Connect with us

Društvo

Opština: U Danilovgradu nema panike zbog korona virusa

U danilovgradskoj opštini opada registrovana nezaposlenost

U slučaju potrebe karantin je spreman

Generalni direktor Direktorata za javno zdravlje Miro Knežević i epidemiološkinje Sanja Medenica i Radica Raičević pohvalili su aktivnosti lokalne uprave na prevenciji korona virusa u Danilovgradu.

Na sastanku sa predsjednicom opštine Zoricom Kovačević i njenim najbližim saradnicima konstatovano je da za sada panike nema, te da su građani dobro informisani sa mjerama koje se preduzimaju na planu sprečavanja i eventualnog liječenja od ove zarazne bolesti.

„Još nema potrebe da se zatvaraju vrtići i obrazovne ustanove, ali svakako treba izbjegavati masovna okupljanja i kontakte sa ljudima koji su doputovali iz okruženja“, rekao je Knežević i naglasio da je za karantin osposobljena zgrada Respe (regionalna škola za državne kadrove) na Bralenovici koja je od centra grada udaljena oko 2 kilometra.

Prema riječima predsjednice Kovačević, iz predostrožnosti u Domu zdravlja ,,Dimitrije Dika Marenić“ svi doktori i medicinsko osoblje su na raspolaganju te da nema godišnjih odmora kako bi svi bili aktivni u slučaju angažovanja. „Podijelili smo preko 4000 flajera i oko 130 postera svim obrazovnim ustanovama, preduzećima i mjesnim zajednicama sa uputstvima kako zaštiti sebe i druge od korona virusa. Svakodnevno obavještavamo građane preko lokalnog radija i drugih medija i portala o svim dešavannjima po ovom pitanju“, dodala je Kovačević.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Društvo

Konkurs raspisuju 17. juna: Policijska akademija primiće 110 polaznika

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) pozvalo je učenike završnog razreda srednjih škola da se prijave za upis na Policijsku akademiju u Danilovgradu.

Kako se navodi u objavi MUP-a na društvenoj mreži X, konkurs za upis 110 polaznika Policijske akademije biće otvoren od 17. juna do 1.jula.

“Biram da služim i pomažem zajednici. Biram policiju”, kaže se u objavi MUP-a.

Nastavite čitanje

Društvo

Šta se radi sa čuvarkućom koja je ostala od prošle godine?

Za čuvarkuću se vjeruje da ukućane štiti od bolesti, zla i svega štetnog, i to je jaje koje se čuva do sljedeće godine.

Easter

Na Veliki petak se, kao i obično, farbaju jaja za predstojeći Uskrs. Ovo je dan kada se posebna pažnja posvećuje onom prvom jajetu, koje je uvek crvene boje i zove se čuvarkuća, prenosi portal RTCG.

Za čuvarkuću se vjeruje da ukućane štiti od bolesti, zla i svega štetnog, i to je jaje koje se čuva do sljedeće godine. Međutim, mnogi ne znaju šta da rade sa čuvarkućom od prethodne godine.

Bacanje u smeće svakako nije opcija, kao ni višegodišnje čuvanje.

U nekim krajevima stara čuvarkuća se zakopava u zemlju, u dvorištu, baštu ili vinograd kako bi štitila zemlju od štetočina, grada i drugih prirodnih nepogoda.

U drugim krajevima naše države deci se trljaju obrazi tim jajetom, kako bi bila zdrava i rumena.

U pojedinim krajevima se ljuska jajeta usitni i daje kokoškama da pojedu, dok se u nekim drugim čuvarkuća baca preko krova kuće.

U nekim djelovima naše Balkana čuvarkuća se pušta niz rijeku; vjeruje se da tako voda odnosi zlo, bolesti i nesreću koje je čuvarkuća „preuzela“ umjesto ukućana.

U nekim krajevima, čuvarkuća se stavlja u činiju sa vodom, a onda se tom vodom umivaju ukućani, naročito djeca, opet kako bi bili zdravi i rumeni.

Nastavite čitanje

Facebook

Najčitanije