavnog porasta kriminalnih aktivnosti u Danilovgradu. U svojoj  izjavi, istakao je hitnu potrebu za ponovnim uspostavljanjem Savjeta za razvoj i zaštitu Danilovgrada kako bi se adekvatno suprotstavili izazovima bezbjednosti koji sve više pogađaju našu Opštinu.

Radonjić je naglasio da se Policijska stanica OB Danilovgrad svakodnevno suočava sa ozbiljnim krivičnim djelima, uključujući nedavne incidente poput ugrožavanja sigurnosti i pronalazak ilegalnog oružja među građanima. Uz to, istakao je zabrinjavajuće statističke podatke koji ukazuju na porast kriminala, uključujući nedozvoljeno posjedovanje oružja i nasilničko ponašanje.

“Imajući u vidu činjenicu da PS OB Danilovgrad se svakodnevno susreću sa počiniocima težih krivičnih djela poput jučerašnjeg ugrožavanja sigurnosti, poput skorih pronalazaka oružja za uništavanje žive sile sa širokim dejstvom, sa čestim identifikovanjem učesnika u saobraćaju pod dejstvom PAS koliko danas ću poslati urgenciju predsjedniku SO Danilovgrad, predsjedniku Opštine i svim odborničkim klubovima u cilju ponovnog revitalizovanja Savjeta za razvoj i zaštitu grada jer je jasno da u Danilovgradu već postaje problem povećanje krivičnih djela koja su u vezi sa korištenjem PAS ali i povećanim prisustvom nelegalnog oružja među građanima.”, istakao je Radonjić.

Radonjić podsjeća i na inicijativu koju je prije godinu dana uputio tadašnjem predsjedniku SO ali je, kako ističe, to ostalo bez odgovora. Radonjić je podsjetio i na zabrinjavajuće trendove u Daniulovgradu.

“Tokom 2023-će identfikovano je izvršenje 7 krivičnih djela dozvoljeno držanje i nošenje oružja, 1 KD Izazivanje opšte opasnosti, 1 KD nasilničko ponašanje i 1 KD Ubijanje i mučenje životinja dok je po Zakonu o javnom redu i miru identifikovano 73 prekršaja.

Kumulativno gledano, izvršenja KD u Danilovgradu ima nešto manje nego 2022-e godine ali brine činjenica da je postoji veliki broj nedozvoljenog oružja i prisustvo PAS među građanima što je OB Danilovgrad u prošloj godini identifikovano.

Sa tim u vezi, dodatno zabrinjavaju podaci da Odeljenje bezbjednosti, odnosno Sektor kriminalističke policije raspolaže sa svega dva vozila od čega je, kako se navodi u meni dostupnim dokumentima, dotrajalo i tehnički neispravno dok je sistematizacijom predviđeno 9 službenika a oni su raspolagali sa 6 i to sa tehničkim sredstvima koja su poprilično zastarala.”, naveo je dalje Radonjić.

Radonjić ukazuje na potrenu da se sa lokalnog nivoa se pruži jača podrška Upravi policije ali i da svaki relevantni pojedinac sistemski u odnosu na svoju liniju rada preduzme određene aktivnosti kako bi Danilovgrad bio sigurniji ,  a to je, kako ističe, najbolje učiniti kroz ponovno formiranje Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave.

“Potrebno je da se što prije promijeni Odluka o formiranju ovog Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave u Skupštini Opštine na način da se poveća broj članova i da na čelu Savjeta bude predsjednik Opštine, a članovi predsjednik Skupštine Opštine, predstavnici Odeljenja bezbjednosti Danilovgrad sa nivoa inspektora sektora kriminalističke policije, predstavnik Službe zaštite i spašavanja, predstavnik Centra za socijalni rad, predstavnik Doma zdravlja sa nivoa izabranog ljekara, predstavnik Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, predstavnik Komunalne policije sa nivoa komunalnog policajca, predstavnik Crvenog krsta Danilovgrad, predstavnici svih osnovnih škola i danilovgradske Gimnazije, administrator lokalnog Omladinskog Centra, predsjednici svih odborničkih klubova u Skupštini Opštine Danilovgrad i tri predstavnika NVO sektora iz Danilovgrad jer ćemo samo tako uspjeti da se suprotstavimo kao društvo evidentnom porastu društveno-socijalnih anomalija.

Posljednja dešavanja kojima skoro pa svakodnevno svjedočimo u poslednjih mjesec dana, govore u prilog tome da problemu moramo pristupiti sistemski i profesionalno, svako sa svog aspekta djelovanja ali sinergetski jer jedino tako možemo doći do adekvatnog odgovora.

Kako sam prije rekao, prije više od godinu dana sam poslao dopis na koji nije odgovoreno i to me ne raduje i plašim se da donosioci odluka na lokalnom nivou ne razumiju važnost Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave i ovim putem apelujem da zajedničkim snagama učinimo sve da prevencijom adekvatno zaustavimo trend pojave društveno-socijalnih anomalija.”, zaključio je Radonjić.

Nastavite čitanje

Društvo

Raspisana tri tendera za infrastrukturu: Put ka Studenom, sanacija dionice ka Manastiru i Park u Pažićima

Published

on

By

Na sajtu javnih nabavki objavljeni su pozivi za učešće na tenderima za infrastrukturne projekte u Danilovgradu.

Nakon što su završeni pripremni radovi na proširenju puta ka Studenom koji su plod saradnje Opštine Danilovgrad i NVO “Studeno” prije dva dana raspisan je tender koji podrazumijeva sanacija puteva prema Studenom, prva faza, obuhvata sanaciju i asfaltiranje na dionicama Džogulja, Medeze – Popovići, Krstac, krak Studeno i krak Topolovo. Vrijednost postupka: 500.000€.

Prethodne godine sanirano je klizište na saobraćajnici koja povezuje Donji i Gornji Manastir Ostrog. Tender koji je raspisan prije dva dana i ima vrijednost 117.690€ podrazumijevaće nastavak sanacije odnosno drugu fazu rekonstrukcije saobraćajnice.

Tender je raspisan i za izgradnju Parka u Pažićima.

 

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije