Connect with us

Ekonomija

Rok za upis obradivih površina u SIZEP je 30. april

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obavještava poljoprivredne proizvođače da je rok za upis obradivih površina u Sistem za identifikaciju zemljišnih parcela (SIZEP) 30. april 2023. godine.

Iz Ministarstva su pozvali poljoprivredne proizvođače da do navedenog roka unesu sve poljoprivredne površine pod biljnim kulturama, kao i one površine koje će ove godine staviti u funkciju biljne proizvodnje. Ažuriranje i upis se vrši u regionalnim centrima Direkcije za savjetodavne poslove u Podgorici, Baru, Beranama, Bijelom Polju, Cetinju, Herceg Novom, Nikšiću.

Unešene površine biće osnov za isplatu Direktnih plaćanja u biljnoj proizvodnji za tekuću godinu, te će mogućnost da ostvare pravo na podršku kroz mjeru Direktnih plaćanja u biljnoj proizvodnji imati isključivo proizvođači koji su površine upisali i ažurirali do 30. aprila.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ekonomija

Prodavnice naredna tri dana zatvorene

Marketi i prodavnice u Crnoj Gori neće raditi naredna tri dana.

Zbog prvomajskih praznika prodavnice neće raditi 1. i 2. maja, kao ni u nedjelju, koja je neradni dan u trgovini.

Iz Uprave za inspekcijske poslove saopštili su juče da svi privredni subjekti koji se bave trgovinom ne mogu obavljati svoju djelatnost tokom predstojećih prvomajskih i vaskršnjih praznika.

Nastavite čitanje

Ekonomija

Građanski aktivista Darko Zarubica predlaže inovativne korake za upravljanje otpadom u Danilovgradu

Darko Zarubica, građanski aktivista, iznio je ideju o upravljanju otpadom u Danilovgradu koje bi mogle značajno uticati na ekonomiju grada i kvalitet života građana.

Zarubica je istakao da Danilovgrad, sa svojih oko 18.500 stanovnika, generiše svakodnevno značajne količine organskog otpada. Prema njegovim proračunima, građani proizvode oko 5.200 kilograma organskog otpada dnevno, što na mjesečnom nivou iznosi čak 156.000 kilograma, odnosno impresivnih 1.872.000 kilograma godišnje. Ovaj otpad trenutno se transportuje i deponuje na Deponiju Livade, pri čemu grad godišnje plaća preko 80.000 € za njegovo prihvatanje.

Međutim, Zarubica tvrdi da bi se ovaj novac mogao iskoristiti na mnogo efikasnije načine. On predlaže da se dio ovog novca investira u nabavku manjeg vozila za prikupljanje smeća u ulicama gdje veliki kamioni ne mogu da prođu, ili čak u kupovinu kamiona-korpe, koji je neophodan, a koji opština trenutno iznajmljuje ili pozajmljuje od drugih subjekata.

Dodatno, Zarubica sugeriše da se dio sredstava uloži u postrojenje za dobijanje bio-briketa iz bio-otpada, kao što su grane i lišće. Ovi briketi mogu se koristiti za grijanje ili čak prodavati, čime bi se stvorile nove vrijednosti i radna mesta.

Zarubica ističe da je ključno da građani imaju direktnu korist od ovakvih inicijativa. On predlaže mogućnost umanjenja računa za one koji odvajaju otpad, kao i povoljne uslove za određene komunalne usluge, poput crpljenja septičkih jama ili orezivanja visokih stabala.

“Da bi ovi planovi zaživjeli, potrebna je volja i predan rad gradske uprave i njenih funkcionera. Mi, građani, plaćamo njihove plate i treba da insistiramo na efikasnom korišćenju naših sredstava”, zaključuje Zarubica.

Ideje Darka Zarubice otvaraju novo poglavlje u upravljanju otpadom u Danilovgradu, te postavljaju temelje za održiviju budućnost grada i njegovih građana.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije